Elma kayısı kardeşliği/İbrahim Saraçoğlu

Elma kayısı kardeşliği/İbrahim Saraçoğlu
30 Haziran 2009 tarihinde eklendi, 3.062 kez okundu.


Değerli okuyucu, doğal bir ürünün belli bir kısmını çöpe atıyorsak, onun hakkında bilgi sahibi değiliz demektir. Doğa kesinlikle çöp üretmez. Örneğin, elmanın veya portakalın kabukları çöp değildir. Elma kabukları üzerine yapmış olduğum araştırmalarımın ardından hiç beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. Elmanın cildi mükemmel bir şekilde besleyecek, tazelik ve parlaklık kazandıracak etkin maddelere sahip olduğunu gördüm. 

Dirençli kılıyor
Kozmetikle ilgili çalışmalar pek fazla üzerinde durmadığım konulardır. Bir deri hastalığı üzerine kırmızı elma kabuklarının etkili olabileceğini araştırmaya başlamıştım. Çünkü elmanın içeriğinde bulunan bazı etkin madde gruplarının, örneğin, digalactosyl-diglycerid’in, bir deri hastalığına karşı etkili olduğunu biliyordum. Bazı meyve kabuklarında kimyasal adı farnesen olan bir etken madde vardır. Farnesenin alpha-farnesen ve beta-farnesen olmak üzere iki adet izomeri bulunur. Koklandığında, özellikle yeşil elmaya özgü kokuyu veren bu etken maddedir. Kabuğunda farnesen bulunan meyvelerin kabuk-ları zarar gördüğünde, açığa çıkan farnesen, havanın oksijeni ile temas ederek zarar gören bölgenin kararmasına neden olur. Sonuçta meyve zedelendiği bölgeden çürümeye başlar. Farnesen maddesi, bulunduğu meyvenin kabuğunu (cildini) dirençli kılan bir maddedir.
Araştırmalarımın sonunda kırmızı elma kabuklarının içeriğindeki etkin madde gruplarının tek başına etkili olamayacağını gördüm. Etkili olabilmesi için beraberinde farklı bir promotorla (işlev artırıcı) kullanılması gerekiyordu.
Bu yolda araştırmaya devam ederken sırada kayısı vardı. Kırmızı elma kabuklarıyla kalın soyulmuş kayısı karışımının cilde tazelik, canlılık kazandıran mükemmel bir maske oluşturduğunu fark ettim. Ne var ki, kırmızı elma kabuklarıyla beraber kayısı uygulaması araştırdığım deri hastalığına çözüm getirmemişti, ama yan sonuç olarak cilt tazeliği, cilt canlılığı için uygulana-bilecek başarılı bir yüz maskesi ortaya çıkmıştı.

Kabukları çöpe atmayın
Ne elmanın ne de portakalın kabukları çöpe atılmayı hak ediyor. Portakalın kabuklarından reçel yapabilirsiniz. Hiçbir şey yapamazsanız,  evinizdeki ocak, soba veya kalorifer radyatörü-nün üzerine koyarsanız, tüm evinizi kaplayan hoş kokuyu hissedebilirsiniz.
Elma üzerinde araştırmalarıma yıllar önce başlamıştım. Elma kabuklarındaki cilde parlaklık ve tazelik kazandıracak etkin maddelerinden nasıl faydalanabilirdik? Elma kabuklarını bu amaçla tek başına kullanmak yeterli değildi. İçerdiği bu faydalı etkin maddelerin cildimize uygulandığında etkili olabilmeleri için, ikinci bir promotora ihtiyaç vardı.
Çalışmalarım sonunda, en uygun promotorun kayısı olduğunu buldum.

GÜNÜN KÜRÜ  Doğal cilt maskesi
Hem kadınların hem de erkeklerin kolayca uygulayabilecekleri elma-kayısı cilt maskesi için kullanacağınız malzemeler:
1 adet sert, ekşi olmayan orta boy kırmızı elma
4 adet sert kayısı
Bir adet orta boy kırmızı elmanın kabuğunu incecik soyun.
4 adet  kayısının (yumuşak olmayan) kabuklarını, yaklaşık 1.5 cm kalınlığında soyun. Kayısının çekirdeğinin etrafında bulunan yumuşak plazenta kısmı kullanılmamalıdır.
İncecik soyduğunuz kırmızı elma kabuğu ile kalın etli (1.5 cm) soyduğunuz kayısıları, küçük bir kapta ve çok az su ilave ederek hafif ateşte 5 dakika lapa haline getirin. 5 dakika sonra karışıma az az su ilave ederek kıvamı koruyun. Çatal veya kaşık yardımıyla iyice ezin. Ilıyınca iki parmak yardımıyla alnınıza, burun ve yüzünüze çok hafif bir şekilde yedirerek sürün. En az 20, en fazla 30 dakika yüzünüzde bekletin.
Daha sonra sadece suyla yıkayın ve havluyla kurulayın.
Bu işlem haftada bir kez uygulanır. Ayda üç defadan fazla uygulamayın.

Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git