BAYRAM GECELERİNİ İHYA ETMENİN FAZİLETİ

BAYRAM GECELERİNİ İHYA ETMENİN FAZİLETİ
23 Ağustos 2009 tarihinde eklendi, 3.673 kez okundu.

Hazreti Ebu Ümame Radıyallahü Anhdan rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyurmaktadır:
“Her kim Ramazanı Şerif ve Kurban bayramı gecelerini sadece Allahü Teala’dan sevap almayı umarak ihya ederse, kalplerin öldüğü bir günde onun kalbi ölmez.”

Hazreti Muaz b. Cebel Radıyallahü Anhdan rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyurdular ki:
“Beş geceyi ihya edene yanı ibadet ile geçirene cennet vacip olur. Bunlar; Tevriye (Zilhicce ayının sekizinci) gecesi, Arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Ramazanı Şerif Bayramı gecesi ve Şabanı Şerif ayının on beşinci gecesidir.”

Ramazanı Şerif’in son gecesinde on iki rekat namaz kılınır. Her rekatta bir kere FATİHA SURESİ, on kere AYETEL KÜRSİ, on kere KADİR SURESİ ve yirmi beş kere İHLAS SURESİ okunur. İki rekatta bir selam verilir. Selam verdikten sonra 25 kere Salavat Şerife okunur. Bayram gecesinde 10 rekat namaz kılınır. Her rekatta bir kere FATİHA SURESİ, on kere İHLAS SURESİ okunur. Her rükuya eğildiğinde rüku tesbinden sonra on kere
Sübhanallahi velhamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber okunur. Namaz bittikten sonra Allahü Teala’ya bin defa istiğfarda bulunulur. İstiğfar bitince secde edilir ve secdede şu dua okunur:

“Ey Allah! Ey Rahman! Ey Rahim! Ey hep diri olan! Ey kendi nefsiyle kaim olup hiçbir şeye muhtaç olmayan! Ey Celal ve İkram sahibi! Günahlarımı bana bağışla, orucumu kabul buyur, namazımı da kabul buyur.” Bu duadan sonra Allahü Teala’dan (Celle Celalühü) hacetinin yerine getirilmesi istenilir.
Bir de bayram gecesinde çokça Kur’an ı Kerim okunur, Salavat ı Şerife getirilir, teheccüd namazı kılınır ve çokça dua edilir
.

Etiketler:

BAYRAM GECELERİNİ İHYA ETMENİN FAZİLETİ Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. sibel diyor ki:

  bizimle paylaştığınız tüm bilgiler için teşekkürler. kadir gecesi ile ilgili yazınızıda dört gözle bekliyorum. SEVGİLER…

 2. rumma diyor ki:

  https://www.rumma.org/islam/ramazanin-son-10-gunun

  Bu konu sizi aydınlatır umarım , ilginiz için teşekkürler sevgiler..

 3. fama diyor ki:

  teşekkür ederim….bu çok güzel ve değerli bilgiler için….

Sayfa başına git