Keşli erişte makarna

Keşli erişte makarna
14 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 3.503 kez okundu.

Keş  , kurut olarak da bilinen kurutulmuş süzme yoğurt..Oldukça tuzlu hatta yanılıp bir parça ağzınıza atmayasınız  .Tuzdan dil yanar mı ,yanıyormuş..:))


Malzemeler:

500 gr erişte

100 gr keş peyniri

6 adet ceviz

1 tatlı kaşığı salça

2 yemek kaşığı tereyağ

1 dolu tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Erişteleri kaynamış tuzlu suya atarak haşlayın, süzün.Tencereye tereyağını alıp eritin salçayı ve dövülmüş cevizleri kavurun.Erişteyi ilave edin .Tuz eklemeyin lakin keş epey tuzlu suya attığınız tuz yeterli olacaktır..Üzerine keş rendeleyerek servis yapın.

Dilerseniz keşle cevizi tereyağında kavurarak servis yaparken de  ekleyebilirsiniz.

Keş yapmak için yoğurt bir tülbente konup iyice süzülür. Daha sonra bir ağırlığın altına konarak içindeki suyun tamamen çıkması sağlanır. Elde şekil verildikten sonra kuruması için güneşe bırakılır ve tamamen sertleşinceye kadar bekletilir.

Keşin uzun süre dayanmasını sağlamak için içine bol tuz katılır. Keş, yüksek oranda protein ve kalsiyum içerir. Bolu ve civarında keş, şekil olarak daha çok sabun kalıbı formunda yapılır. Yörede ayrıca topaç şeklinde hazırlanıp ‘katık keşi’ olarak adlandırılan başka bir çeşidi de bulunur. Anadolu’nun birçok yöresinde kullanılan keş, genelde rendelenerek tüketilir

Etiketler:

Keşli erişte makarna Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. özgen diyor ki:

    Eline sağlık keş hep tadını merak ettiğim bir lezzet sevgiler…

Sayfa başına git