Wordabula /Scrabble

Wordabula /Scrabble
13 Ekim 2009 tarihinde eklendi, 4.203 kez okundu.

…………………………………………………….

Bir oyun olsun hem kelime hazinem gelişsin, hem hafızam kuvvetlensin dikkat toplama yeteneğim ziyadeleşsin diyorsanız bu oyun sizin için biçilmiş kaftan..

Bulmaca çözmenin alzheimer riskini azalttığını da düşünecek olursak oyuna başlamanın tam zamanıdır..


Wordabula
En az 2, en fazla 4 kişi ile oynanabilen bir kelime oyunudur. Bilgisayara karşı oynanabildiği gibi, ağ üzerinden de oynanabilir.
Oyun 15×15 ebadında bir tahta üzerinde oynanır. Tahta üzerindeki hücrelerden bazıları, kelime çarpanı veya harf çarpanı olarak puana etki eder. Toplam 100 harfin bulunduğu oyunda, her oyuncuya 7 harf verilir. Her harfin puanı, dildeki kullanım sıklığına ve bulunma adedine göre belirlenmiştir.

Oyunun Amacı

Oyunun amacı, yüksek puanlı kelimeler üreterek puan toplamaktır. Tahta üzerindeki kelime ve harf çarpanlarını kullanmak, puan değeri yüksek harflerle kelimeler üretmek, yüksek puanlar kazanmayı sağlayacaktır. Torbadaki taşlar bitene kadar oyun devam eder. İstekasında hiç taş kalmayan oyuncu, oyunu bitirir ve diğer oyuncuların elinde kalan harflerin puan değerleri kadar ek puan kazanır.

Puanlama

Puanlama, yazılan kelimedeki harflerin puan değerlerine ve yerleşim yerlerine göre belirlenir. Tahta üzerinde Kelimex3, Kelimex2, Harfx3 ve Harfx2 gibi ek puanlar veren hücreler bulunmaktadır. Yazılan kelime, Kelimex3 hücresinden geçiyorsa kelimenin toplam puanı 3 ile , Kelimex2 hücresinden geçiyorsa 2 ile çarpılır. Harfx3 hücresine denk gelen harfler puan değerlerinin 3 katı, Harfx2 hücresine denk gelenler ise 2 katı ile çarpılır. Harfler yerleştirilirken diğer yönlerden oluşturulan kelimelerden de kelime puanı kadar ek puan kazanılır. Çarpanlar yalnızca kelimenin yazıldığı yönde dikkate alınırlar.

Wordabula tıklayın

Etiketler:

Wordabula /Scrabble Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayla Uzel diyor ki:

    güzel bir oyun oynamak isterim

Sayfa başına git