Elma ve faydaları

Elma ve faydaları
10 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 2.610 kez okundu.


Uzmanlar, sinir sisteminden kansere, uykusuzluktan baş ağrısına kadar birçok konuda elmayı tavsiye ederken, elmanın iyi bir şekilde yıkandıktan sonra kabuğu ile yenmesi tavsiye ediliyor.

Uzmanlara göre elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kalori iken, bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden geliyor.
Elmanın besleyici özelliği, bu meyveyi özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez kılarken, spor öncesinde ve sonrasında elmanın

Uzmanlara göre elma, spor öncesinde tüketildiğinde enerji verirken, spor sırasında tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yüklüyor, spor sonrasında tüketildiğinde ise, yüzde 85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor.

Elmanın sağladığı vitaminlerin en önemlisinin C vitamini olduğu ve bu vitaminin en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunduğu ifade ediliyor.
İyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesini öneren uzmanlar, elmanın içerdiği potasyum zenginliği ve az sodyumdan ötürü dinlendirici bir faydası olduğunun da altını çiziyor. Elmanın lif zenginliğiyle sindirim sisteminde büyük rol oynadığına dikkat çekilirken, elmada bulunan ve suda çözülen liflerin ve suda çözülmeyen lifler kombinasyonunun bağırsak hareketlerini tetiklediği ve hızlandırdığı belirtiliyor.

Kabızlığa karşı elmanın kabuğuyla yenilmesi önerilirken, yapılan pek çok araştırmanın ortak sonuçlarına göre; günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık yüzde 10 oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu, kötü kolesterol oranını düşürdüğü ve iyi kolesterol oranını da 4 misli yükselttiği saptandı.
Yenen ortalama elma miktarı arttıkça sigara kullananlarda bile nefes alma kapasitesinde artış görüldüğü belirtilirken, bu etkinin de elmadaki antioksidanlardan kaynaklandığı vurgulandı.

Uzmanlar, elmanın başlıca faydalarını ise şöyle sıralıyor:
Böbreklerin temizlenmesine yarar, baş ağrısına iyi gelir, kolesterolü düşürür, yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini kontrol altında tutar, romatizma ve gut hastalığına iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelir, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.

Öte yandan, çağın belalı hastalığı kanserden kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol üstlenen elma, öğle yemeğinden önce yendiğinde ya da kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırıyor ve yumuşatıyor. Sabah aç karnına yendiğinde kanı temizleyen elma, ısırarak yendiğinde dişleri de temizlediği ve diş etlerini güçlendirdiği kaydediliyor. organizma üzerinde pozitif etkiler oluşturduğu belirtiliyor.

BOLU İl Sağlık Müdürlüğü diyetisyeni Naciye İla, her gün kabuğu ile yenilecek bir elmanın, insan vücudundaki bir çok hastalığa iyi gelmesinin yanısıra, cilt yaşlanmasını da geciktirdiğini söyledi.

Elmanın, her türlü hastalıklıkta en fazla fayda sağlayan bir meyve olduğunu belirten İla, “İçerdiği organik asitler, soda ve fosfor ile beyin, karaciğer ve mideye son derece olumlu etkileri olan elma, antioksidan içermesi nedeniyle kalp sağlığı açısından da yararlı olmasının yanısıra, cilt yaşlanmasını da geciktirmektedir” dedi.

İçeriğinde, yüzde 85 su, yüzde 12 şeker, organik asitler, soda, fosfor, vitamin A, B1, B2, B5, C, E ve PP bulunan elmanın kas ve sinir sistemi için gerekli bir meyve olduğunu ifade eden İla, bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan elmanın yatmadan önce yenildiği taktirde rahat bir uyku sağlanabileceğini söyledi.

Böbrekleri çalıştıran elmanın idrar söktürücü özeliği ile vücuttaki ürik asidin dışarı atımını hızlandırdığını da belirten İla, “Taze elma suyu ile silinen kırışık ve pörsük deri, canlılık ve tazelik kazınır. Pişmiş elmanın kabızlığa etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Elma kürüyle de gut, böbrek, mesane hastalıklarıyla hemoroite karşı son derece iyi sonuçlar alınmıştır. Taze rendelenmiş bir adet elmanın yemekten önce tüketilmesi, sindirim yetersizliğine son derece iyi gelmektedir. Sindirim sistemini uyaran ve mide mukozasını güçlendiren elma suyu, aynı zamanda ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

Günlük 3 adet elma tüketiminin 2 ayda yüzde 10 oranında kolesterol düşmesine yardımcı olduğunu kaydeden İla, “Günde 3 adet elma tüketiminin kötü kolesterol oranını düşürürken, iyi kolesterol oranını da 4 kat arttırdığı saptanmış bulunuyor. Lif olarak zengin olan elma, vücutta kolesterol ve yağın birikmesine engel olur. Sigara içenlerde nefes alma kapasitesinde artış sağlayan elma, içerdiği posa miktarı, yağ yakıcı olması ve düşük enerji içermesinden dolayı zayıflama diyetlerinde tercih edilen ve önerilen bir meyvedir” dedi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git