Aşırı Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olur mu?

Aşırı Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olur mu?
1 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 1.299 kez okundu.

Aşırı Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olur mu?

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri laboratuar ortamında uygun yöntemlerle döllendirilir. Ardından da anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisi günümüzde %80’e yakın problemin çözülmesini sağlamaktadır. Yaz aylarında tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin en merak ettiği soruların başında da aşırı sıcakların, tüp bebek tedavisini etkileyip etkilemediği gelmektedir.

Sıcaklık ve Tüp Bebek Tedavisi

Sıcaklığın tüp bebek tedavisine ciddi bir etkisi yoktur. Vücut içerisinde yumurta ve sperm hücreleri uygun koşullarda muhafaza edilir. Bu sebeple de üreme hücrelerinin sayısı hava sıcaklıkları sebebiyle etkilenmez.  Ancak elbette ki laboratuar ve tüp bebek merkezinin koşulların ve ısısı oldukça önemlidir. Uygun ısıda olmayan laboratuar, tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabilir.

Hamam ve Sauna Gibi Etkenler

Yumurtalıklar içerisinde bulunan yumurtalar, vücut sıcaklığında muhafaza edilmektedir. Ancak erkeklerin testislerinde bulunan sperm hücreleri, hava koşullarından etkilenebilmektedir. Bu sebeple de hamam ve sauna gibi aşırı sıcak ortamlar erkek için daha zararlıdır. Sıcaklık arttıkça daha verimsiz bir şekilde çalışan testisler, aynı zamanda çok düşük sıcaklıklarda da sperm üretiminde verimlilik kaybı yaşarlar.

Aşırı sıcaklarda erkek adayların çok dar pantolon giymemeleri, çok sıcak suyla banyo yapmamaları ve hamam, sauna, kaplıca gibi ortamlarda bulunmamaları oldukça önemlidir.

Ramazan Ayı ve Tüp Bebek Tedavisi

Ramazan Ayı, yaz aylarına denk geldiği için bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken anne adayının çok sıcaklarda oruç tutmamasıdır. Beslenme düzeni oldukça önemli olduğu için tüp bebek tedavisi, uzun süre aç ve susuz kalmak sebebiyle olumsuz etkilenebilir. Bu aşamada aşırı sıcaklar sebebiyle anne adayının daha fazla su tüketmesi gerekmektedir. Kullanılan ilaçların daha aktif etki edebilmesi için sağlıklı ve dinç bir vücuda ihtiyacı vardır. Bundan dolayı da oruç tutmak isteyen anne adayları tüp bebek tedavisini erteleyebilir ya da daha sonra kaza orucu tutabilir.

Çok Soğuklar ve Tüp Bebek Tedavisi

Havaların çok soğuk olması da tüp bebek tedavisini etkin bir şekilde etkilememektedir. Ancak bu aşamada anne ve baba adaylarının hastalanmaması ve tedavinin sekteye uğramaması için mutlaka kıyafet seçimine önem göstermek gerekmektedir. Özellikle de testislerin soğuktan korunması, kadının bel ve ayak bölgelerini sıcak tutması oldukça önemlidir.

Kaynak: Bülent Tıraş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git