Aşk olsun

Aşk olsun
5 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 1.424 kez okundu.

Gaflet, Yâr’e sû-i zan edenin pençesidir.
Hikmet, Yâr’e hüsn-i zan edenin lehçesidir.

&

Ey aşka ulaşasıca! Aşk olsun! Derdine, aşktan başka derman mı arıyorsun?

Sen onu üç harften ibâret bir kelime sayma, iyi oku. Yâr ile sohbet ederken doygunluk hissetmekten Allah’a sığın. Suya hasret kalmış bir toprak değil misin? Yapma. Rahmetten kaçma. Cesur ol ve kendini Rahmân’a ada. O kadar kendinle meşgul ol ki başkaları hakkında bilir bilmez konuşacak fırsatın kalmasın. Kendini hayırlar için parala. Böylece kulluk kapısını arala. Unutma: Çalıntı alıntıyla, ne söz yürür, ne de öz. Dikkatli bak, doğruda sakın eğri görme göz. Bize bu bakış lazım, uğraş, didin, yakala. Ne ceylana çakal, de, ne ceylan de çakala. İşte, kalbin var, aklet.

(A)klet, (Ş) ükret, (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

&

Ey aşka bulanasıca! Aşk olsun! Namazla arayı neden açıyorsun?

Secdeden ayrılan, Rabbinden uzak olur. Böyle kimse, kendine bile bâr iken, başkasına nasıl yâr olur? Kimse senden yorulmasa ve üzülmese, daha iyi değil mi? Hem, geçmişe takılıp kalmak, nefse zulüm. Ömür, çok aşamalı bir sınav. Bazen kötü, bazen iyi geçer imtihan. Önemli olan, yüksek notlara güvenip gevşememek ve düşük notlardan ötürü ümitsizliğe düşmemektir. Ölüm ânı gelip çatana dek hep, ortalamayı yükseltme şansı vardır. Düştüysen, kalkmak için; ayaktaysan da düşmemek ve daha yukarılara ulaşmak için çabala. Ölü gibi yatma. Mücadeleyi bırakma. Yaşadığın, hâlinden belli olsun. Yılma. Daha çok çalış. Yoldan çıkmak değil, yolda kalmak nasip olsun sana. İmânı kaybetmek değil, tekrar tekrar bulmak nasip olsun. Geriye dön ve şunu söyle: “Ey benim mâzîm! Seni ibretlik bir kıssa gibi hep hatırlayacağım; ama hiç boşuna bekleme. Çünkü sana dönüp bakmayacağım! Hem üzülme, yanlışlarını başına kakmayacağım! Sen de beni affet.”

(A)ffet, (Ş) ükret, (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

&

Ey aşkta kaybolasıca! Aşk olsun! Hala korkuyor musun?

Korkunun hiçbir şeyi geri çeviremediğini, kaza ve kaderin hükmünü sürdüğünü, teslim olmaktan başka bir kârın bulunmadığını, Kudret-i Mutlak’a sığınmaktan başka bir yolun yol olmadığını ne zaman fark edeceksin? İsyan yok! İsyânın kapkaranlık sularına dalmak yok! Yorgun bir yolcunun ihtiyacı bu değil. Sana yatacak yer, yaslanacak er, yiyecek bir şeyler lâzım. Dinlenebileceğin bir mekân, dalabileceğin tatlı bir uyku lazım. “Ben, ben” deyip durma! Tek başına yol alamazsın. Hizmet “biz” ile yürür. Oyalanma da, sana gerekli olanı ara! Han ara! Hancı ara! Yoldaş ara! İşlediğin bir günah sebebiyle, sana senden daha fazla hiç kimse kızamıyorsa, o zaman tövbe hâlindesin demektir, ne mutlu sana. Böyle yapmayıp, işlediğin günahı başkalarına karşı savunmak durumundaysan, tövbe sana zor gelir, o vakit hâline ağla. Eğer, başlamadan yetiştiysen, sohbete yetişmişsindir. Sonuna yetiştiğin vakit, yetiştim diye sevinme. Daha âlâsı varken, vasatıyla yetinme. Ötelere azmet.

(A)zmet, (Ş) ükret, (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

&

Ey aşkta bulunasıca! Aşk olsun! Hayır döner dolaşır, muhabbeti olana ulaşır, bilmiyor musun?

