Cami de Badminton oynanır mı ?

Cami de Badminton oynanır mı ?
3 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 3.475 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’yla Spor Genel Müdürlüğü arasında 30 Nisan 2012 tarihinde, yaz kuran kurslarına katılan gençlerin sportif faaliyetlere yönlendirilmesine ilişkin imzalanan işbirliği protokolü Muğla’nın Milas ilçesi’nde uygulamaya konuldu. Milas’taki camilerde düzenlenen kuran kurslarına katılan çocuklara Badminton eğitimi verilmeye başlandı. Spor Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Yaz Kurslarında Spor Yapıyoruz” projesi Milas2ta hayata geçti. “Yaz Kurslarında Spor Yapıyoruz Projesi’ Ulu Cami’de Milas İlçe Müftüsü Uğur Kocabaş, müftülük görevlileri ve öğrencilerin katılmasıyla başladı. Muğla İl Spor Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Sermin Günaydınoğlu kursa katılanlara badminton hakkında bilgi aktararak nasıl oynandığını gösterdi.

Dini mescidlerde dini eğitim dışında eğitim yapılması konusu sünnet naslarıyla mescidin niçin bina edildiği ve mescidle alakalı edeplerimizi hatırlatmak suretiyle cevaplanmalıdır.
Bugünler de en aykırı davranılan mescid edepleri , kadınla
rın ve kadın turistlerin sokakta gezdikleri gibi mescidde gezecek kadar gemi azıya almış olmalarıdır.
Cami görevlilerinin İslam edeplerine uymayanlara hiçbir şekilde müdahalede bulunmadıkları gözlemlenmektedir.
Camide karete ve tenis benzeri oyun eğitimleri verilmesi ve bunu tesettüre uymayan bayanların gözetiminde yapılması onur incitici aşağılayıcı bir davranıştır. Milas müftüsünün bundan utanmaması da ayrıca bir Milaslı olarak benim için utanç kaynağı olmuştur.

MESCİDLER NE İÇİN BİNA EDİLDİ
meccidler temelde cemaatle namaz kılınması Cuma ve bayram namazlarının eda edilmesi , kuran okunması ve dini değerlerin öğrenilmesi , itikaf vs ibadetlerin eda edilmesi için bina edilmiş özel mekanlardlr.

MESCİDE KİMLER GİRER KİMLER GİREMEZ.
-mescidler müminleri ibadet yerleridir.
-Haremeyne sadece iman edenler girebilir.
-Mekke Medine dışındaki diğer mescid olarak tahsis edilmiş yerlere sadece müminler girebilirler. Müşriklerin gezmek amacıyla mescidlere girmeleri haramdır.
Müşriklerden Allahın kelamını dinlemek ve islamı öğrenmek için girmek isteyenlere cami edeplerine uygun davranmaları şartıyla belli bir alanda ve ölçüde izin verilmiştir. Ama camilerin turistik amaçlı kullanılmalaı haramdır.

HER MESCİDE GİREN MÜMİNİNİN UYACAĞI EDEPLER :
– abdestli olmak. , kadınların hayız halinde olmaması , erkeklerin gusul abdesti almaları gereken halde olmamaları gerekir.
-temizlik şarttır. Beden ve elbise temizliği mutlaka uyulması gereken edeblerdendir. Çirkin koku yayanların içeri girmemesi, soğan vs yiyenlerin ağızları kokarken mescide girmemeleri gerekir.
-Erkeklerin erkek tesettürüne Kadınların kadın tesettürüne göre tesettürlü olmaları gerekir. Kadınların saçları ya da diğer vucut azaları açıkta olarak başlarına atılan bir eşarpla camiye sokulmalarında temel kabahat diyanet işleri başkanlığınındır.

-mescide girerken sağ ayağıyla içeri girmek,
-mescide girince oturmadan iki rekat tahiyyetul mescid namazı kılmak. ,
-namaz kılanların kuran okuyanların rahatsız edilmemesine dikkat etmek , namaz kılanların önünden geçmemek,
safları yararak en ön safa geçmeye çalışmamak.

-dini amaçlar dışında ve gerekmedikçe ses yükseltilmelidir. Kuran okuyanlar bile namaz kılanları ya da yanında kendisi gibi kuran okuyanları rahatsız et rmemeye özen gösterir.

-mescidde alışveriş ve salt dünyevi işer alışveriş satma ya da satın alma , işleri yapılmaz. Bir insan eşyasını kaybetse bile mescidin içinde ilan etmemeli dış kapıda durup durumunu çıkan cemaate arz etmelidir.
_camilerin iç avlularında hemen kapı larda turistik eşya vs malzemelerin satılması oralarda da namz kılındığından caiz değildir. Satılan materyaller içerisinde barby bebekten dansöz fotolarına , İslam dini değerleriyle örtüşmeyen diğer bazı eşya ve kitapların satıldığına şahit oluyoruz. Bunların çoğunluğu cami görevlilerinin ya kendilerinin ya da yakınlarının tarafından tezgahlanan ürünlerdir. Ve cami içerisinde ticaret İslam dışı bir fiildir. Mutlaka dini değerlerimizin gözetilmesi gerekmektedir.

mescidde çocuklar oyun oynayabilirmi.
-mescidler çocuk evleri veya kreş olarak bina edilmemiştirler. Ama namaz ve diğer İslami değerlerin eda edilmesine mescidin genel edeblerine imkan ölçüsünde uygun davranabilecek yaşa gelmiş çocuklar götürülür.

-mescidlerin yaz kuran okulları olarak kullanılmaları temel bina ediliş sebeplerinden değilse de bina ediliş gayesine uygun dur.
mescidde dini değer eğitimi caiz iken karate vb spor türlerinin tanıtıcı eğitiminin yapılması caiz değildir. Bu gün her spor türünün kendine özgü salon ve benzer ihtiyaçlarına uygun alanlar şehirlerde vardır.

Çocukları camiye sokmak için bilardo, tenis masası vb alet edevatın camiye sokulması ,kesinlikle cami adabına aykırıdır. İslam değerleriyle ölçüşmez bir davranıştır.
diyanet işleri başkanlığının spor bakanlığıyla bu tür etkinlikler için anlaşma yapması İslami değerlere yapılan büyük bir saygısızlıktır. Bu olaydan sorumlu olanların ve yanlış uygulamalara ortam oluşturup izin verenlerin bundan men edilmeleri ve İslam camiasından özür dilenilmesi gerekir .
Çocuklarımızı camiye alıştırıyoruz gibi bir bahane geçersiz dini açıdan tutarsız, dindarlık açısından da utanç vericidir.

Önder Nar

Etiketler:

Sayfa başına git