Soya sosu nedir nerelerde kullanılır..?

Soya sosu nedir nerelerde kullanılır..?
23 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 5.511 kez okundu.

Protein bakımından zengin, antioksidan özelliği bulunan, besleyici bir gıda olan soya fasulyesinden elde edilen soya sosu, yemeklere kattığı kendine has lezzetiyle, hem sağlıklı hem lezzetli beslenmemizi sağlar.

Her zaman yaptığınız bir yemeği soya sosu katarak daha lezzetli, daha sağlıklı ve besleyici hale getirebilirsiniz. Örneğin sebzeli tavuğu soya soslu sebzeli tavuk olarak ailenize, misafirlerinize sunarak değişik sofralar hazırlayıp monotonluktan kurtulabilirsiniz.

Soya sosu
Soya sosu, soya fasulyesinin fermente edilmesiyle elde edilen bir sos çeşididir. Çin kökenli olan bu sosu deniz ürünlerinde, sebzelerde, salatalarda, çorbalarda, makarna/noodle ve pilav çeşitlerinde keyifle kullanabilirsiniz. Ayrıca, tavuk, ördek ve kırmızı etler için marine ve dip sosu olarak da kullanabilirsiniz. Son derece baskın tadı ve aroması olan Soya sosu ile kırmızı ve beyaz etlerinizi marine ettiğiniz takdirde lezzet farkını da hemen görebilirsiniz.

Teriyaki sosu
Teriyaki Sos, soya sosunun doğal yollar ile fermente edilip pirinç sirkesi ve sarımsağın da karıştırılması ile elde edilir. Bu ürün, barbekü ve ızgaralar için tavsiye edilir. Teriyaki, aslında Japon mutfağında kullanılan bir pişirme yöntemidir. Buna göre kırmızı ve beyaz etler sosun içerisinde bir süre marine edilir. Teriyaki sos çoğu zaman tavuk kanatlarının üzerine sürülerek ve aynı zamanda dip sos olarak da kullanılır. Ama en lezzetlisi, eti pişirirken üzerine sürülmesidir. Tatlı ve tuzlu lezzetinden dolayı her türlü barbekü ve ızgaraları marine etmekte kullanılır. Ayrıca deniz ürünleri ve sebzeler için de kullanılabilen bir sostur.

Tuzu azaltılmış soya sosu
Tuzu azaltılmış soya sosu, klasik soya sosuna oranla tuzu %25 azaltılmıştır. Tuzu azaltılmış olmasına rağmen hala geleneksel ve zengin soya sosu tadını taşımaktadır. Amoy orjinal soya sosuyla aynı kalitededir ve bu sosu, soya sosunu kullanmak istediğiniz tüm yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git