Kokular ve sağlıklı yaşam

Kokular ve sağlıklı yaşam
6 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 2.413 kez okundu.
Tarçın kokusu yorgunluk hissine karşı son derece etkili olurken, biberiye kokusu ise stresten arınmanızı sağlıyor..

Kendinizi daha güvende, ince ve az stresli hissetmenizin yolu aslında burnunuzun altından geçiyor. Bazı kokular kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor…

* Nane: Sizi uyarır ve canlandırır, odaklanmanızı sağlar… Özellikle doğruluk ve hassasiyet gerektiren bir işiniz varsa, havada bulunan nane kokusu sizin daha dikkatli olmanızı sağlar. Çalışılan ortamda nane kokusu varsa işçiler daha az alfabetik ve yazım hatası yapar.

* Tarçın: Sizi daha iyi bir şoför yapar… Her 15 dakikada bir tarçın koklayan kişilerde yorgunluk şikayetlerinin azaldığını ortaya koyan araştırmalar vardır. Eğer uzun bir yola çıkmanız gerekiyor ve bu durum sizi geriyorsa, tarçınlı çiklet çiğneyebilirsiniz. (Ayrıca cep telefonunuzdan da uzak durun.)

* Greyfurt: Bu koku sizi zayıf yapar… Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, greyfurt kokusunun iştahı kapattığını ortaya çıkarttı. Uzmanlar greyfurt yağı kokusunun, karaciğer enzimleri üzerinde bir etkisi olduğunu ve bu etkinin kilo vermeyi kolaylaştırdığı saptadı.

* Biberiye: Sizi daha az stresli biri yapar… Birkaç dakika biberiye kokladığınızda, bu bitki vücudunuzda kortizol hormonu salgılanmasını sağlar ve sinirinizi ateşleyen stres hormonunu dize getirir. Bir başka araştırma da, bu kokunun vücudunuzda antioksidan aktiviteyi hareketlendirdiği ve bunun da sizi genç tuttuğunu ortaya çıkardı. Aynı etkiyi lavanta kokusu da sağlıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git