Mayasız lokma tarifi

Mayasız lokma tarifi
23 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 8.775 kez okundu.

kolay lokma

mayasız lokma tarifi

lokma tarifi

mayasız lokma

 
Mayasiz Lokma Hamur Kizartmasi Tarifi  ni  Nursevince lezzetler bloğundan   hediye tarif olarak aldım.Kolay lokma da denilebilir.

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi lokma, özellikle sahurlarda çok yapılır ve bu tarifle yağ çekmeden hamurunuzu kızartabilirsiniz. Çok bereketlidir. Artan hamurunuzu buzdolabında saklayabilir ve fırında Ramazan pidesi dahi yapabilirsiniz.

Mayasız kolay lokma için gerekenler

Malzemeler:

5-6 su bardağı elenmiş un
1 yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı karbonat tuz ve alabildiği kadar su(Sulu yaoğurdunuz varsa kullanılabilir ben kullanmadım)
kızartmak için sıvı yağ

Mayasız kolay lokma nasıl yapılır

Yapılışı: Un  bir kaba alınır (elerseniz daha güzel olur) , ortası havuz gibi açılır . Yumurta,sıvı yağ karbonat ve tuz eklenir . Yavaş yavaş su dökülerek malzemeler ortada karıştırılır. Kenardan un alınarak yoğurulur. Çok cıvık hamur elde edilir. Üzeri örtülür , mayalanması için bekletilir. Mayalanan hamur tekrar yoğurulur .eller sıvı yağa batırılarak hamur toparlanır ve fotoğrafda görüldüğü gibi kaşık yardımı ile avuç içimizden kesilerek kızgın yağa atılır.Hamurun yağ çekmmesi için yağın bol olmasına ve lokmaların her yerine değmesine dikkat edin. Hamur yağa gömülmediyse siz üzerine kaşık yardımı ile yağ atınız. Kızaran lokmaları kağıt havlu üzerine alıp tamammı kızardığında servis ediniz.

Tarifin orjinaline nursevincelezzetler.com sitesinden ulaşabilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git