Ev ekonomisine katkı

Ev ekonomisine katkı
3 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 2.522 kez okundu.


Bir kez kullandığınız çiçek yağını hemen dökmeyin. İçinde yabancı madde kalmaması için süzüp, bir şişede saklayın. İhtiyaç duydukça tekrar kullanabilirsiniz.

Zeytinyağının, bütün yağlar içinde en yararlısı olduğunu biliyorsunuz. Bir şekilde temin ettiğiniz köy üretimi zeytinyağınızda bir acılık, kekremsi bir tat hissederseniz hemen üzülmeyin. Eritilmiş şekerle bu sorunu çözebilirsiniz. Bir teneke zeytinyağı için, 100 gram toz şekeri 60 gram zeytinyağında eritin ve kabınıza ilave edin. Sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Koruk üzüme rağbet

Üzüm koruğunun şifalı olduğunu biliyor muydunuz? Limona karşı allerjisi bulunanlara bilhassa tavsiye edilmekte. Koruk suyunu temiz su ile karıştırıp içmek, kurdeşene iyi geldiği gibi göz damlası olarak kullanmak da göz ağrılarına karşı tesirli.

Anadolu’nun birçok yerinde şekerle karıştırılarak limonata gibi içilen koruk suyunu salatalarınızda da kullanarak, iştah açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Ev reçelinin yeri başka

Mevsimi geldi. Artık ev hanımları tatlı bir telaşla reçellerini kaynatmaya başlayacaklar. Reçel yaparken bazı püf noktalarına dikkat ederseniz, kahvaltı sofralarınızın bu vazgeçilmez süsüne daha bir lezzet ve güzellik katacaksınız demektir. İşte bu püf noktalarından bazıları:

Meyveleri şeker şurubuna attıktan sonra çabuk kaynatın ki, renklerini, koku ve lezzetlerini fazlaca kaybetmesinler.

Tenceredeki reçelinizi güneşte bir-iki gün bekletip sonra kavanozlara doldurun.

Reçeli kavanozlara boşaltırken plastik veya tahta kaşık kullanın. Çünkü madenî kaşık reçeli sulandırır.

Reçelinizin şekerlenmesini önlemek için limon suyu yerine limon tuzu kullanın. Limon tuzu reçelin rengini de berraklaştırır.

Salatalarınızda yeni tatlar deneyin

Salatalarınız için değişik, leziz bir sarmısak sosu yapmak ister misiniz?

İstediğiniz miktar sarmısağı temizledikten sonra bir kavanoza koyup, üzerini de zeytinyağı ile örtün. 20 gün kadar beklettikten sonra sarmısak sosunuz hazır.

Sarmısak için bir püf noktası daha: Sarmısağı yağda kavuracaksanız esmerleşene kadar beklemeyin. Aksi takdirde yemeklerin tadını bozar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git