İki renkli muhallebi tarifi / Kupta

İki renkli muhallebi tarifi / Kupta
18 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 5.318 kez okundu.

Sütlü tatlılar hem çok hafif hem pratik olması sebebi ile her zaman tercih edilir. Kolay kolay şerbetli tatlı yapmayız gündelik yaşamımızda fakat sütlü tatlılar adeta günlük menülerin bir parçasıdır. En çok yapılan sütlaç olsa da arada böyle değişik tarifler deneyerek sevdiklerimizi şaşırtabiliriz.Bu tarifimiz iki renkli muhallebi tarifi hem çok pratik hem görsel ve sunum açısından hoş bir tarif..Ben meyve suyu olarak yazın son demlerinden kalma kokulu üzüm (laz üzümü) suyu kullandım. Meyve suyunu hazırlarken içerisine 1 küçük limon tuzu ekledim rengini belirginleştirmek adına. Siz istediğiniz meyveyi kullanabilirsiniz.Daha önce denediğim üç renkli muhallebi tarifine bakmadan geçmeyin.

iki renkli muhallebi tarifi

İki renkli muhallebi tarifi / kupta

İki renkli muhallebi tarifi için gereken malzemeler

3 su bardağı süt

2 dolu yemek kaşığı nişasta (buğday nişastası )

1 su bardağı şeker

1 paket vanilya

Meyve soslu kısmı için

3 su bardağı meyve suyu

2 dolu yemek kaşığı nişasta

5 yemek kaşığı şeker (hazır meyve suyu kullandıysanız 2 yemek kaşığı yeterli)

İki renkli muhallebi nasıl yapılır

İki renkli muhallebi yapmak için öncelikle muhallebinin beyaz kısmını yani sütle yapılan kısmını hazırlıyoruz. Bunun için küçük tencereye 3 su bardağı sütü alarak üzerine 2 dolu yemek kaşığı nişasta ,1 su bardağı şeker ve bir paket vanilyayı ekliyoruz. Ocağa alarak sürekli karıştırıyoruz. Muhallebi kaynamaya başlayınca ocaktan alıyoruz.

Bardakları fotoğrafta gördüğümüz gibi bir kabın içerisine eğik vaziyette yerleştiriyoruz. Muhallebiyi bardaklara eşit şekilde döküyoruz. Bu şekilde tamamen soğumasını bekliyoruz (yaklaşık 1 saat)

Muhallebi soğuyunca meyveli kısmı pişirmeye başlıyoruz. Bunun için küçük boy tencereye üç su bardağı meyve suyu 2 dolu yemek kaşığı nişasta ve şekeri alarak sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Bardakları düz bir zemine alarak üzerine meyveli sosu kepçe veya kaşık yardımı ile döküyoruz. (Sosu sıcakken tencereden direk akıtırsanız beyaz kısmı zedeleyebilir.) Bu şekilde de yaklaşık 1 saat bekledikten sonra üzerini süsleyerek servis yapıyoruz.

iki renkli muhallebi tarifi

Benim bardaklarım biraz büyük olduğu için 3 adet çıktı daha küçük kuplar kullanırsanız 4 adet çıkacaktır.

iki renkli puding tarifi

Etiketler:

İki renkli muhallebi tarifi / Kupta Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. İlknur Er İlgar diyor ki:

  Harika anlatmışsın. Çok ta güzel olmuş. Ellerinize sağlık

 2. Seda diyor ki:

  Meyve sulu kısmı bir gece geçmesine rağmen donmadı ne yapabilirim

  1. rumma diyor ki:

   Çok da donması gerekmiyor Seda hanım zaten kaşıkla yendiği için sorun yok..Muhtemelen ekşi meyve suyu ile yapmışsınızdır biraz daha fazla nişasta gerekebiliyor..

Sayfa başına git