DOMATES VE FAYDALARI

DOMATES VE FAYDALARI
29 Ağustos 2009 tarihinde eklendi, 4.899 kez okundu.

Latince İsmi: Solanum lycopersicum

Domates ‘in İçerdiği Maddeler:

Likopen ( kanseri önleyici etken madde), Folik Asit, A vitamini, B1 Vitamini, B2 Vitamini, C vitamini, K Vitamini, Bitkisel Yağlar, Protein, Karbonhidrat, Demir, Kalsiyum, Potasyum

Kulağa ilginç geliyor olsa da, domates bazen derdi ve tasayı silip götürebilir. Her ne kadar, bu aralar çokça duyduğunuz, domatesin prostat kanseri riskini azalttığına dair yeteri kanıt yok yorumlarına rağmen, kanıtlanmış birçok yararını size sayabiliriz.
Domatesin içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, gıda lifi ve koruyucu antioksidanların yararları tartışılamaz. Organik domatesler, bazı kimyasallardan arınarak yetiştirildiği için, daha fazla flavonoit içerirler. Aynı zamanda antiviral özellikleri bulunur. Size sunduğumuz 5 madde ile, neden sandviçlerinize, omletlerinize, soslarınıza ve salatalarınıza domates eklemenin önemini göreceksiniz.

Cildinizi Korur:
Kabuğu incecik bu meyvenin, cildinize güneş koruyucu krem etkisi sağladığını biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada, güneş yanıklarından şikayetçi ve güneşe karşı hassas cilde sahip olan bir grubun günlük beslenmelerine domates eklendi. Akdenizde yaygın olan bu tarz bir beslenme düzeni uygulayanların ciltlerinin, 10 hafta sonunda güneşin UV ışınlarına karşı daha güçlü bir hal aldığı belirlendi.

Yaşlanmaya Karşı Savaşır: Domateslerin, serbest radikalleri önleyici likopen ve beta karoten içerdiğini söylemiştik. Bazı hücrelerde, serbest radikaller DNA ya %42 ye varan hasarlar verirler. Domatesleri, her zaman tavsiye ettiğimiz az miktarda zeytinyağı ile birlikte tükettiğinizde, yaşlanmaya karşı vücudunuz daha güçlü bir hale gelir. Gerçek Yaşınız hesaplanırken, kan basıncı seviyeniz çok önem taşır. 115/76 ve daha az seviyede bir kan basıncı seviyesi sayesinde, 12 yıla kadar gençleşebilirsiniz.

Kan Basıncınızı Düşürür: Tostlarınız içine domates ekleyin. Bu meyveler (hayır yanlış yazmadık, domates meyvedir, sebze değil) kan basıncınızı düşürmeye yararlar. Hipertansiyondan şikayetçi bir grup hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, hastaların günlük besinlerine domates eklendi. 8 hafta süren araştırmada her gün domates tüketen hastaların sistolik kan basıncınca 10 derece düştüğü ve diyastolik kan basıncı değerlerinin de 4 derece düştüğü gözlendi.

Gribi Önler: Karotenler (likopen ve beta karoten) gibi sebze ve meyvelerden elde edilen koruyucu pigment değerleri düşük olan insanların, günlük domates tüketmesi önerilir. Bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan karoten bileşikleri çok önemlidir. Günlük domates ihtiyacınızı bir bardak domates suyu ile giderebilirsiniz. Göreceksiniz, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuz çok daha dirençli olacaktır.
Kolesterolü Kontrol Eder: Günde bir domates, sizin arter ve kalp sorunlarınıza karşı olan savaşınızda en güçlü dostunuz olabilir. Günlük domates yemeye başladıktan sonraki 4 hafta içerisinde HDL kolesterol seviyeniz %15 artar, bununla beraber LDL kolesterol seviyeniz düşer.

Bilimadamları domatesin kanı daha akışkan hale getirerek damar tıkanıklığı ve daralmasını engellediğini açıkladı. Domates suyu da benzer bir etki yaratıyor.

Kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri sayılan damarlardaki daralma ve tıkanıklığa karşı doğal bir tedavi yöntemi keşfedildi: Domates….

Vücutta bir yara açıldığı zaman kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını engelleyen kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu zaman damar tıkanıklığı ve daralmasına neden olabiliyor.

Bazı kişilerde de pıhtılaşmayı sağlayan Platelet maddesi çok yoğun olarak bulunuyor, bu da damardaki kan akışını giderek zayıflatıyor ve zamanla damar tıkanıklığına neden oluyor. Yapılan araştırmalar domateste bulunan bir maddenin pıhtı hücrelerinin neden olduğu kan yoğunluğunu azalttığını ve kanı daha akışkan hale getirdiğini gösterdi.

SUYU DA YARARLI
Sonuçları İngiliz Platelet dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; domatesin çekirdeğinin çevresindeki sarı sıvı işte bu etkiyi yaratıyor. Yani domates yemek ve domates suyu içmek faydalı. Üstelik domatesin kanı akışkan hale getiren ilaçlar gibi yan etkileri de yok.

BOL BOL DOMATES YİYİN
Uzmanlar sigara içenlere, doğum kontrol hapı kullanan kadınlara, uzun yolculuklar yapanlara, bütün gün oturarak çalışanlara kanı akışkan hale getirmek için bol bol domates yemesini tavsiye ediyor.

Domates patlıcangiller ailesine bağlı bir bitki türüdür. Tek yıllık bir bitki olmakla birlikte yaz aylarında bolca tüketilmektedir.

Domates ‘in Özellikleri:

Domatesin boyu 1-5 m arasında değişebilmektedir. Kırmızı renklidir. Gördüğümüz kırmızı renk likopen denilen antioksidan etken maddeye aittir. Genelde ılık ve sıcak iklimin egemen olduğu yerlerde yetiştirilir. Ülkemizde bol miktarda üretildiği gibi yaz aylarında tüketimide revaçta olan bir bitkidir.Yetiştirileceği yer oalrak rüzgarsız yerler tercih edilmelidir. Hertürlü toprakta yetiştirilebilmesine karşın toprak organik madde bakımından zengin olursa büyümesi daha kolay olur. Anavatanının Peru olduğu tahmin edilmektedir.

Domates ‘in Faydaları:

– Likopen antioksidan etken maddedir. Serbest radikallerle savaşarak onları nötralize eder.

– Likopenin açığa çıkması için domates biraz ısıtılmalı yada zeytin yağı ile birlikte yenmelidir.

– Mide kanserini önler.

– Prostat kanserini engeller.

– Meme kanserini engeller.

– Antioksidan özelliğe sahiptir.

– Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını yardımcı olur.

– Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

– Kabızlığa iyi gelir.

– Cildi güzelleştirir

– Kabızlıktan korur.

– Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

– Gözleri kuvvetlendirir.

– Sinir sistemini kuvvetlendirir.

– Cildi besler.

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

– Yaşlanmayı geciktirir.

– Kötü Kolesterolü düşürür.

– İyi kolesterolü yükseltir.

– Kalp Rahatsızlıklarını engeller.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git