Karabasan,albastı,uyku felci

Karabasan,albastı,uyku felci
3 Temmuz 2009 tarihinde eklendi, 3.063 kez okundu.

Belirtiler
Uyku felcinin başlıca belirtisi uyanma öncesi veya uyuma öncesi görülen kısmı veya geçici iskelet kası felcidir. Diğer bir deyişle, bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken hareket edememesi veya konuşamaması hissidir. Uyku felci ile birlikte hypnagogic halüsinasyonlar olabilir.Bu halüsinasyonlar işitsel, dokunsal ve/veya görsel olabilir. Uyku felci kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan önce birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir [1]. Çok uç durumlarda, 4-5 saat sürdüğü de bilinmektedir.

Olası Sebepleri

Uyku felci, rüya gören bir kişinin rüyasında yaptığı hareketleri aynen yapmasını engellemek için REM uykusu süresince oluşur. Uyku felcinin fizyolojisi hakkında çok az şey bilinir. Bununla birlikte, uyku felcinin beynin pons bölgesindeki motor nöronların post-sinaptik inhibisyonu ile bağlantılı olduğu önerilmektedir. Özellikle, düşük seviye melatonin kasların uyarılmasını engelleyecek şekilde sinirlerdeki depolarizasyon akımı durdurabilir, ve rüyada yaşanan fiilin gerçekte yaşanmamasını sağlayabilir (mesela, rüyasında koştuğunu gören bir kişinin gerçekte koşmasını engellemek gibi).

Ayrıca, bu düzensizliği yaşayanlar ve narkolepsiden muzdarip olanlar arasında belirgin bir ilişki vardır. Fakar, değişik çalışmalar çoğu insanın hayatlarında en az bir kez uyku felci yaşadığını göstermektedir.

Bazıları, değişik faktörlerin uyku felci ve halüsansyonların yaşanma olasılığını arttırdığını rapor etmişlerdir. Bunlar :

* Sırtüstü yatmak
* Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler, çok veya az uyumak
* Fazla stres
* Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri
* Olaydan hemen önce görülen berrak rüya. Ayrıca berrak rüya durumuna girebilmek için kullanılan bilinçli indüksiyon yaygın bir yöntemdir. WILD olarak da bilinir.
* Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler.

