Aşure günü ve gecesi

Aşure günü ve gecesi
25 Aralık 2009 tarihinde eklendi, 3.659 kez okundu.

 

Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim]

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un, oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıl denizi geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti.(Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Medine’de aşure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layıkım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Bugün yapılacak işler:
1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]

(Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]

(Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

(Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir’a]
[Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]

Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:
(Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayı mübarek ağzında ıslatıp çocukların ağzına verirdi. Çocuklar, Resulullahın mucizesi olarak akşama kadar bir şey yiyip içmezlerdi. Bugün bazı hayvanların bile bir şey yemediği bildirilmiştir. Bir avcı, Aşure günü, bir geyik yakaladı. Geyik, yavrularını emzirip akşamdan sonra dönmek üzere, avcının izin vermesi için, Resulullah efendimizden, şefaat istedi. Avcı, geyiğin akşama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aşure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularımızı emzirmeyiz. Onun için akşamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcı, geyiği Resulullaha hediye etti. O da, geyiği serbest bıraktı.

2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer)buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur)buyuruldu. (Şir’a)

(Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek bidattir. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur)buyuruldu. (Beyheki)

7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a)
[Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.]

Hazret-i Hüseyin, 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali ve Hazret-i Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hazret-i Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem [yas] tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasaydı, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]

(İki şey vardır ki, insanı küfre sürükler. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktır.) [Müslim]

Dinimizislam.com sitesinden alıntıdır

Etiketler:

Aşure günü ve gecesi Konusuna 14 Yorum Yapıldı
 1. Urfa Tutkunu diyor ki:

  Hayırlı cumalar sevgili rumma,

  Yine çok güzel bilgiler dolu bir yazı. Yarınki aşure günümüz şimdiden mübarek olsun. Bu arada mantar dolmasını bir iki küçük değişiklikle denedim dün akşam. Annemler çok beğendiler. İnşaAllah önümüzdeki günlerde sayfama ekleyeceğim.

 2. Urfa Tutkunu diyor ki:

  Sayfamdaki yorumu yeni gördüm. Açıkçası ben gıda esasnslarının yeme içmede kullanıldığını bilmiyordum. Babam eskiden vanilyalısını alır ve kolanyanın içine dökerdi. Böylece kolanyamız çikolata gibi kokardı. Ben onları sadece kolanya-parfümlerde kullanılıyor sanıyordum. Bence şüpheliyse uzak durmakta fayda var. Esansı yerine kendisini koysak iş hallolur :) Tabi mevsiminde. Bir de aklıma takılan şu gıda boyaları işi var. Mesela dünkü güllü tatlı. Çok güzel görünüyor ama ben gıda boyalarına bir türlü güvenemiyorum. Hem kanserojen olduğu söylendiği için, hem de İslami açıdan acaba içinde ne var diye düşünüyorum.

 3. sümeyye diyor ki:

  hayırlı cumalar…. aşurenızı beklıyoruz efendım!!

  bende bu yıl hayatımın ılk asuresını kendı evımde yapacagım ıns!! hemde bu aksam ıns.. cok heyecanlıyım :)

 4. Cahide diyor ki:

  Hayırlı cumalar dilerim canım kardeşim,Bu güzel ay ve günlerde Rabbim hayırlı işler yapmayı cümlemize nasib eylesin(amin)…

 5. canım cuman mübarek olsun..Allah razı olsun paylaşımın için..rabbim affedilenlerden eylesin cümlemizi inşallah..

 6. Serap Uzun diyor ki:

  Semünaleyküm,

  yaziniz cok güzel bunlari bilmis olmak cok iyi her defasinda okumak daha güzel,hatirlamak babinda.InsAllah hakkiyla geciren kullardan oluruz.Ben daha simdiden "selam" faslina gectim ve ilk selamim sizeydi:)

  Hayirli gün ve geceler diliyorum.

  Selam ve dua ile…

  Serap.

  1. rumma diyor ki:

   Amin inşaallah diyelim ,Serap hanım….

   Sizlerede hayırlı geceler selam ve sevgiler..

   Sümeyyecim benim aşure tarifim vardı…

   https://www.rumma.org/yemekler/tatlilar/asure.html

   Burdan bakabilirsin dilersen..

 7. Zeynep diyor ki:

  Sayfanızla yeni tanıştım,ziyaretiniz sayesinde.

  Çok teşekkür ederim hem ziyaret için hemde ziyaretiniz sayesinde sizi ev blogunuzla tanıştığım için çok çok beğendim sayfanızı.

  Çok çok güzel fotoğraflar sunumlar hele o limonlar nefis görünüyor!

  Daha evvelki gün antalyalı bir arkadaşa tatilde gelirken varsa yeşil limon getir diyordum:)

  herşey için ellerinize sağlık nefisler hepsi,sizi seyrimde tutuyorum artık inşAllah..

 8. eda diyor ki:

  tşk rumma seni sewiom :) :):=)

 9. serife nur bargan :) diyor ki:

  sayfanız çok güzel ben begendim çok tşk edrim blogunuz çok güzel ayrıca ben bu sayfayı begendim çok güzel fotolarla süslemişsiniz aradıgım ödewi buldum we 100/5 aldım sizi sewiorum insallah hep hayırlısınla karsılarızrım we hepmiz karsılasırız çokk çokk tşk edrim böle bi blog yaptıgınız için cokk gzl olmuş ellerinize saglık tşkürr edrim cnm grşz sizi sewiorum :) :) :) :) :) :) ….. saygılar (Ş£R!F£ …)

  1. rumma diyor ki:

   Yardımcı olabildiğim için sevindim canım..:)

   Derslerinde başarılar dilerim..

 10. Burcu diyor ki:

  Allah razı olsun rummacım şu hatırlatmaların varya can kurtarıcı görevi görüyor benim için … muharremin 10. günü oruç tutucam ve dikkat edilmesi gereken hususlarada tabiki riayet edicem (inş). .dualarımdasın…

 11. rumma diyor ki:

  Sağolasın arkadaşım..:) Allah kabul etsin inşaallah cümle ibadetlerimizi ..

  En çok ihtiyacım olan şey o zaten canım dua..:)) Bilmukabele..

  sevgiler..

Sayfa başına git