Aklınızda bulunsun

Aklınızda bulunsun
3 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 2.619 kez okundu.


YUMURTA PİŞİRİRKEN

Yumurta gereğinden uzun süre pişirilirse sarısı ile beyazı arasında yeşil bir halka oluşur. Bu kıvamda pişen yumurtanın kokusu rahatsız edici, hazmı da zor olur. Bu durumla karşılaşmamanın tek yolu yumurta pişirme süresine dikkat etmektir.

RENDELEMEYİ DENEYİN

Kurabiye ya da kek yapacaksınız, fakat yumuşak bir margarine ihtiyacınız var. Zamanınız kısıtlı ve yağınızın yumuşamasını da bekleyemeyeceksiniz, margarininizi rendelemeyi deneyin. İşiniz kolaylaşacaktır.

MARİNASYON SÜRESİ

Marinasyon, etin daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağlamak için bir sos içinde belli süre bekletilmesidir. Bu işlem için sirke kullanılabildiği gibi, yoğurt, salça, zeytinyağı, soğan ve baharat karışımı da kullanılabilir. Marinasyon işleminde bekleme süresi önemlidir. Eti üç günden fazla sos içinde bekletmek, sağlık açısından sakıncalı olabilir.

BESİN DEĞERİ YÜKSEK HAMUR İŞLERİ

Hamur işlerinde mayalandırma yöntemini tercih etmeliyiz. Çünkü hamuru mayalandırılarak yapılmış poğaça, börek gibi yiyeceklerin besin değeri daha yüksek olur.

ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER

Daha sağlıklı ve hazmı kolay olsun diye yemeklerimizde zeytinyağını tercih ediyoruz. Fakat zeytinyağının kullanımında dikkat edilmesi gereken bir püf noktası var. Zeytinyağlı yemeklerin renginin kararmasını ve vitamin kaybetmesini istemiyorsak, yemekler soğumadan tencerelerin kapaklarını açmamalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git