Hayırlı cumalar

Hayırlı cumalar
7 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 2.513 kez okundu.

“Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.”

Bir kişi bu cümleyi söylediği anda “Allah’ım! Senin yardımın olmadan ben hiçbir şey başaramam. Ve senden başka dayanacak hiçbir şeyim yok” itirafında bulunmaktadır.


Tekbir ‘’, Allah’ın bir emridir. ( 74/3, 17/111 )

Bu emri yerine getiren insan, eş, çocuk ve ortak edinme, acizlik, noksanlık, haksızlık, zulüm v.b. O’na layık olmayan sıfatlardan Allah’ı tenzih etmiş ( arındırmış ) olur.

Allahü ekber cümlesi, Allah’ı yüceltmede en belirgin bir ifadedir. Dinin direği ve ibadetlerin başı olan namaza ‘’ tekbir ‘’ ile başlanır. Beş vakit okunan ezanda günde 30 defa Allahü ekber cümlesi tekrar edilmektedir.


“Münezzehsin, Mukaddessin, meleklerin ve Ruh’un Rabbisin.”

Hamd Allahadır anlamındadır

Hz.Muhammed (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurmuş:

1. Bir kul bir defa “Elhamdü lillah” dediği zaman yer ile gök arası sevab ile doldurmuş olur.

2. İkinci defa “Elhamdü lillah” dediği zaman yerin yedi kat göklerin üstüne kadar olan bu arası sevab ile doldurmuş olur.

3. Üçüncü defa “Elhamdü lillah” dediği zaman Allah-ü Teâlâ bu kuluna “Ey kulum işte al” buyurur. Yani Yüce rabbimiz “Ey kulum dilediğini dile dileğin verilecektir muradını iste muradın yerine getirilecektir. Dilek ve muradın gerçekleşecektir. Sen hemen iste…” buyurmuş demek olur.

(İmam-ı gazâli İhyâ)


(Senden başka hiçbir ilah yoktur, sen bütün noksanlıklardan münezzehsin, muhakkak ki ben nefsime zulm edenlerden oldum)

Yunus as’ın balığın karnında yapmış olduğu tesbihattır Bir sonraki ayette, Yüce Allah’ın Hz Yunus’un samimi duasına karşılık olarak onu mucizevi bir biçimde kurtardığı bildirilmiştir:


Allah’ı hamd ile tesbih ederim, azamet sahibi Allah’i tesbih ederim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git