Taze nane /İbrahim Saraçoğlu

Taze nane /İbrahim Saraçoğlu
1 Temmuz 2009 tarihinde eklendi, 3.662 kez okundu.


Kendi kendime neden naneyi (mentha longifolia) bu kadar geç araştırmaya başladım diye zaman zaman sormuşumdur. Yıllar içerisinde onu araştırdığım kısa dönemler olmuştur. Her defasında “naneyi kimler tüketmemeli” sorusunu sordum. Sanki zararlı bir şeymiş gibi. Halbuki nane Osmanlı mutfağının olmazsa olmaz bir yeşilliğidir. Akdeniz bölgesi insanlarının salatalarında eksik etmediği bir bitkidir. Tatlıdan salataya, kısırdan dolmaya kadar hemen her yerde kullanılır. Yıllar içerisinde markalaşmış naneli şeker, naneli çikolata çeşitleri bile var. 

Naneyi kim tüketmemeli?
Nane, çay olarak, ülkemizin çoğu yöresinde keyifle içilir. Belki de bu kadar fazla tüketildiği içindir ki, “onu kimler tüketmemeli” sorusunu sormakla işe başladım. 2000’li yılların başında “naneyi kimler tüketmemeli” sorusunun yerine, “naneyi ne zaman ve hangi şikâyetlere karşı kimler tüketmeli” sorusunu sordum. Şüphesiz ki, onun da bir yaradılış nedeni var.
İlk bir yılın sonunda naneyi tanımaya başladım, radyasyona ve fazla güneş ışığına maruz kalanlar onu bol tüketmeli. Yaz aylarını kuvvetli güneş ışığı altında geçiren-lere, cep telefo-nuyla fazla konuşan-lara, röntgen ve MR (emar) cihazlarıyla sürekli çalışanlara taze nane tüketmelerini tavsiye ederim. Karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT veya ALP) yüksek olanların veya siroz veya da karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların ölçülü tüketmelerini tavsiye ederim.

Radyoterapi sonrası
Radyoterapi almış veya almakta olan hastalara özellikle taze nane tüketmelerini öneririm. Bir ay boyunca öğünlerinde 7-8 gram taze nane (yaprak ve gövde saplarıyla beraber) tüketmeleri, aldıkları ışının neden olduğu zararların ortadan kaldırılmasında mükemmel bir yardımcıdır. Nanenin aynı zamanda zengin demir kaynağı olması, anemi (kansızlık) şikâyetiyle karşı karşıya kalan bu hastaların hızla direnç kazanmasında da etkili olacaktır.

GÜNÜN KÜRÜ
Kadınlarda tüylenmeye karşı ve östrojen hormonu yükseltilmesi için:
Bir ay boyunca öğlen ve akşam öğünlerinden on dakika önce  bir tatlı kaşığı (4-5 gram) taze nane tüketilir ve şikâyetin seyrine göre dönem dönem uygulanır.

Dikkat:
Meme CA (meme kanseri) hastasıysanız ve hekiminiz östrojen hormonunu baskılayıcı ilaç vermişse, nane tüketiminden kesin uzak durunuz. Pataloji, biyopsi amaçlı alınan parça üzerinde hormon reseptörü (östrojen ve / veya progesteron) tespit etmişse, nane tüketiminden uzak durmak gerekir. Çünkü nane tüketimi östrojen hormonu artışını doğrudan tetiklemektedir.

Dikkat:
Eğer ani kan şekeri düşüklüğü yaşıyorsanız veya hipoglisemi hastasıysanız, nane tüketimine karşı ölçülü olmanız gerekir. Çünkü nanenin içeriğinde bulunan diosmin etkin maddesi, kan şekerini düşürür. Diyabet hastalarının taze nane tüketmelerinde faydalar vardır.

Dİkkat:
HBV (hepatit-B) ve HCV’ye (hepatit-C) bağlı olarak veya herhangi bir nedenle interferon (IFN) tedavisi alanların kuru veya taze nane tüketiminden uzak durmaları gerekir. Büyük oranda interferonun etkisini azaltabilmektedir. Nane, interferon-antagonistidir.

Dikkat:
Romatoid artirit (RA) hastalarının taze nane tüketmesinde büyük faydalar vardır.

Östrojen hormonu ve nane
Nane, östrojen hormon seviyesi düşük olan kadınların imdadına yetişir. Östrojen hormon seviyesini yükseltmek gerekiyorsa taze nane bu anlamda bulunmaz bir nimettir. Menopoz döneminde östrojen hormon seviyesi düşüklüğüne bağlı olarak kadınların vazgeçmemesi gereken bir bitkidir nane.

Bir aylık uygulama çok etkili
Nane kadınlardaki tüylenmeye karşı çözümdür diyebilirim. Tüylenmenin sebebini hekiminizle mutlaka konuşunuz. Östrojen hormonu seviyesi düşüklüğüne veya testosteron seviyesi yüksekliğine bağlıysa, taze nane mükemmel bir yardımcıdır. Yaklaşık bir aylık uygulama sonunda yaptıracağınız tahlilde, östrojen hormon seviyenizin yükselmeye başladığını hayretle görebilirsiniz. Tüylerin giderek inceldiğini ve azaldığını da gözlemleyebilirsiniz.

Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Etiketler:

Taze nane /İbrahim Saraçoğlu Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. selma diyor ki:

    ben yedi gün kullandım bir tutam nane günde bir kez

    faydası olmadı benimki genetik annemdede var esmerim östrojen hormonuma baktırmadım öğle nde yemesem sadece akşam yesem olur mu

Sayfa başına git