Keçiboynuzu Propolis Bal Faydaları

Keçiboynuzu Propolis Bal Faydaları
22 Kasım 2020 tarihinde eklendi, 3.396 kez okundu.

Bir süredir doğal karışımlara merak saldığım doğrudur..Sağlığımızı ve bağışıklık sistemimizi korumanın çok önemli olduğu şu zor zamanlarda kendim ve ailem için hazırladığım bu karışımları sizlerle paylaşmak ve sizlere de bir katkı sağlamak istedim sevgili rumma.org dostları..

Bu üründe kullandığım ham çam balı Muğla köyceğiz hakiki çam balıdır.. Keçiboynuzu propolis bal üçlüsü uzman doktorların önerdiği bir ürün..

Keçiboynuzu propolis bal faydaları nı  paylaşıyorum kısaca..

Keçiboynuzu propolis bal faydaları

“Propolis çok güçlü bir antioksidandır. Bu etkisinin yanı sıra, antifungal, antiviral, antienflamatuvar ve antitümör etkilere de sahiptir. Propolisin solunum yolları hastalıklarından mide bağırsak rahatsızlıklarına, ağız içi aft, yara ve uçuklardan, kansere kadar pek çok farklı hastalıkta olumlu etkileri olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur”

Uzmanlar soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunmak için propolis ve keçiboynuzu gibi antioksidanca zengin besinleri önerdi.

Propolisin, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünü olduğunu hatırlatan Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, “Propolis çok güçlü bir antioksidandır. Bu etkisinin yanı sıra, antifungal, antiviral, antienflamatuvar ve antitümör etkilere de sahiptir. Propolisin solunum yolları hastalıklarından mide bağırsak rahatsızlıklarına, ağız içi aft, yara ve uçuklardan, kansere kadar pek çok farklı hastalıkta olumlu etkileri olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur”

Özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlü tutmanın önemi büyüktür. Bağışıklığı doğal yollarla desteklemek için, doğru beslenme ve düzenli uykunun yanında doğal gıdalar ile vücudu desteklemenin de önemlidir.

Doğada en güçlü antioksidan olarak bilinen propolisin hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli kullanması gerekmektedir ” Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda hastalıklara yakalanma riski mevsim geçişlerinde daha çok artış gösterir. Sürekli olarak antibiyotik kullanmak, vücudun direncini azaltır ve savunma mekanizmasını düşürür. Arı ürünleri yüksek biyolojik aktiviteye sahip ürünler ve birçok bilimsel çalışmada bağışıklığı desteklediği ortaya konmuştur. Literatürde ayrıca mevsimsel alerji ve astım vakalarında propolisin özellikle antienflamatuvar etkisi ile faydalı olabileceği gösterilmiştir”

Akdeniz ikliminin hakim olduğu ve Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde yetişen Keçiboynuzunun oldukça yüksek mineral içeriğine sahip olduğunu belirterek, “Özellikle de potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif açısından zengindir. Ayrıca keçiboynuzunda yüksek oranda fenolik maddeler bulunur ve keçiboynuzu güçlü bir antioksidandır. Keçiboynuzu meyvesinin kardiyovasküler ve gastrointestinal sistem hastalıkları üzerine olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda, başta çağımızın hastalığı olan diyabet ve diğer birçok hastalığa karşı da etkili olduğu bilinmektedir”

Keçiboynuzu ile ilgili bilimsel veri tabanlarında yer alan çalışmalar “Keçiboynuzunun kolesterol seviyesi üzerine etkisinin araştırıldığı bir çalışmada, içerisinde 15 gram keçiboynuzu bulunan bir gıda takviyesi hastalara verilmiş ve 8 haftalık araştırma süresi sonunda hastaların LDL (kötü huylu kolestrol) ve toplam kolesterol seviyelerinde düşme olduğu gözlemlenmiştir. Bir diğer çalışmada ise keçiboynuzundan elde edilmiş ve polifenollerce zengin diyet lifinin, yüksek kolesterol seviyesine sahip insanlar üzerindeki etkisi araştırılmış, çalışmanın sonucunda ise; diyet lifi verilen gruptaki kişilerin diyet lifi verilmeyen guruba göre toplam kolesterol ve LDL (kötü huylu kolestrol) seviyelerinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak Antioksidanca zengin iki önemli besin olan keçiboynuzu ve propolisin beraber kullanımı sinerjik etki göstermektedir. Özellikle kış aylarında boğaz enfeksiyonu, boğaz ağrısı gibi durumlarda propolisli keçiboynuzlu karışımlardan tüketmenizi öneriyorum. Ayrıca bu besinler demir eksikliği tedavisinde kullanıldığında da kan değerlerinde artış görülecektir”

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git