Skhizein

Skhizein
12 Kasım 2009 tarihinde eklendi, 1.590 kez okundu.

 


13 dakika süren film, Jeremy Clapin adında bir Fransız tarafından 2008 yılında yapılmış ve birçok ödül almış. Adı: “Skhizein”

Neyse, biz filme geçelim. Konusu, 150 tonluk bir meteorun çarpması sonucu kendisinden uzaklaşan bir adamın iç muhasebeleri… Sözlerdeki derinlik ve yaşanan olaylar, insanı tefekküre zorlayacak cinsten.


Zarar gören sadece bir insan ve bir tv anteni

Filmdeki karakter Henry, kaldığı apartman dairesinde günlük işleriyle uğraşırken birden bir ses duyar ve pencereye yönelir. Bulunduğu tarafa doğru bir meteorun gelmekte olduğunu görür ve o anda meteor kendisine çarpar. Ancak ilginçtir ki bu meteor sadece ona ve karşı apartmandaki antene zarar verir. Adam, kendisinden tam 91 santimetre uzaklaşır, anten ise eğilir. İlginç olan bir diğer nokta da, adam önce antenin eğildiğini fark eder, sonra kendi halinin farkına varır.

Henry, soluğu psikologda alır. Bu da garip bir durum! Sorunun kendi ruh hali ile ilgili olduğunu düşünür. Psikoloğun ‘’Yine de gerçek bir hasar yok, değil mi?’’ sözlerini duyunca, onun kendisine yardım edemeyeceğine hükmeder ve bir daha oraya gitmez, problemini kendisi çözmeye çalışır. (burada psikoloğun, insanın kendinden uzaklaşmasını bir kayıp olarak görmediği vurgulanıyor belki de.)

Henry ilk başta korksa da kısa zamanda kendini toparlar. Soğukkanlı bir şekilde mevcut durumuna uyum sağlamaya çalışır. Evinde bazı çizimler yaparak ev hayatını kolaylaştırır. İş yerinde de aynı şeyi yapar ama beceremez. İnsanların şaşkın bakışlarına maruz kalmaktan kurtulamaz.

Kendini düzeltme çabası

Onu bu hale getiren meteorları  incelemeye başlar. Kitaplar karıştırır ve bir teleskopla gökyüzünü  incelemeye koyulur. Bu inceleme sonucunda bir meteorun tekrar dünyaya gelmekte olduğunu müşahede eder. Kendisini düzeltebilecek tek şeyin, kendisini bu hale getiren şey olacağı düşüncesiyle meteorun gittiği noktaya doğru hareket eder. Ve meteor tekrar ona çarpar. Lakin umduğunun aksine, düzeleceği yerde kendinden daha da uzaklaşır. 91 santimetreye ilave olarak 75 santimetre de aşağı doğru kayar.

SkhizeinUzakta olan ailesine durumu belli etmemeye çalışır. Fakat her ne kadar istemese de ailesinden uzaklaşır. Ancak olayın kahramanı artık yerinden memnundur.

 

Bilinmesi gereken nokta

Kahramanın, son olarak söylediği şeyler de çok düşündürücü: “Yüz insandan birine vurduğunu söylüyorlar. Bir kişi, aynen öyle… Tesadüfi. Tüm söyledikleri bu. Ne kadar çılgın olduğunu sana söylemezler; onu kaybettiğini, kendi başına kaldığını… Zihninin dışında. Böylece biraz daha fazla biraz daha az bilinmesi gereken nokta nedir? Kaç santimetre kaydığını bilmek. Şu an emin olduğum tek şey, durduğum yer artık sıkıntı vermiyor. Artık değil… Buradayım! Buraya! Hayır, oraya değil! Buraya… Hey! Buradayım!..”

Dünyabizim.com dan alıntıdır..

Etiketler:

Skhizein Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. sevinç diyor ki:

  Etkinliğimize buyurun

  Gönderen: http://sevincaltuntas.blogcu.com/

  48. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM

  SEVGİLİ ARKADAŞLARIM;

  http://porselendemlik.blogcu.com

  http://birdemliksohbet.blogspot.com

  http://gelibolu17.blogspot.com/

  tarafından hazırlanmış olan porselen demlik çay saati için

  16 KASIM 2009 – 7 ARALIK 2009

  TARİHLERİ ARASINDA

  http://sevincaltuntas.blogcu.com/

  YANİ BEN YAPACAĞIM.

  SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!!

  TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK.

  VE TARİFİNİZE

  "PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ 48.HAFTA "

  BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI VE BANA YORUM BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM. C BOXA BIRAKILAN NOTLAR GÖZDEN KAÇABİLİR LÜTFEN YORUM YAZIN.SENİ VE BU YORUMU OKUYAN HERKESİ DAVET EDİYORUM ZİYARET EDİPTE BİZZAT DAVET EDEMEDİĞİM DOSTLARIM LÜTFEN BU YAZIYI NERDE OKURSANIZ SİZDE KATILIN EMİNİM BU ETKİNLİK SAYESİNDE BİR ÇOK ARKADAŞIMIZ OLUYOR MUTLAKA KATILIMIZI BEKLİYORUM.. ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  ETKİNLİĞİMİZE YEMEK GÖNDERİLMEMESİNİ RİCA EDİYORUM.

  LÜTFEN ÇAYIN YANINDA VERİLECEK TARİFLER OLMASINA DİKKAT EDELİM.

  SEVGİLER

 2. Cahide diyor ki:

  Gerçekten ilginçmiş,kısa metrajlı filmleri severim.Az zamanda çok mesaj verirler…

  Son günlerde fotoğraf makinam arıza vermeye başladı,aslında artık yaşlandı:( Senin fotoğraflar çok güzel çıkıyor.Biraz araştırma yaptım ama karar veremiyorum,hangisini alsam acaba?İnşaallah bir süre daha idare eder.Evimizin hala çok borcu var:(

  Her şeye rağmen hayat güzel,sahip olabilinecek en büyük hazinelere sahibim.Çocuklarım,eşim,imanım, sağlığım ve sayamayacağım daha bir çok şey:)))) Çoğumuzunda öyle değilmi zaten?Muhabbetle kal canım…

 3. lavantin diyor ki:

  Cahide ye katiliyorum ben de kisa filimleri cok begeniyorum. Konulari cok güzel isliyorlar. Daha derin daha anlamli…

  Rumma, resimlerin gercekten cok hos. Makinan hangisi sakincasi yoksa bilmek isterim.

  Bir de sayfani nerden aldin? Arastirdik ama ismni ve adresin gecmiyor nette… Yani anonimsin ve ben de böyle bir servis ariyorum. Ismimin ve adresimin sanal ortam da olmasi cok da hosuma gitmez.

  Muhabbetle…

Sayfa başına git