Düdüklü Tencerede Kabak Tatlısı

Düdüklü Tencerede Kabak Tatlısı
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 8.448 kez okundu.

Herkesin çok sevdiği kabak tatlısı tarifini düdüklü tencerede  pişirdik. Hani olur mu olmaz mı pişer mi pişmez mi derseniz oluyor.Bal kabağının cinsi de güzelse değmeyin keyfinize..

kabak tatlısı tarifi

Düdüklü tencerede kabak tatlısı için gerekenler

2 kg ayıklanmış kabak

4  su bardağı şeker

Üzeri için

Ceviz ,fındık veya hindistan cevizi

Düdüklü tencerede kabak tatlısı nasıl yapılır

Tencereye dilimleyip doğradığınız kabakları alın. Üzerine şekeri dökerek ocağa koyun.Kısık ateşte hafifçe bir taşım kaynatıp suyunu biraz bırakmasını sağlayın.Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp buharı çıkmaya başlayıncaya kadar ateşin altını açın. Buhar çıkınca düğmesini kapatarak  kısın. 15 dakika pişirerek altını kapatın.10 dakika sonra kapağı açarak çok sulanmış ise suyunu çekmesi için beş dakika harlı ateşte kaynatın.Suyunu tamamen çektirmeyin.Geniş bir servis tabağına alarak soğumasını bekleyin. Bu müddet zarfında şerbeti çektiğini göreceksiniz.

İyi bal kabağı nasıl anlaşılır?

Öncelikle kabuğu son derece sert olmalı; yumuşak kabuk fazla körpe ya da zamanının geçmiş olduğunun işaretidir. Rengi soluk değil canlı olmalıdır. En canlı renkli balkabakları, yaz sonunda ve sonbaharda bulunur, buna rağmen balkabağı yılın sonraki aylarında daha tatlı ve lezzetlidir. Balkabağı satın alırken soyulup paketlenmiş olanları değil kabuklu olanları tercih etmeli, kabuğunu o sırada doğratmalıyız. Balkabağını seçerken dilimlerin lif lif ayrılmamış olmasına, etine tırnağınızı batırdığınızda çok sert olmasına dikkat edin. Gevşek kabaklar çabuk dağılır ve şerbeti fazlasıyla içine çeker. Bu kendi lezzetinin önüne şeker tadının geçmesine sebep olur.

düdüklüde kabak tatlısı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git