Patlıcan Çığırtma Tarifi / 6 kişilik

Patlıcan Çığırtma Tarifi / 6 kişilik
8 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 3.920 kez okundu.

Millet harıl harıl kış hazırlıkları yaparken ben patlıcan çığırtma tarifi ile karşınızdayım. Reçelleri yaptım yaptım kışa girmeden yenildi.( duy da inanma ) Konserve derseniz sebzeleri meyveleri mevsiminde yemekten tarafım (züğürt tesellisi) İşte kışa Allah kerim rızkı veren rabbim kışında gönderir elbet..:) Tabi bu işin latifesi bilinçaltımda farklı düşünceler var inkar edemem 99 depreminden bir hayli etkilendim.İnsanların planlarının geleceğe dair umutlarının toprak altında kaldığına şahit oldum. İlk defa ertesi günün yemeğini o gece pişirmiştim ve yemek nasip olmadı. Bir gün sonrasını düşünmeden yaşıyorum her açıdan.. Allah ım hayırlar yazsın başımıza iyiler çıkarsın karşımıza.  Yemeğimiz hakkında da bir kaç kelime yazalım .Gerçekten çok çok lezzetli bir o kadar da güzel bir yemek.Yanına ister bulgur pilavı isterseniz pirinç pilavı yapın. Bu konuda özgürsünüz. Ama bu tarifi yapmanız şart..:)

Bostan patlıcanı ziyafete dönüştüren bu tarife de bakabilirsiniz ..Şuracığa da instagram adresimi iliştiriyorum.. rumma78

patlıcan çığırtma tarifi

Patlıcan Çığırtma tarifi için gerekenler

6 adet taze orta boy patlıcan

5 adet orta boy domates

6 -7 adet sivri biber

1 çay bardağı zeytinyağ

1 tatlı kaşığı tuz

5 diş sarımsak

Patlıcan çığırtma nasıl yapılır

Patlıcan çığırtma yapmak için öncelikle patlıcanları alacalı soyun. Patlıcanları bütün olarak alın aralarına bıçakla derin kesikler atın (bknz fotoğraf)  hazırlayın.Sarımsakları soyun bütün olarak bırakın.. Biberlerin sap kısımlarını keserek bütün olarak bırakın. Yayvan teflon tencereyi ocağa alarak zeytinyağı tencereye ekleyin. Patlıcan ve biberleri dizerek kapağını kapatın.Ocağın altını kısın.Bir tarafı kızarınca diğer tarafını çevirin.Domatesleri yemeklik küp küp doğrayın.Patlıcanların diğer tarafı da kızarınca doğranmış domatesleri üzerine gezdirerek ilave edin.Sarımsak ve tuzu ekleyerek kapağını kapatın ve kısık ateşte domatesin suyu ile pişirin. İsterseniz sıcak isterseniz soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

Not patlıcan seçerken şunlara dikkat edin. Patlıcan muhakkak yumuşak ve koyu renkli olsun. Çok büyük olmasın.

patlıcan çığırtma nasıl yapılır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git