Avakado Salatası Tarifi / Ezme

Avakado Salatası Tarifi / Ezme
25 Temmuz 2022 tarihinde eklendi, 2.644 kez okundu.

Avakadoyu eskiden tropikal bir meyve zannederdim :) Hatta bir kere merak üzerine alıp ,tatsız tuzsuz bir şeymiş ,insanlar neden alır ki bunu diye geçirmiştim içimden. Bizim kültürümüz ve mutfağımız ile alakası yok diyerek yaftayı da yapıştırmıştım. Sonra yine bir gün indirim münasebeti ile aldığım bu avakadoyu değerlendirmek için tariflere bakmış, bu tarifi denemiş  ve avakado sevenler derneği kuracak kadar beğenmiştim ..

Avakado salatası tarifi  tavsiye edeceğim tarifler arasında..  Memur çocuğu ruhuna aykırı bu tarif için katık etmiş bir neslin çocuklarıyız yazısını yazan kardeşimden özür diliyorum.. :) Market hediyesi olarak 3 tl ye aldığımı belirtiyorum..

Avakado salatası yapmak için gereken malzemeler

1 adet olgun avakado

2 yemek kaşığı zeytinyağ

1 yemek kaşığı limon suyu

1 silme çay kaşığı tuz ve karabiber

2 diş sarımsak

Avakado salatası nasıl yapılır

Avakado salatası yapmak için öncelikle avakadoyu yıkayarak ortadan ikiye uzunlamasına kesin. Çevirerek ayırın. Çekirdeği çıkartın.

Bir kaşık veya aparat yardımı ile içini alarak kabuğundan ayırın.

İçini bir kaseye alın. Çatal yardımı ile iyice ezin.Üzerine limon suyu , zeytinyağ ,ezilmiş sarımsak ,tuz ve karabiberi ekleyerek karıştırın.

Salatanızı isterseniz servis tabağına alarak isterseniz ekmeğin üzerine sürerek sunabilirsiniz.

avakado salatası

Avokado Nasıl Seçilir?

  • Lekeli olanlardan kaçının:

Avokadonun üzerinde koyu lekeler ve çürükler varsa, bu durum avokadonun fazla olgunlaşmış olduğunu gösterebilir. Düzgün olmayan ve üzerinde lekeler bulunan avokadolar, fazla olgunlaşmış, bozulmuş veya zarar görmüş olabilir. Bu yüzden farklı bir avokado seçmeye özen gösterin.

  • Sertliğini kontrol edin:

Avokadonun olgun olup olmadığını anlamak için, mutlaka sertliğini kontrol edin. Meyveyi doğrudan avcunuzun içine alın. Hafifçe avcunuzu sıkın. Avokado olgunsa, dış yüzeyi esneme sağlar. Bastırdığınız noktalar içeri doğru esner ve sonra eski haline döner. Avokado aşırı yumuşaksa, bu durum fazla olgunlaştığını gösterir. Eğer sertse henüz olgunlaşmamış demektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git