Kokular sokağı

Kokular sokağı
11 Temmuz 2009 tarihinde eklendi, 2.329 kez okundu.

Beş duyumuzdan biridir kokular. …

Hayatımızda öyle çok önemli yeri var ki kokuların, şuurumuzu harekete geçirdiği gibi, aynı zamanda bilinçli olarak farkına varamayacağımız bazı istek ve davranışlarda bulunmamıza da neden olur. Mesela parfümlerin etkisi öyle kuvvetlidir ki, bunun sonucunda büyük bir parfüm sektörü oluşmuştur. Koku firmaları laboratuar ortamlarında incelemeler için çok büyük fonlar ayırırlar.

Kokular insanların hayal gücünü, buluşlarını, coşku ve isteklerini uyandırdığı gibi korku, heyecan ve daha bir çok duyguyu etkiliyor. Hepimiz biliriz ki, burnumuza gelen bir koku bazen bizi geçmişin en yanık sokaklarında yolculuğa çıkarıverir. Kendimizi hiç ummadık bir yerde buluveririz.
Hayatımızın her karesine siner kokular. Ev ortamımızda, üzerimizde, yüreğimizde bizi biz yapan ne ise, dışarıya çıkan kokumuz da odur. Meselâ bazı evlerin eşiklerinden adımımızı attığımız an içimize bir huzur dolar. Çünkü bu evde huzur vardır ve bu da o evin bütün duvarlarına sinen huzur kokusudur.

Aslında en eski çağlardan beri insanlar kokuları kullanmışlar ve onun büyülü etkisinden faydalanmışlar.

Özellikle ayinlerde ve kutsal törenlerde tütsüler kullanılmış. Bunun amacı da ayinde bulunan kişileri farklı şuur halleri içine sokmak.

Kokuların insan üzerindeki etkileri keşfedildikçe bununla ilgili özel araştırma laboratuarları kurulmuş. Yurt dışında “Aroma Terapi” merkezleri açılarak, insanların ruhsal ve bir takım fiziksel rahatsızlıklarına koku tedavileri uygulanmaya başlamış. Bizim ülkemizde de bu tarz merkezler var ve araştırmalar az da olsa yapılıyor.

Kokular sokağındaki, aromatik yağların nelere iyi geldiğini merak ediyor musunuz?

Bergamut: Mikrop korucu, akne, yağlı cilt sorunları için ideal, strese karşı kişiyi canlandırır, dinlendirir, ferahlatır.

Karabiber: Enerji verir, ısıtır, virüse karşı mücadele eder, yorgunluk alır, soğuk algınlığı ve midevî sıkıntılar için çok faydalıdır.

Sedir ağacı: Mikrop kırıcı, enerjiyi dengeler, solunum yolları ile ilgili sıkıntılara çok iyi gelir, stres ve hızlı tempoyu yavaşlatır.

Papatya: Anti-depresan, antiallerjik, allerjik ve hassas ciltler için çok faydalıdır, uyku düzenler ve kas, kemik, eklem sıkıntılarına birebirdir.

Kişniş: Ağrı kesici, ısıtır, hazım sorunlarını giderir, sinirlilik, ağrılar için çok etkilidir.

Okaliptüs: Mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkili, soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için ilk kullanılacak özyağdır.

Günlük ağacı: Rahatlatır, dinlendirir, cildi gençleştirir, soluk almayı rahatlatır, korku, stres ve duygusal sıkıntıları yatıştırır.

Itır: Dengeleyici, sakinleştirici, her tür cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen, adet sıkıntılarına iyi gelen, bedenin su tutması ve selülit için etkindir.

Zencefil: Enerji verir, ısıtıcıdır, ağrı ve sancıları dindirir, mide bulantısını keser, mide kramplarını engeller.

Yasemin: Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğu kırar ve adet sancılarını dindirir.

Lavanta: Ağrı keser, mikrop kırıcı; sakinleştirici, dengeleyici, tüm cilt sorunIarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmaIarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, huzursuzluk, korku, uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır.

Limon: Enfeksiyona karşı, bakteri ve mikrop kırıcı, canlandıran, soğuk algınIığı, mide rahatsızlıkları boğaz ağrıları ve ağız içi yaraları için etkindir.

Tefarik: Anti-depresan, mikrop kırıcı, akne, mantar, kepek, tüm sıkıntılı cilt sorunları için yararlıdır.

Çam: Balgam söktüren, nefes açan, mikrop kırıcı, tüm solunum yolları rahatsızlıkları, romatizma, ağrılı kas ve eklemler için etkilidir.

Gül: Anti-depresan; afrodizyak, sakinleştirici, toksinden arındırır, allerjiler, dolaşım ve adet sıkıntıları, migren için faydalıdır.

Sandal ağacı: Sakinleştiren, yavaşlatan, afrodizyak, depresyon, çekingenlik ve sinirsel sıkıntıları dengeler.

Kekik: Enfeksiyona karşı, stimule eden, mide sıkıntılarını yatıştıran, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkili.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git