Yılbaşını nasıl geçirmeli?

Yılbaşını nasıl geçirmeli?
31 Aralık 2009 tarihinde eklendi, 3.691 kez okundu.

……………………………..

Tempo dergisinden alıntıdır..

Nihat Hatipoğlu, İslami açıdan yeni yılla ilgili sorularımızı şu şekilde cevapladı.

– Bir Müslüman 31 Aralık gecesini nasıl geçirmeli?

Yeni yılın başlangıcı olduğu için, Müslümanlar şahsi anlamda muhasebelerde bulunmalılar. Bunu düşünürken, kendi ölçülerine göre, kendi aralarında ya da aile içinde bir araya gelirlerse, dinen bir sakıncası yok. Kendi gelenek ve göreneklerimize göre, böyle bir muhasebe içinde olunması gerekiyor. İslami açıdan 31 Aralık’ın bir önemi yok. Müslümanlar için asıl önemli olan Hicri yılbaşıdır. Yani Mekke’den Medine’ye hicretidir. Bu, manevi açıdan yılbaşı sayılabilir.

– Noel’in İslami açıdan önemi var mıdır?

Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul ediliyor. Bir peygamber olarak İsa’yı sever ve ona iman ederiz. Biz, onun Teslis peygamberi değil, tevhit peygamberi olduğuna inanırız. Noel yortusu dini bir bayramdır. Ama bu anlamda Müslümanlar için bir önemi yok. Ancak Hz. İsa’nın doğumunda, Hz. Peygamberimizin doğum gününde ne yapıyorsak, aynı şeyi yapmak, o peygamberin mesajını hatırlamak için o günü değerlendirmek gerekiyor. Kendi hayatımızla onun hayatını karşılaştırıp, hatalarımızı görmeye çalışmak gerekiyor.
Etiketler:

Yılbaşını nasıl geçirmeli? Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. adsız diyor ki:

  sevgili rumma link verdiğin islamoğlunun hangi inanç ve düşüncede olduğuna dikkat et.Kendisi Ehli Sünnet dışı inançtadır.Gündemde hakkında açıklama yapılıyor zaten.

  1. rumma diyor ki:

   Düşüncelerini biliyorum ve tasvip etmiyorum ..Ehli sünnetin dışına çıktığının farkındayım. Burada paylaşılan sadece bu yazısı ve yeniyılla alakalı düşünceleridir aslında madem yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdi bağlantıyı kaldırıyorum..:)

 2. tub@ diyor ki:

  paylaşım çok güzel canım dualarda buluşmak üzere inş.bu gece

  (islamoğlu hocamın ehli sünnetin dışında old.hiç düşünmüyorum sadece geleneksel uygulamaların dine geçirildiği kanısındayım,linki bana yolla lütfen okumak isterim canım)

  sevgiler

 3. aslı diyor ki:

  Ailenve sevdiklerinle beraber geçireceğin mutlu bir yıl diliyorum…

 4. rummacım ben de m.islamoğlunu çok severek takip ediyorum.gerçekten çok şaşırdım.beni de bilgilendirirsen sevinirm canım.yeni yılın hayırlı olsun rummacım..

  1. rumma diyor ki:

   canım internetten bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsin….şu kadarını söyliyim buradaki talebeleri ve derslerine iştirak edenler hayızlıyken hem oruç tuttular hem camilere girdilerki, bu yaptıkları dört mezheptede yasaklanmıştır.

 5. melek diyor ki:

  canım yaa ne güzel yazmışsın yazını çok beğendim gönül kuşuna sağlık. İslamoğlu hakkındada aynı düşüncedeymişik sevindim. Yorumda okudum… selametle

 6. handenur diyor ki:

  ben bu kişiyi çok duydum, tüm kitaplarını yazılarını takip eden kişiler de gördüm normal ehl-i sünnet insanlardı (gerçi herkes okuduğundan aynı şekilde ve miktarda etkilenip uygulamaz, ya da kendine göre uygun olanı okuduğundan alır ve hayatına geçirir, olmayanı geçirmez)

  ancak,

  hiçbir kitabını okumadım,

  ve hakkında hep yanlış uygulamalara yönlendirdiği şeklinde yazılar okudum.

  merak ettim şimdi, okumadan bilmeden hiçbirşeyle ilgili birşey söyleyemem, o yüzden okuyup bir kendim muhakeme etmem gerek.

  ki bence herkes böyle yapmalı,

  sünnet bellidir, sahih olduğu kesin olmayanlar için de insanın kalbi ve vicdanı bence emin olmak için yeterlidir. niyetimiz halis olduktan sonra onlarla doğru neticelere varabiliriz biiznillah.

  Allah herbirimize hidayet nasib etsin, ahir zamanın dalalet ve bid'atlerinden kayırsın. Bir kişi gerçekten hayra vesile oluyorsa da haksızlığa uğramasın, herkes hakkını layığını görsün inşallah. Duamız bu olsun ve muhakememizi kendi içimizde yapalım, kimseyi -hatalı da olsalar- zan altında bırakmayalım inşallah.

  Efendimiz'in talep ettiği üzere su'i zan ile değil hüsn-ü zan ile yaklaşmaya çalışalım yine de..

  sevgilerimle Rumma kardeşim, Aeo…

 7. rumma diyor ki:

  Ben sitesinden yazılarını okudum bu konuyla alakalı orucun kadına eza olduğuna biri bizi ikna ederse tutmayız eğer kadına eza değilse tutabilir her ikiside olur gibi bir kaç cümle yazmış sonuç olarak..

  Benim burada paylaştığım yazısı yılbaşıyla alakalı güzel bir yazıydı ama linki kaldırmayı uygun gördüm..:)

  Seninde dediğin gibi içerisindeki doğruyu alıp yanlışı itmek gerek bunun içinde bilmek şart…

  Ama muğlak konularda vicdanın sesini değilde mezhep imamlarımızı yada fetva ehli alimlerimizi dinlemeliyiz derim nacizane..

  sevgiler canım

 8. tub@ diyor ki:

  konuyla ilgili ciddi ve derin bir araştırmadayım kısa sürede inş.açıklamam olacak..

  dua ile..

 9. Bayrağım Sana Canım Feda diyor ki:

  çok korkuyorum günah oluğunu biliyorum o gün normal bir günmüş gibi girmek istiyorum çünkü ALLAH'TAN korkuyorum

 10. nuriye diyor ki:

  yılbaşında en sevmediğimiz yemekleri en sevmediğimiz şeyleri yapmamız mı gerekiyor .. bana birisi böyle dedi bende bunun cevabını öğrenmek istiyorumm

Sayfa başına git