GDO’lu diyet tarifleri

GDO’lu diyet tarifleri
12 Ekim 2011 tarihinde eklendi, 2.830 kez okundu.

Sevgili arkadaşım Sevilay grubumuzda paylaşmış bu muhteşem yazıyı.. Yazarı Yılmaz Özdil , tekrar tekrar okudum..

Sevdiklerimle paylaşmamak bencillik olur diye düşündüm..:)

“Tahin-pekmezi “köylü işi”, vıcık vıcık yağ fışkıran kremaları “modernite” sandığınız için, daha 10 yaşında ayıya döndü, yuvarlana yuvarlana yürüyor, tıkanıyor, merdiven çıkamıyor…”

Haliyle panik halindesiniz… “Nasıl anlarız? Genetiği değiştirilmiş organizma yemekten nasıl kurtuluruz?” filan.
… Şöyle…

Anneanneniz öpülesi elleri parçalanırcasına, ovalaya ovalaya tarhana yaparken, siz, “Aman annane be, boş versene” deyip, marketten hazır çorba alıyordunuz ya… Annane rahmetli oldu ve siz, o tarhananın tarifini annaneden alıp, bir kenara yazmadınız ya… İşte o nedenle, siz, genetiği değiştirilmiş organizma yemekten kurtulamazsınız maalesef.

Ne verirlerse…

Onu yiyeceksiniz.

Kız evlat yetiştiriyorsunuz, en iyi okullara gönderiyorsunuz… Piyano çalıyor, İngilizce konuşuyor, Grammy alanları tek tek biliyor. Bilmeli… Ama alt tarafı limon, şeker ve su kullanıp, limonata yapmasını bilmiyor! Yoğurdu çırpıp, ayran yapamıyor, ayran… İşte o nedenle, kızınız, genetiği değiştirilmiş meşrubat içmeye mahkûm maalesef… Torunlarınız da.

Zahmet edip sütlaç yapmadığınız için, kek yapmaya üşendiğiniz için… İçinde ne olduğunu bilmediğiniz gofretleri, mısır patlaklarını kemiriyor sizin oğlan! Hamur tutmayı, şöyle mis gibi ıspanaklı bi börek yapıp, çantasına koymayı bilmediğiniz için, hamburger bağımlısı oldu. Tahin-pekmezi “köylü işi”, vıcık vıcık yağ fışkıran kremaları “modernite” sandığınız için, daha 10 yaşında ayıya döndü, yuvarlana yuvarlana yürüyor, tıkanıyor, merdiven çıkamıyor.

Size zor geliyor ama, zor mu evde yoğurt yapmak? İstanbul’un güneşi müsait değil, anlarım, zor mudur İzmir’de, Antalya’da, Adana’da evde salça yapmak?

Şikâyet edip duruyorsun, içine katkı maddesi konuyor, zorla beyazlatılıyor diye… İster tam buğday unundan, ister çavdardan, hakikaten zor mudur evde ekmek yapmak? Bütün ailen kabız… Tonla para verip, abuk sabuk ambalajlı-meyveli saçmalıklardan medet umacağına, niye öğrenmiyorsun kabak tatlısı yapmayı?

Güya, çoluğunu çocuğunu düşünüyorsun, taze taze yesinler diye, pazara gidiyorsun… Eğri büğrü biberlere, doğal olduğu için tuttuğunda ezilen domateslere ağız burun kıvırıyorsun, hormonlu, tornadan çıkmış gibilerini alıyorsun… Ne işe yaradı senin pazara gitmen?
Kocanız da, bu satırları okuyup, size akıl verecek şimdi… Söyleyin ona, ukalalık etmesin, götürün aktara, hatmi çiçeğiyle zencefili birbirinden ayırt etsin, ondan sonra konuşsun!

Enginar, börülce, radika, cibes pişirmekten haberin yok; gazetelerin tiraj almak için  uydurduğu uyduruk uzmanlarından fıldır fıldır brokoli tarifleri öğreniyorsun… Brüksel lahanası yiyerek mi AB’ye gireceğini sanıyorsun?

