Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık Ezmesi Tarifi
30 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 6.091 kez okundu.

Sevgili Münire ablamın elinden fıstık ezmesi tarifi. Çok şükür tadına bakmak bize de nasip oldu.Gerçekten harika bir kokusu ve tadı var.Damakta yoğun fıstık tadı bırakıyor.Boz fıstık diğer fıstıklara göre daha kokulu ve daha lezzetli.Münire ablamın tariflerinden daha önce paylaştığım fıstıklı baklava tarifine buradan, fıstıklı oklava tatlısı tarifine buradan bakabilirsiniz.Bu tatlının Genel olarak Mersin Kilis ve esasen Antep taraflarında yapılmasının ana sebebi hiç şüphesiz o yörede fıstığın bol olması ve fiyat olarak uygun olması. İçinizden fıstığı bulsak azıcık azıcık tatlılara serpiştirirdik dediğinizi duyar gibiyim.Çok haklısınız ben de öyle yapıyorum.

fıstık ezmesi tarifi

Fıstık ezmesi tarifi için gerek malzemeler

250 gr boz fıstık
250 gr şeker
1/3 bardak su
Az miktarda eritilmiş tereyağı (masanın üzerine sürmek için)

Fıstık ezmesi tarifi nasıl yapılır

Fıstık ince çekilir. Bir tencereye su ve şeker konulup ,karıştırılarak şeker eritilir ve ocağa alınıp kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra bir kaşık yardımı ile kıvamına bakılıp  bir taşım kaynatılarak ocaktan alınır. Hemen fıstıkla birleştirilerek iyice karıştırılır. Temiz bir masanın üzerine eritilmiş tereyağı sürülüp
üzerine sıcağı sıcağına fıstık incecik dökülüp yayılır. Fıstık donmaya başlayınca (yaklaşık 10 dk. sürüyor) yoğurulacak.
Bir parça koparılıp masanın üzerinde uzun şeritler yapılıp 2 parmak 2 parmak kesilir servis tabağına dizilir.
Afiyet olsun.

Not: Fıstık yerine arzuya göre fındık, ceviz, yer fıstığı, badem de kullanabilirsiniz. Dilerseniz su miktarını biraz fazlalaştırarak marketlerde satılan ezmeler gibi kavanoza koyup, ekmeğe sürerek de tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git