Hamayili ve sigara böreği tarifi

Hamayili ve sigara böreği tarifi
12 Mart 2013 tarihinde eklendi, 14.311 kez okundu.

Sigara böreği ismi ne kadar sevimsiz ve nahoş ise tadı bir o kadar güzel ve vazgeçilmez..:) Herkesin bildiği yaptığı basit bir tarif arşivde alsın yerini..

sigara böreği için gereken malzemeler

  • 3 adet yufka
  • 150 gr peynir veya lor
  • 5 dal maydanoz
  • kızartmak için sıvı yağ

Sigara böreği nasıl yapılır

Yufkalar üst üste konur. 2 ye kesilir üstüste koyarak tekrar ikiye ve yine üstüste koyularak tekrar ikiye kesilir bir yufka 8 üçgen parçaya ayrılır böylelikle ve üçgenler üstüste koyularak sarmaya başlanır. Peynir ufalanır ve ince kıyılmış maydonozla kasede buluşur.Üçgenlerin geniş kısmına  peynirli maydanoz konulup yanları peynirli maydanozun üzerine kapatılarak sarılır. Sivri ucun iç kısmı kaseye konan suda ıslatılarak yapışması sağlanır. Bütün sigara börekleri bittikten sonra bol yağda kızartılır.Havlu peçete üzerine alarak fazla yağından kurtulması sağlanır..

Sararken ne çok sıkı ne de gevşek sarın, sıkı olursa içi pişmez gevşek olursa açılır peynir yağda patlayarak sıçrar..

Bu böreği sevgili Dilek hanımda görmüştüm yapım aşamasını da fotoğraflamıştım lakin fotoğraflar sırra kadem basmış..:)) Siz en iyisi Dilek hanımın mutfağını ziyaret edin. Börekle alakalı izlenimim milföy görünümünde ama bildiğimiz yufka böreği tadında  , yağ ölçüsü biraz daha fazla mı olmalı belkide benim çay bardağım küçük geldi.Dilek hanımın börekleri daha lezzetli görünüyor sözün özü..:))

Etiketler:

Hamayili ve sigara böreği tarifi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. fatos diyor ki:

    Kolay olabilir ama lezzetiyle her zaman göz doyuran bir tarif….

Sayfa başına git