Tok tutan gıdalar ve iştah kesen yiyecekler

Tok tutan gıdalar ve iştah kesen yiyecekler
12 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 12.219 kez okundu.

tok tutan gıdalar

Tok tutan gıdalar bilinirse diyet yaparken işimiz kolaylaşır.Hem tok tutan hem iştah kesen yiyecekler nelerdir ? Sağlıklı beslenerek diyet yapmak istiyorsak bu yiyecekler ve besinler mutlaka doğal olmalı mümkünse evde hazırlanmalıdır.Bol yeşillikli az yağlı salatalar,Vitamin deposu çorbalar , hafif tatlı krizini bastırabilecek meyve tatlıları düşünülebilir.Ruşeym ve keten tohumu yoğurtla karıştırılabilir ,tarçın ile tatlandırılabilir.Diyete yardımcı çaylar hazırlanabilir.Metebolizmayı hızlandırmak için elma çayı hazırlanabilir..

Tok tutan gıdalar ve iştah kesen yiyecekler

1- Yumurta

 İçerdiği besleyici maddelerle kemiklerimizi güçlü tutan yumurta, potasyum bakımından zengin olmasından dolayı bizleri uzun süre tok tutabiliyor. Eğer öğle yemeğine kadar mideniz kazınmasın istiyorsanız güne yumurta ile başlayın!Sabah kahvaltılarında 1-2 adet haşlanmış yumurta tüketerek tokluk süreni uzatabilirsiniz. 

2- Bitter çikolata

Eğer açlık krizinde canınız çok fazla tatlı çektiyse, bitter çikolatayı tercih edin. Yapılan araştırmalarda bitter çikolatanın sütlü çikolataya göre daha doyurucu olduğu, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere olan ihtiyaç hissini azalttığı sonucuna varılmış. Kalorisinin daha az olduğunu da unutmayalım.

tok tutan gıdalar

3- Elma

Elmanın faydaları say say bitmez tabii, en önemlilerinden biri ise şu: içerdiği lifler ve antioksidanlar vücudumuzdaki zararlı kollesterol moleküllerini yok ediyor. Bunun yanısıra yemekten yarım saat önce yiyeceğiniz bir elma sizi tok tutarak sofraya oturduğunuzda tıka basa yemekten kurtarıyor!

4- Yulaf Ezmesi

Bir kase yoğurt ya da süt ile tüketeceğiniz yulaf ezmesini hem içerdiği lifler bakımından hem de sizi yeteri kadar tok tutacak olmasından dolayı tercih edebilirsiniz.

tok kalmak için

5- Çorba

Etli, sütlü veya yumurtalı çorba: Çorbalar öğünde daha az enerji tüketmek için farklı bir yoldur. Su içerdiklerinden ve midede oluşturdukları basınç nedeni ile daha kısa sürede doymamızı sağlarlar. İlginç bir bilimsel veri de, protein içeriği yüksek çorbaların gün boyunca enerji alımını azaltmada diyet yapanlara yardımcı olmasıdır.

6-Yeşil çay:

Güçlü antioksidan etkisi ile bedenimizi zehirli maddelerden temizlemesinin yanı sıra, metabolizmayı hızlandırıyor. Karın bölgesindeki yağları eritiyor. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketerek metabolizmanızı enerjik hale getirebilir, aynı zamanda bedeninize dost antioksidanları da alabilirsiniz. Kabuk veya toz tarçınla tatlandırıldığında tatlı isteğini azaltır ve tok tutar.

tok tutan yiyecekler

7-Salata: Öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak veya öğün içerisinde bolca salata tüketmek, öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza yardımcı olurlar. Ayrıca zayıflama diyetlerinde görülebilecek bir sorun olan kabızlığın da çözümünde önem taşırlar. İçerisine dereotu ve taze kırmızı biber eklendiğin de tok tutma süresi uzar.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git