Kaderimizde günah işlemek varsa ….

Kaderimizde günah işlemek varsa ….
18 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 2.570 kez okundu.

Soru: .Geçen bi sohbet esnasında orada bulunanlardan biri bazı sorular sordu.Kendisi Allaha inanan ancak bazı şeyleri sorgulayan birisi.Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım ancak ikna olmuş görünmüyordu.Mesela
“Biz insanlar Allah ile şeytan arasındaki iddianın kurbanları değil miyiz?
” Allah yaşayacağımız herşeyi biliyor ve bu da lev-i mahfuzda yazıyorsa neden yaptıklarımızın cezasını çekeceğiz.Allah zaten beni cehenneme atmayı yazmış kaderimde neden suçlu oluyorum.
” Allah herşeyi karşılık beklemden yapıyorsa bize verdiklerinin karşılığında neden ibadet bekliyor

el cevab ; Biz insanlar Allah ile şeytan arasındaki iddianın kurbanları değil miyiz?”
bu ifade imansız bir insanın ifadesi . allah ve şeytan denk degildirki iddia soz konusu olsun. varlık tasavvuru acısından peygamberlere ve haberlerine inanmayan bir insanın insanların iman degerleri arasında aptalca bir çelişki bulma arayısının sonucu uretilmiş bir soru bu .

Allah bilim adamlarının varlık alemi uzerindeki incelemelerinin sonunda ulaştıkları varlıgın hakikatıdır. varlıgın varedici ve duzende tutucusu, mutlak bilgi irade ve kudret sahibi ‘şey’dir.
şeytan bilimsel olarak isbatlanmış degildir . şeytanla ilgili haberler peygamberler tarafından haber verilmiştir. daha varlık muhasebesini tamamlamamış ve iman etmemiş bir insanın , şeytanın hakkında aklınca sorular sorması samimiyetsiz ve mantıksız bir arayış içinde oldugunu gosterir.
şeytanın varlıgını peygamber haberi olmadan kabul etmek aptallıktır. peygamber haberini kabul edenler ise peygamberin haber verdigi sekilde meseleyi ogrenmelidirler.

Peygamberin haberi şeytanın kibir sebebiyle Allah ın rahmetinden kovuldugu şeklindedir. şeytanın irade hurriyeti vardır. ve irade hurriyetinin de gostergesidir bu olay. Şeytan isyan etmesine ragmen onu yaratan ve sahip oldugu onca guzellikle onu donatan yuce varedicinin emrine itaat etmeyebilmiştir ve şeytan Allah ı tanıma ve iman etme sorunu olmayan bir buyuk bir bilgin ve karekterdir. Allah a imanı tamdır ama kibri sebebiyle Allah ın razı olmayacagı bir fiili yapmayı secmiş ve hala onda ısrar etmektedir.

Varlıgı ve varlık alemini yoktan var eden Allah sorgulanamazdır. İradesiyle insanı mukellef kılmış , diger mahlukatı ona secde etmekle emretmiş seytan kibirlenip emri dinlememeyi istemiş ve rahmetten kovulmuş kıyamete kadar kendisine izin verilmiştir.
Şeytanın mahlukatın uzerinde onlar istemedikce hukmu yoktur. kotu arkadaş gibidir. Kotu arkadaşla gezmemek ; kotulukten sahibini uzak tutar. onunla gezmek hataya sevketmesini kolaylaştırır o kadar. Allah la şeytanın iddiası sozu iman sahiplerinin yanında kullanılmamaıs gereken bir soz.

Allah herşeyi en dogru sekilde daha olmadan olurken ve olduktan sonra bilir. Mukellef varlıkların (insan melek cin )sorumlu tutulmaları yapıp yapmama yeteneklerinin oldugu alanlardadır. İnsanların yapıp yapmama yeteneklerini kabul etmek hayatın ve muşahedenin geregidir. allahın bunları bilmesi onları bu fiilleri yapmaya mecbur tutmaz .
Allah herşeyi karşılık beklemeden yapıyor ifadesi de çarpık bir mantalitenin urunu. bu soruyu uretenin Allah tasavvuru ; gelişmiş bir insan tasavvuru şeklinde olmalı ki bu dusunceleri uretebilsin. bizim inandıgımız allahın fiilleri sebeplilik prensibiyle izah edilmez. illetlendirilmez. o yarattıklarına muhtaç da degildir. yarattıkları gibi de degildir. fiillerinden dolayı sorgulanamaz. ama o yarattıklarını emir ve nehiylerine uyup uymamalarından dolayı hesaba cekecekir.
Allahın fiillerinin hikmetli olması prensibi vardır ama hikmetli olması onun fiillerinin bir illet ya da etken sebebiyle oldugu manasında degildir.

Önder nar

Etiketler:

Kaderimizde günah işlemek varsa …. Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. fatoş diyor ki:

  Zırt pıt gelip bir şeyler yazıp kaçıyorum.Umarım rahatsız etmiyorumdur seni… Benim bloğa lezzet diyararından koputa gelmiş bir Refika b. tarifi ekledim. Rummacığım tavsiye ederim…Bir tavuk göğsü ancak bu kadar büyülü bir lezzet şölenine dönüşebilir…Damak çatlatan enfesss bir tat..Sadece nacizane bir öneriydi.Görüşürüz…

  1. rumma diyor ki:

   Canım kadayıf böreğini demedim , onuda denerim inş..Ben yorum yönünden çok fakirim.Yorumlarını görünce nasıl mutlu olduğumu tahmin edemezsin..:))

 2. fatoş diyor ki:

  Tavuk göğsü deyince belki aklına tatlı olanı gelmiş olabilir. Kesinlikle değil…Bu pastırmalı, soya soslu ve ballı tavada cızır cızır pişmiş bir tavuk göğsü…Tavuk göğsü genelde yavan olur ya…Bu soslar eşliğinde sanki bambaşka bir lezzet diyarına az bişii yolculuk yapıp geliyorsun… O kadar iddalı yani…Ben misafirlerime yaptım…Bütün gece bu yemek konuşuldu…

  1. rumma diyor ki:

   hımmm…:( Son çıkan tavuk etiyle ilgili haberlerden sonra hiç tavuk almadım…

 3. AYŞE ALKAN diyor ki:

  çok güzel payleşim ellerine sağlık
  :)))

Sayfa başına git