Çin’den bal getiriyorlar mesela… Taaa Arjantin’den, Meksika’dan bal getiriyorlar. Neymiş efendim, içinde genetiği değiştirilmiş organizma olabilirmiş falan… İçinde tavuk ibiği, maymun kulağı olmadığına şükredin! Ben iddia ediyorum… Kaşla göz arasında frankeştayn ürünlere kapıları açan arkadaşlarla, Amerikan çiftçilerinin avukatı profesörlerimiz, sırf karakovan balına sahip çıksa, Şemdinli’de, Pervari’de terör bile azalır, terör bile.
Uzatmayayım.

Mutfak genetiğimizi kaybettik biz.

Elin adamı, mısırdan, soyadan, domatesten önce beynimizin DNA’sını değiştirdi!

Hurrraaa diye köyden kente göçerken, dışarda tıkınmayı şehirleşme zannettik. Ambalajlı ürün tüketmeyi, zenginleşme zannettik.

Dolayısıyla, ya kafayı değiştirip, özümüze döneceğiz… Ya da ne verirlerse onu yiyeceğiz.

Yılmaz Özdil

Etiketler:

GDO’lu diyet tarifleri Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. bu yazıyı daha evvel de okumuştum kesinle çok doğru çok şükür bu saçma akımlara kapılmış biri değilim yoğurdumu yapıyor ayranımı çalkalıyorum:))

 2. Tarifkolik/Öznur diyor ki:

  Çok güzel yazılmış çok doğru o kadar hazırcılığa alıştıkki herşey zor geliyor gerçektende.. Sevgiler Rummacım..

 3. ozguluntarifleri diyor ki:

  ne guzeldi eskiden homon ,gdo vs yoktu…. saglikli buyuduk simdiki nesile cok uzuluyorum .. aile bireyi olarak ne kada dikkat edersek edelim sonucta bazi seyleri engelleyemiyoruz…Aydinlatici bilgler icin tesekkurler Rumma
  Sevgiler.

 4. zamanın sesleri diyor ki:

  Ben köydegörev yapan bir öğretmenim.Sütümü köyden alıyor ,yoğurdumu kendim yapıyorum.Ama öğrencilerimin beslenmesinde hazır süt ve kek görünce üzülüyorum ve bunu ilk veli toplantısında anlattım.Ne acı ki köyde fırın var ve kimse evde ekmek yapmıyor.Vargücümle öğrencilerimi ve çocuklarımı sağlıksız beslenmeden uzak tutmaya çalışıyorum

 5. valla bravo. güzel yazmış..

  Kahve Dükkanı’ndan sevgiler…

 6. ülkü bayrak diyor ki:

  japon elmasının faydaları nelerdir

 7. rumma diyor ki:

  Sevgili Özgül doğru söylüyorsun, şu an için yediğimiz çoğu ürün katkı maddesi içeriyor maalesef..:(

  Zamanın sesleri , insanlar hazıra çok alıştı , bu köylerde ekmek belki sadece ama şehirde doğranmış soğandan tutun da dondurulmuş yemeklere kadar herşey hazır..

  Halbuki taş fırında köy ekmeği ne kadar güzeldir ..Yada sacda yufka ekmeği..Hazır ekmek kullanmak zorunda kalırsak tam buğday ekmeği tercih etmek en doğrusu..

  güzel yorumlarınız için teşekkürler, sevgiler

 8. özgen diyor ki:

  Şu Yılmaz Özdile hayranım kelimeleri bu kadar iyi kullanan zeki bir adam görmedim.Her şeye tam kalbinden vuruyor.Onun verdiği örneklere bakacak olursak neyseki bu saydıklarının hemen hepsini evde yapmaya çalışıyorum.Yırttık sayılır yani sevgiler…

Sayfa başına git