Kültürel Referanslar

* Çin halk kültüründe, uyku felci “gǔi yà chúang” (, kelimesi kelimesine : “Hayalet yatağa basıyor”: : hayalet, : basmak, : yatak), olarak bilinir. İnanışa göre bir ruh veya hayalet uyuyan kişinin üzerinde oturup veya yatıp uyku felcine sebep olur. Bu ölümün güçleri tarafından, küçük çapta ruhun ele geçirilmesi olarak düşünülür ve genellikle kurban bir zarar görmez.
* Hindistan’da, uyku felci hakkında iki düşünce vardır. Bunlardan biri uyku felcinde olduğu gibi uyurken bilincin açık olması aydınlanmaya ulaşırken görülen işaretlerden biri olmasıdır. Fakat aynı zamanda kendi aydınlanması için yol alan kişilere saldıran rakshasanın da (Hindu şeytanlar]]) bir hareketidir.
* Japonya’da, uyku felci kanashibari (, kelimesi kelimesine: “metal içerisinde bağlanmış olmak”: kana: metal, shibaru: bağlı olmak”), olarak bilinir.
* İskandinavya mitolojisinde, uyku felcine bir Mara sebep olur, ya da bir mare – kabuslara da sebep olabilen kötü bir dişi hayalet. İlk olarak Norse Ynglinga destanında görülmüştür, fakat bu inanış muhtemelen daha eskidir. “Mara”; eski Norveççe, İsveççe ve İzlandaca ismidir, “mare” ise Norveççe and Danimarkacadır.
* Newfoundland’de , yaşlı bir cadının ziyareti olarak bilinir, Newfoundland İrlandacası ile Ag Rog).
* Meksika’da, subida del muerto (tepeye tırmanan ölü) olarak bilirnir.
* Yunanca’da, mora (Yunanca: μώρα) olarak bilinir, isim Slav bir kökenden gelmektedir.
* Almanca’da, Hexendrücken (cadı basması) olarak bilinir.
* Türkçe’de, karabasan olarak bilinir. Türkiye’deki genel inanışa göre bu metafiziksel bir olaydır ve özellikle inançlı insanlar buna bir cinin sebep olduğuna inanırlar, ve bazı dualar tavsiye ederler.
* Hazaragi dili’nde, Syahi Zer Kado (basan mürekkep) olarak bilinir.
* Güney Birleşik Devletler’de, insana binmiş bir cadı olarak tarif edilir.
* Kore’de, Gawinullim, ( kelimesi kelimesine: “Gawi tarafından bastırılmak.”), olarak bilinir. Gawi’nin anlamı tam olarak belli değildir fakat genellikle “ruhlar” veya “şeytanlar” olarak bilinir.
* Endonezya’da, Cavali insanlar tindihan derler, yerel lehçede okunuşu “tindhihen” (üzerine uzanılmak).
* Filipinler’de, uyku felci genellikle Bangungot ile bağdaştırılır.
* Vietnam’da,uyku felci, anlamı insanın üzerinde bastıran bir hayalet veya ruh olan “ma đè” olarak bilinir.
* Antiller’de, “duppy tarafından binilmek” olarak bilinir.
* Ortaçağ Avrupasında uyku felci, mara, incubi, succubi, diğer şeytanlar ve büyücülüğe bağlanırdı. İngiltere’de insanlar uyurken cadıların insanların göğsüne bindiğine, ve nefes alamama, kıpırdayamama gibi hislere bunların sebep olduğuna inanırdı.
* Geleneksel Rusya inanışında uyku felcine, kötü evlilik, ihanet için ev halkını cezalandıran ev ruhu domovoi sebep olur.
* Gelenksel İslam kültüründe uyku felci bir cin ile açıklanır; insanlara benzeyen ve dünyada yaşayan bir ırk. “Cin” kelimesi kelime olarak gizli, görünmez, ıssız, yabancı olan her şey için bir yan anlam olarak kullanılır ve Kuran tarafından doğrudan işaret edilen iki yaratılmıştan biridir (diğeri de insandır). İslami kaynaklarda, and İslam iliminde, Cinler irade sahibi, dolayısıyla insanlar gibi yaptıklarından sorumlu yaratıklar olarak tanımlanmıştır. Onlar da insanlar gibi yaşarlar ve ölürler, toplum olarak yaşarlari bir kültürleri ve dinleri vardır.
* Laos kültüründe, “hayalet seni sessizleştiriyor” diye çevrilebilen “pee um” diye bilinir. İnanışa göre hayalet geceleri gelir, kurbanın kollarını ve bacaklarını tutar, üzerine bastırır, hatta ses çıkartamasın diye ağzını bile kapatır.
* Finlandiya dlinde kabusa painajainen denir, fakat kelime olarak “basmak” demektir. Uyku felcinden esinlenilerek böyle bir kelime kullanıldığı düşünülüyor.
* Macaristan halk kültüründe uyku felcine “lidércnyomás” (”lidérc: basmak”) ve “lidérc”, “boszorkány”, “tündér” veya “ördögszerető” gibi doğa üstü varlıklarla ilişkilendirilebilinir.”boszorkány” kelimesi Türkçe kökü “bas-”‘tan türemiştir.
* Bilimadamları uzaylı kaçırmaları, beden dışı seyahat, ve diğer paranormal olaylarından birçoğunun aslında uyku felci sırasında yaşananların yanlış yorumlanmasından kaynakandığını düşünüyor.

Etiketler:

Karabasan,albastı,uyku felci Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. kelebek-z diyor ki:

  Selamlar rumma abla..

  hayırlı olsun yeni mekanın…

  ahh karabasanlı geceler..insan çok kötü oluyor :S

  bu arada senin kurabiyeler yine meşhur oldular :))

 2. cennetkokusu diyor ki:

  aa kelebeğim de ugramış buralara:))

  neysem konuma geleyim:)

  cennetkokusuna yorumunu yeni onayladım cnm kusura bakma gecikmeli bir geçmiş olsun mesajı olacak bu..:(

  çok çok gecmiş olsun..

  nazardır kesin yaa:)

  inşallah en kısa zaman da sağlıgına kavuşursun..

  sevgilerimle..

 3. leyla diyor ki:

  selam ve sevgiler arkadaşım nasılsınız ziyaretinize geldim hayırlı geceler dilerim

Sayfa başına git