1 Muharrem (hicri yeniyıl)

1 Muharrem (hicri yeniyıl)
25 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 3.202 kez okundu.

Hicri yeni yıl 1 muharrem hayır ve huzur getirsin bu sene tüm müslümanlara ve İslam alemine…Rabbim bizleri fitneye düşmekten muhafaza buyursun.Bizleri kalp gözü açık,feraset ve basiret sahibi müslümanlardan eylesin..

Hayırlı cumalarınız olsun…


Kıymet verilen dört aydan biri
Muharrem ayının, Zilkade, Zilhicce ve Receble beraber Kur’an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biri olduğu bildirilmektedir. (Tevbe 36) Birkaç hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim]

(Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut, çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, Ehl-i sünnet itikadında olmak, haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek, farzları kusursuz yapmaya çalışmak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.
Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

Yeni yıl duası

Bu duada, Allahü teâlâya hamd edilmekte, Peygamber efendimize, Eshabına ve Ehl-i beytine salat ve selam getirilmekte, yeni sene boyunca, şeytanın ve nefsimizin şerrinden Allahü teâlâya sığınılmaktadır.

(Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.)

Etiketler:

1 Muharrem (hicri yeniyıl) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. AyseguL Odabasi Yildiz diyor ki:

  Allah razı olsun…

 2. Meliha diyor ki:

  Allah razı olsun :)

 3. ebrarsüeda diyor ki:

  canım allah razı olsun rabbim bu seneyi ümmeti muhammedin hyırlarla dolmasına vesile etsin inş

 4. semiha diyor ki:

  Senin de Muharrem ayın ve hicri yeni yılın mübarek olsun. Hayırlara vesile olur inşAllah.

Sayfa başına git