Tüm iyi niyetine ve sevgine rağmen, yine de bazen kendini, söylemeye bile utandığın bir işi, bizzat yaparken bulursan, şaşkınlıkta kaybolma. Madem ki hep daha iyi olmaya dâir ümit vardır, ümitvâr ol. Sen, ara sıra ağrımasa, dişini unutuyorsun. Sendeki nisyânın ilacı, bazen şiddetli ağrıdır. Zaten, dervişleri çilehanede uzletle pişirmiyorlar artık. Artık işyerleri, hizmet mekânları, çarşı pazarlar çilehane! Bu sebeple duâ et de, Leylâ senin gözünde perde olsun. Duâ et de Allah seni, gaflete düşüvermekten, Leylâ’nın sevdâsı ile korusun. Bilmez misin? Hamuru güzelce yoğrulduğunda, ekmek bile sevinçle kabarıyor. Daha önce defalarca tutamamış olsan da, bir kere daha söz ver. Artık kendin için, güzelce gayret et. Bundan sonra, kaybolmaya durmuş sâfiyetini tekrar bulmak için yaşa. Vazgeçme. Hadi, bir kere daha ahdet.

(A)hdet, (Ş) ükret, (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

&

Ey aşkla olasıca! Aşk olsun! Hayata değil de, hataya mı devam ediyorsun?

Sana güvenmiş garibi yüzüstü bırakıp gitme. Koluna sevgiyle tutunmuş olanı itme. Nefsinin ve neslinin böyle hallerden uzak kalması için duâ et. Saflık iyi bir şeydir; lâkin ahmaklık âfet! Ne iyi olur, kimseyi kandırmasan! Ne iyi olur, kimseye aldanmasan. Gerçi kanmak, kandırmaktan iyidir. İyi niyetli oldun, inandın, güvendin diye kendini kınama. Seni saflık bitirmez. Seni günah, hastalık ve yoksulluk da bitirmez. Seni bitirecek tek bir şey var, o da dik başlı bir benlik. Ne olursan ol, hak karşısında diklenen olma. Hatâyı kabul, telâfiyi davet eder. Mert ol. Önce kendindeki kusuru bil. Haklı karşısında boynunu mahcup ve üzgün, bükebil. Aftan yana ümitli olmak istiyorsan, diklenmeden dik dur ve sana karşı yapılan yanlışları affet. Yazdığından fazlasını bil. Bildiğinden azını söyle. Söylediğinden fazlasını sus. Zaten, konuşmak neye çare ki? Bundan böyle ihlâsla amel et.

(A)mel et, (Ş) ükret, (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

&

Ey aşkla ölesice! Aşk olsun! Savaşın sıkıntısını çekmeden, zaferin sevincini mi umuyorsun?

Hicretin çilesini tatmayan, fethin müjdesine eremez. Yâr olmayı seçtiysen, yâre yâre olacaksın. Can olmayı seçtiysen, canından can vereceksin. Eğer secdeye vardığında, sana bizzat zararı dokunan kimse için, gözlerinden yaşlar gele gele duâ edemiyorsan, iyi bil ki daha hamsın, kırk fırın ekmek yiyeceksin. Sen, incir çekirdeğini doldurmayan mesele için kardeşinle kapışırken, birileri, seherlerde arşı âlâya yaklaşıyor. Yerinde sayıp durmaktan, ne vakit vazgeçeceksin? Artık patinajı bırak da yol almaya bak. Zira olan oldu, geçen geçti. Anla artık: Bu rüya âleminde her bir şey mümkün. Takılma, dert etme, hayrolsun de, devam et de, hafiflesin gam yükün. Gözün güzeli, bakışı hikmetli, görüşü isâbetli olandır. Hayrı görmeye niyet et. Rûhunu yeisten azlet.

(A)zlet, (Ş) ükret, (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

&

Ey aşkla dirilesice! Aşk olsun! Vazgeçmek mi istiyorsun?

Hayır! Elinden geleni yap; lakin bil ki sen, ancak, kalbi olanı kalbinden vurabilirsin. O halde, ne nazarını, ne sözünü, ne kurşununu ziyân et. Kalpsizle vakit kaybetme de, kalbi olana meylet. Sına, ayır, seç. Çünkü aşk herkesle muhatap olmuyor. Herkes için uğraşmıyor. İstidâdı olana, kapısı açık durana, hasretle çağırana gidiyor. Aşk nasıl ki kime gideceğini biliyor, sen de bil. Sağıra duyuramazsın. Ölüyü öldüremezsin. Yalvar da Allah seni, kalbi ölülerden etmesin. Aşk’a dikkatli bak.

Birinci harfi okumanın gereğidir: Aklet, Affet, Azmet, Ahdet, Amel et, Azlet.

İlkini aşıp varabilirsen, ikinci harfi okumanın gereğidir: Şükret.

Bunları biiznillah başar da, dilerim, üçüncü harfe sevinçle er: Kurtul.

(A)llah de, (Ş) ükret ve (K) urtul da, aşkın AŞK olsun!

Neslihan Nur TÜRK

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git