Mevlid kandili ve aile

Mevlid kandili ve aile
12 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 3.140 kez okundu.

mevlit kandili

 

Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimiz’in aziz ve şerif doğum yıl dönümü — Ona sonsuz salât ve selâmlar… Bu önemli tarihi dikkatle not edip hatırda tutun, kutlanması ve ihyası için gereken her türlü hazırlığı şimdiden itina ile planlamağa başlayınız.

Allah’ın kahraman arslanı Hazret-i Ali Radıyallàhu anh ve Kerremallàhu vecheh’ten rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz SAS buyurmuşlar ki:

“Çocuklarınızı şu üç esas üzere terbiye edip yetiştiriniz:

1. Ben Peygamberinize muhabbet beslemek;

2. Benim Ehl-i Beytime muhabbet beslemek;

3. Kur’an-ı Kerim okumak…

Çünkü hamele-i Kur’an, yâni Kur’an’a sahip olanlar, onu ezbere bilenler, ahkâmına âşinâ olanlar, başka hiçbir sığınak ve gölgenin olmadığı (ve güneşin halkın başına bir mil kadar yaklaştırılacağı) mahşer gününde, enbiyâ ve asfiyâ ile (yâni peygamberler ve sâfi, velî, makbul kullar ile) beraber Arş-ı A’lâ’nın gölgesinde izzet ve ikramda olacaklar.”

Demek ki, bütün ailemiz fertlerine ve özellikle de çocuklarımıza, Peygamber Efendimiz’in eşsiz değerini ve büyüklüğünü anlatıp, onların gönüllerinde peygamber aşkının şûlelerini tutuşturmak, biz anne ve babalar için, çok önemli ve ilahî bir görev oluyor.

Mevlid Kandili ise, bu iş için paha biçilmez bir imkân ve fırsattır. O halde, evimizi o gece için bayram günü gibi temizleyip bezemeli; en güzel ve pak elbiselerimizi giyinmeli, en cici takkeleri, işlemeli namaz başörtülerini, alımlı ve sevimli tesbihleri, süslü seccadeleri bu vesile ile kız ve erkek çocuklarımıza hediye etmeli; sokağımızı süpürüp düzenlemeli, fakirlere sadakalar vermeli, komşulara ikramlarda bulunmalı, tebrikleşmeli; o gece yatsı namazına çoluk çocuk sevinçle camilere gitmeli; oralardaki programları, vaazları can kulağı ile dinlemeli; Kur’an’lar, ilâhiler okumalı, tesbihler çekmeli, zikirler, ibadetler etmeli, çokca salât ü selâmlar ile geceyi imar ve ihyâ eylemeliyiz.

Bütün bunların üstüne bastıra bastıra, önem vererek, zevk ve şevkle, seve sevine yapalım; tâki bu gece, çocuklardan büyüklere, aileden çevreye kadar herkeste unutulmaz tatlı hatıralar, derin köklü imajlar olarak kalsın… Yaşanan o kutlu ve mutlu anlar, o nurlu ve sevinçli duygular, gönülde, dimağda yerleşsin… Peygamber Efendimiz’e daha bir şevkle bağlanılsın; sünnet-i seniyyesi iyice tanınsın, yaşasın, başlara tâc, yaşamımıza minhâc olsun…

Sevgili aile reisleri! O günü asla sönük geçirmeyin! Akşama eve kucaklarınız dolu dolu gelin; evinizi, sofranızı, çiçekler, meyveler ve tatlılarla, kandil simitleriyle şenlendiriniz. Çünkü bilirsiniz ki, bilhassa çocuklar için, sevginin yolu boğazlardan ve mideden geçmektedir. Bilin ki, onları sevindirmenin sevabı çok yüksektir. Nitekim Sahîh-i Müslim’de rivayet edilen şu hadis-i şerif, aile için yapılan masrafların üstün değerini belirtmek bakımından ne kadar önemli ve anlamlı bir belgedir.

Peygamber SAS Efendimiz buyuruyor ki:

“Allah yolunda (cihada) harcadığın bir dînâr (yani altın) para; köle azad olması için verdiğin bir dînâr, yoksula sadaka olarak verdiğin bir dînâr ve nihayet, Allah için sarf ettiğin bir dînâr… Bunların sevap bakımından en büyük ve en yükseği, ailene sarf ettiğin dînârdır.”

Ben de buradan hepinizin ve tüm diğer dostların Mevlid Kandilini bütün kalbimle kutlar, dualarımı sunar; kısacası Peygamber Efendimizin has ümmetleri arasına katılmanızı, gün gibi gül yüzünü rüyalarda doya doya görmenizi, has bahçesine daha dünyada girmenizi, ahirette de cennet-i a’lâda O’nunla ailece komşu olmanızı Cenab-ı Hak’tan niyaz eylerim…

Prof. Dr. M. Es’ad COŞAN (Kadın ve Aile, Kasım )

Etiketler:

Mevlid kandili ve aile Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. perihan diyor ki:

    ne güzel , kolay ve pratik tavsiyeler… Allah söyleyenden , duyurulmasına vesile olandan , duyup uygulayandan , uygulamak isteyip uygulayamayandan gani gani razı olsun.kandilimiz mübarel olsun.

    1. rumma diyor ki:

      Allah dua edenden de razı olsun..:)

Sayfa başına git