Lavanta Balının Faydaları Nelerdir ?

Lavanta Balının Faydaları Nelerdir ?
27 Kasım 2020 tarihinde eklendi, 3.140 kez okundu.

Lavanta balı o kadar hoş bir tada sahip ki Allah ım bu ne güzel bir bal demekten kendinizi alamıyorsunuz. Ama peşinen söyleyeyim lavanta tadı ve kokusu yok. Lavanta balı faydaları  yönüyle de eşsiz bir bal. Kendinize bir torpil yapın ve her gün bir tatlı kaşığı ilaç niyetine tüketin..:)

 

lavanta balı

Lavanta Balının Faydaları Nelerdir ?

Birçok hastalığa iyi geliyor

Son yıllarda akciğer ve boğaz enfeksiyonlarında kullanılan lavanta balının Hepatit D ve karaciğerin kendini yenileyemediği durumlarda mucizeler oluşturduğu biliniyor. “Yaşlılık lekelerinin giderilmesinde son dönemlerde Avrupa’da çok fazla kullanılmaya başladı. Uykuya geçişin hızlandırılması konusunda lavanta balı kullanılıyor. Antimikrobiyal ve antifungal etkilerinden çok fazla günümüzde yararlanılır hale geldi. Zaman zaman sedef hastalığında da kullanım alanı buluyor. Düşük dozlarda uzun zaman alındığında savunma sistemini bir hayli uyarıyor”

Tirozin tüm bal türlerinde bulunan temel amino asitlerden birisidir ancak 2003 yılında Food Chemistry’de yayınlanan bir İspanyol çalışmasına göre, lavanta balındaki tirozin oranı, test edilen bütün ballara göre en yüksek düzeyde. Beden tirozini nörotransmiterler üretmek için kullanıyor ve bu da beyinle alakalı bazı rahatsızlıkların önlenmeleri ve tedavileri konusunda yardımcı olabilir. Buna ek olarak beden tirozini melanin, a cilt pigmenti ve kadınlık hormonu östrojene dönüştürmek için niasin, folik asit, C vitamini ve bakır gibi maddeleri kullanır.

Geniş kapsamlı aktivitelerinden dolayı tirozin pek çok rahatsızlığı önlemek ve tedavi etmek için de kullanılıyor. Tirozin takviyeleri depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu, uykusuzluk kaynaklı dikkat eksikliği, stres, adet öncesi sendromu, Parkinson ve Alzheimer hastalıkları ile kronik yorgunluk için kullanılıyorlar. Ancak lavanta balının da tirozin gıda takviyesi ile aynı etkileri gösterip göstermediği henüz bilinmiyor.

Mantar ve Candida Karşıtı Özellikler

Portekiz ve İspanya’dan araştırmacılar lavanta balının Candida albicans, Candida krusei, ve Cryptococcus neoformans mantar türleri üzerindeki etkilerini araştırmışlar. Bu üç mantar türü de insanlarda sağlık problemlerine sebep olabiliyorlar. Solüsyonlarda yüksek dozda lavanta balı bulunuyormuş ve her üç mantar türüne karşı da mantar karşıtı aktivite göstermiş fakat bu etkinin özellikle Candida krusei mantarı üzerinde güçlü olduğu görülmüş.

Araştırmacılar balın gelecekte mantar enfeksiyonları için bir çözüm olabileceği sonucuna varmışlar çünkü mantarlar, mantar karşıtı ilaçlara karşı giderek bağışıklık kazanıyorlar. Çalışma 2001 yılında Journal of Food Science and Technology’de yayınlanmış.

Kaynak Ayşetolga.com

 

lavanta balının faydaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git