Kavun Kabuğu Reçeli Tarifi

Kavun Kabuğu Reçeli Tarifi
19 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 7.911 kez okundu.

Bazen merak insana aklında fikrinde olmayan şeyler yaptırabiliyor. Sevgili Nergismevsimi nin bloğunda görüp  denediğim kavun kabuğu reçeli hoş ve değişik bir reçel tarifi. Tadını tarif etmek gerekirse incir reçelini andırdı bana.Kavun kabukları ise antakya usulü kireçte beklemiş çıtır kabak tatlısı gibi kıtır kıtır oluyor. Kabukların bir aroması olmadığı için tarçın ve karanfil tadı baskın. Sonuç olarak benim gibi meraklılarına tavsiyemdir.. Daha önce greyfurt kabuğundan reçel yapmışlığım da vardır..:)

kavun kabugu receli

Kavun kabuğu reçeli için gereken malzemeler

1 adet orta boy kırkağaç kavunu  kabukları (kalın ama damarsız ve yumuşak olsun)

5 su bardağı şeker

5 su bardağı su

1 çay kaşığı limon tuzu

1 tatlı kaşığı limon suyu

2 adet kabuk tarçın

5 adet karanfil

3 paket veya 1 dolu yemek kaşığı karbonat

arzuya göre hibuskus çiçeği veya yarım çay kaşığı gıda boyası

Kavun kabuğu reçeli nasıl yapılır

Kavun kabuğu reçeli yapmak için öncelikle kavun kabukları alınarak dış kısmı keskin bir bıçak yardımı ile temizlenir.Kabuklar istenilen ebatta minik minik doğranır ve genişçe bir kaba alınır.Üzerini geçecek kadar su ve karbonat eklenerek karıştırılır.Bir gece bu şekilde bekletilir.

Sabah olunca suyu süzülerek kavun kabukları iyice yıkanır. Bir tencereye alınarak az su ile 2 dk pişirilir ve su dökülür .Bu işlem bir kez daha tekrarlanır.

Reçel yapılacak tencereye kabuklar alınarak üzerine 5 su bardağı şeker ve 5 su bardağı su eklenerek ocağa alınır. Kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılır. (isterseniz bu aşamada gıda boyası veya hibiskus çiçeği ekleyebilirsiniz.) Kavun kabukları şeffaf bir hale gelene kadar yaklaşık yarım saat pişirilir. Limon tuzu ve limon suyu eklenerek bir taşım daha kaynatılır.Karıştırılır ve ocaktan alınır.

Not: Kavun seçerken orta boy bir kavun tercih edin ki kabukları çok sert ve damarlı olmasın aksi takdirde beklenen sonuç alınamayabilir. Bunu şöyle anlayabiliriz,istediğimiz  kavunun dış kısmı kolayca kesilir ve doğrarken patates doğrar gibi kolayca doğrarsınız. Hatta benim kullandığım kavun kabukları salatalık gibi yenebilecek durumda idi.

kavun kabuğu reçeli nasıl yapılır

 

kavun kabuğu reçeli

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git