Hayırlı cumalar…

Hayırlı cumalar…
2 Aralık 2011 tarihinde eklendi, 1.710 kez okundu.

Çoğunluğu müslüman ve hanefi olan bir ülkede yaşıyoruz lakin cuma vakti dükkanlar, alışveriş merkezleri açık ..Her ne kadar ayette erkeklerden bahsedilsede cuma vakti alışveriş yapanlar kadınlar, dolayısıyla bu  hususda kadınlarda hassas davranmalı diye düşünüyorum uygulamayı teşvik açısından  nacizane ..

Bakın Peygamberimizin (S.A.V) diyarında namaza nasıl önem veriliyor,canım kardeşim Nazende nin güzel yazısı için  buradan buyrun

Hayırlı cumalar..


Cuma sûresinin 9. âyetinde beyan buyrulduğu gibi, her Müslüman cuma günü cuma ezanı okunduğu andan itibaren, bütün şahsî işlerini bırakıp mutlaka camiye gitmek mükellefiyetindedir. Çünkü Cuma ezanı okunduktan sonra yapılan alışverişler, elde edilen kâr ve kazançlar, haram kılınmıştır. Cuma namazı bitene kadar, haramlık ve alışveriş yasağı devam eder.

Bir çok alime göre cuma saatinde yapılan bütün işler haramdır. Fakat bu haramlılık ve alışverişi bırakıp camiye gitmek, cuma namazı kendilerine farz olanlar içindir. Cuma namazı kılmakla sorumlu olmayan kadın, çocuk ve yolcular için böyle bir yasak söz konusu değildir. Onların alışveriş yapması helaldir.

Şafıfler bu hususa şunu da ekliyor: “Cuma günü zevalden sonra, ezandan önce alışveriş ve benzeri işlerin yapılması mekruhtur.”

Hanbelilere göre (2) cuma günü namaz vaktinde, alışveriş dışındaki icare, sulh ve nikâh gibi işleri görmek ve akitleri yapmak mekruh değildir. Çünkü ayetteki yasak sadece alış verişe mahsustur. Alışveriş dışındaki işler cumaya gitmekten meşgul etme bakımından ona denk değildir. Çünkü bunlar az vuku bulan şeylerdir. Dolayısıyla bunları alışverişe kıyas etmek sahih değildir.

Hayırlı cumalar… Konusuna 4 Yorum Yapıldı
  1. Rumma Nar diyor ki:

    Hilâl Kantarcı ne güzel yazmışsın canım..:)

  2. dilek hanımın mutfağı diyor ki:

    hayırlı cumalar kardeşim :))

Sayfa başına git