Şeker hastalığı ameliyatı nedir?

Şeker hastalığı ameliyatı nedir?
21 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 2.039 kez okundu.

Şeker hastalığı ameliyatı nedir?

 

Op. Dr. Erol Vural Şeker hastalığı ameliyatı hakkında bilgi verdi.

 

Şeker hastalığı ameliyatının tıp literatüründe karşılığı temel prensibi ince barsaklardaki yer değiştirmeyi ön gören birkaç çeşit ameliyatı kapsayan cerrahi prosedürdür ve hangi tip şeker hastalığı ameliyatının yapılacağına şeker hastalığının durumuna göre karar verilir. Doğru hastalara, profesyonel ve uzman kişilerce uygulanan şeker hastalığı ameliyatında en önemli faktör; doğru hastanın seçilmesidir.  Şeker hastalığı ameliyatları yalnızca tip 2 diyabet hastalarına uygulanmaktadır. Tip 1 diyabet hastalarına şeker hastalığı ameliyatları uygulanmamaktadır. Ancak tip 2 diyabet hastası olan her hastaya da şeker hastalığı ameliyatı uygulanması uygun değildir. Önemli olan bu operasyonda pankreasın insülin üretme kapasitesinin korunmasıdır. Rezervleri korunmuş olan hastalara şeker hastalığı ameliyatı uygulanabilir.

 

Tip 1 şeker hastalarına bu ameliyat uygulanır mı?

 

Şeker hastalığı ameliyatı, tip 2 diyabet hastaları için uygundur. Tip 1 diyabet hastalarına uygulanması söz konusu değildir.

 

Tip 2 Diyabeti olan tüm hastalara şeker hastalığı ameliyatı yapılır mı?

Tip 2 Diyabet hastalarının şeker hastalığı durumu her hastada farklıdır. Bazı hastalar uzun zamandır tip 2 diyabet hastası iken, bazı hastalarda tip 2 diyabet kontrol altındadır. Bazı hastalar ilaç kullanmadığı için hastalık kontrol altında tutulamaz. Bu hastalarda insülin üretme kapasitesi de tükenmiştir. Bu sebeple de şeker hastalığı ameliyatı uygulanması mümkün değildir. Şeker hastalığı ameliyatının uygulanması için gerekli olan faktör; insülin rezervlerinin korunmasıdır. Buna göre de hastanın ameliyata uygun olup olmadığı belirlenir.

Vücudun insülin rezervi açısından değerlendirilmesi

Tip 2 Diyabet nedeniyle şeker hastalığı ameliyatı uygulanması, obezite sorunu olan kişilere uygulanan işlemlerden farklıdır. Obezite sorunu olan kişilere, kilo kaybına yönelik işlemler yapılır. Fakat obezite problemi her hastaya Tip 2 Diyabetleri için şeker ameliyatı yapmak mümkün değildir. Çünkü bu ameliyatın yapılması için gerekli olan faktör: insülin rezervlerinin durumudur. Obezite cerrahisinin temel prensibi, kilo kaybının sağlanabilmesidir. Bu aşamada; kilo kaybı sayesinde tip 2 diyabet hastalığı da hafifler. Fakat Tip 2 Diyabeti olan hastaların tamamı obeziteya da morbid obeziteye sahip hastalardan oluşmadığı için herkese uygulanmaz.

Şeker hastalığı ameliyatı ne zaman olunur?

•€Kan şekerinin yüksekliği kontrol altına alınamayınca,

Cerrahi tedavi sayesinde:

•€Hastalık tedavi edilebilir,

•€Hastalık kontrol altına alınabilir,

•€Komplikasyonları önleyebilir.

 

Kaynak: http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git