Kurb/an

Kurb/an
21 Kasım 2009 tarihinde eklendi, 3.141 kez okundu.


Kurban bayramı yaklaşıyor hepimizin içinde bir sevinç evlerimizde telaş var …Birazda işin manevi yönünün farkına varmak adına sizin için seçtiklerim..

Kurbanın sevabı hakkında bir soruya Efendimiz “Her bir tüye karşılık bir hasene vardır.” diye cevap vermiş, bunun üzerine maksadın daha iyi anlaşılması için kendisine “Ya Resülellah! Yün?” denmiş ve O da “Yünün her tüyüne karşılık bir hasene (iyilik)” demiştir. (İbni Mace; Edahi, 3)

İmran bin Husayn’ın anlattığına göre Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) kurbanı kesilecek olan Hz. Fatıma’ya “Kalk kurbanının yanına git ve onu izle. Onun akıtılacak ilk damlası ile senin geçmiş günahların affedilecek” demiştir. (Hakim; el-Müstedrek, IV, 247)

Tıklayın….

Zilhicce ayı ve önemi

Kurban hayvan katliamı değildir……………

Kurbanın anlamı ve önemi

Arafe ve terviye gününün önemi

Kurban/ İskender Pala

Bayramın sünnetleri edepleri

Bayram gecelerini ihya etmenin faziletleri

Etiketler:

Kurb/an Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hazal diyor ki:

  "Kalk kurbanının yanına git ve onu izle. Onun akıtılacak ilk damlası ile senin geçmiş günahların affedilecek” demiştir ya bunu hiç bilmiyordum sayenizde öğrendim.Allah razı olsun.dinimiz ne güzel bir din…

 2. cahide diyor ki:

  Canım benim ne iyi oldu bu hadis-i şerifleri bir daha hatırlamak.Bu önemli ibadet gitgide daha da hafife alınmaya başlandı.Rabbim kıymetini idrak edenlerden eylesin bizleri.(amin)

  Rummacığım wp'den dolayı sıkıntılıyım.Site işindede bir türlü karar kılamadık.Sonuçta maddi bir kazancım zaten olmayacak.Yeniden blogger'e dönmeye düşünüyorum.taşınmaya başladım bile,Çocuklar yardımcı oluyorlar sağolsunlar.Bir kaç güne kadar hallederim inşaallah.Sitesini bilmem ama wp nin blogu beni çok sıktı.Yazı boylarını bile ayarlayamamak çok sıkıcı.bakalım nasıl olacak.Allah'a emanet ol canım benim…

 3. tuba diyor ki:

  Canım çok güzel gerçekten, harika bir paylaşımdı…

  Hakkıyla idrak edip yaşayanlardan olalım inşallah

  sevgiler

Sayfa başına git