Keşkül Tarifi / 5 Kişilik

Keşkül Tarifi / 5 Kişilik
2 Haziran 2020 tarihinde eklendi, 3.229 kez okundu.

Çok sevilen tadı şahane bir tatlı keşkül tarifi. Daha önce fıstıklısını da paylaşmıştım . İşte şurada  Siz ister fıstıklı ister bademli olarak deneyin. Sevilen tatlılar listenize ekleyeceğiniz bu tarifi sık sık yemek isteyeceksiniz.

keşkül tarifi

Keşkül tarifi için gereken malzemeler

1 litre süt / 5 su bardağı

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı toz badem / ince çekilmiş

1 dolu yemek kaşığı nişasta

2 dolu yemek kaşığı pirinç unu

1 yumurta sarısı

Arzuya göre 1 paket vanilya

Keşkül tarifi nasıl yapılır

Keşkül yapmak için öncelikle tencereye bir litre sütü alın. Bir su bardağı toz şeker , bir su bardağı toz bademi , bir yumurta sarısını ,bir dolu yemek kaşığı nişastayı ,iki dolu yemek kaşığı pirinç ununu ilave ederek iyice çırpın. Ocağın altını açarak karıştırarak pişirin. Muhallebi kıvamına gelip göz göz olup kaynayınca ocaktan alın.Orta boy kaselere bölüştürün.

Üzerini badem ile süsleyerek soğuk olarak servis yapın. Arzuya göre mevsim meyveleri ile süslenebilse de en güzel hali bademle süslenmiş halidir.

 

 

keşkül tarifi

 

Keşkül İsmi Nereden Gelir?

Fars kökenli Keşkül kelimesini İngilizceye çevirdiğimiz de sözlüklerde karşımıza ”a milk pudding with coconut” olarak çıkmaktadır.

Keşkül aslında Hindistan cevizinin kabuğundan yapılan bir tür kap, çanak olarak geçmiş zamanlardan beri bilinmektedir. Fakat tatlı olarak anılmasında bir hikayesinin olduğu rivayet edilmektedir.

Günümüzde bile hala lezzetleri ile ünlü, adına özel restoranları olan Osmanlı mutfaklarında, servis edilen tatlıdır. Hikayeye göre Osmanlı döneminde devletin adaletini sağlamakla yükümlü kadılar ve dervişler halkın maddi manevi durumunu görüp değerlendirmede bulunmak için zaman zaman dilenci kılığına girerek sokaklarda Hindistan cevizi kabuğundan yapılan kap olan ”keşküller” ile dilenirlermiş. Burada toplanan paraları devletin sahip olduğu aşevlerine götürüp yiyecek yapmaları sağlanırmış. Yapılan yemek bu kaplarda servis edildiği için adını buradan almıştır.

Popülaritesini kaybetmeyen bu tatlı yoksullara yardım amaçlı dağıtıldığı için yoksul çanağı, keşkül-ü fukara isimleri ile de bilinmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git