Yalova İmam Hatip Lisesi

Yalova İmam Hatip Lisesi
4 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.546 kez okundu.

Yalova İmam Hatip Lisesi müdürlüğüne..

Başlık böyle olmalı esasen ama resmi bir dilekçe değil benimkisi..Bu yazıyı yazmak ve yazmamak arasında çok tereddüt ettim .Sorunlar bu şekilde çözülmez bunun idraki içerisindeyim.Birilerinin ekmeğine de yağ sürmek değil niyetim .Sosyal medyanın gücünden bahsedenler var gerçi ben ona da pek inanmıyorum.Her yerde olduğu gibi arkanız yoksa yazılarınızı kendiniz yazıp böyle içinizi dökmekten öteye gidemezsiniz. Arkamızda kimse yok elhamdülillah .Rabbimize havale ediyoruz biz çoğu zaman.

Nereden başlamalı nasıl anlatmalı bilemiyorum ..Esasen uzun yazılar yazamam ben ama dert söyletir insanı iyi bilirim.Özel mevzulardan bahsetmek hiç adetim değildir. Bu dert zannediyorum pek özel değil her ne kadar başlık Yalova İmam Hatip Lisesi olsa da İmam hatiplerin durumu senelerdir aynı..

İmam hatip liselerinin kuruluş amacı hiç şüphesiz iman sahibi gençler yetiştirip, islama hizmet etmelerini sağlamak düşüncesidir buna hiç birimizin şüphesi yok. Kurulduğundan beri  aynı zulüm maalesef devam ediyor.Muhakkak dindar bir nesli dini bütün öğretmenler yetiştirir.Bu çocukların kaderi farklı  görüşlü öğretmen kadrosu ile mücadele etmek olmamalıdır.Zaten onlar eğitim almak amacı ile okuldalar.

Ceddini neslini kötüleyen tarih öğretmenleri, dinler arası diyalog dersleri, sanki kuran arapça inmemiş gibi arap usulü mükemmel  kuran okuyan öğrenciye bir sürü hakaret ederek moralini bozan kuran öğretmenleri ,eline verilen hutbenin dışına çıkınca öğrenciye hutbe yasağı getiren yönetim.Öğrencinin sırasının üzerindeki hadis kağıtlarını alarak yırtan öğretmenler ve daha neler neler..Saymakla bitmez. En ağırı da ne biliyormusunuz ; Bu okula geldiğinize göre niyetiniz belli, dersleri üstten geçeceğim diyen sayısal ders öğretmenleri..

Okullarda kılık kıyafet serbestliği olduğu halde 50 veli imzasıyla (%60 olması gerekir) terör estiren bir yönetim.Yine bol pantolon giyiyor diye disiplinle tehdit edilen öğrenciler..

Peki bu okullarda herşey çok mu dört dörtlük sıra bunlara mı geliyor..Tabi ki hayır.

Yer :Yalova İmam Hatip Lisesi

Sene :2014

okul tuvaletlerinde sürgü veya kilit yok..

Elinizi vicdanınıza koyarak düşünmenizi rica ediyorum .Kendi evinizde tuvaleti bu şekilde sürgüsüz veya kilitsiz kullanmanız mümkün mü ?

Normal olarak öğrenince  hemen okul yönetimi ile iletişime geçiyorum duyarlı bir veli olarak.Aldığım cevap gerçekten bir bayana en son verilmesi uygun olan cinsten.Bütün öğrenciler nasıl yapıyorsa sizinki de öyle yapsın.Bir de dalga geçiyor aklı sıra zavallı insan ;istiyorsanız seyyar tuvalet getirtelim ona yapsınlar..

Şok oluyorum ,donup kalıyorum hiç beklemediğim bu cevap karşısında…Belliki karşımdaki insan hamam kültüründen gelen birisi ..Duyarız hamamda hiç utanmadan birbirinden çekinmeden hayasızca dolaşan edepsiz insanlar mevcut.Böyle bir nesil yetişmesinden rahatsız olmadığı gibi duyarlılığı olan insanlarla dalga geçecek kadar basit.

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğünü arıyorum aldığım cevap yine komik okul yönetimi ile görüşün.Kısır döngü.Maalesef her yerde aynı çark dönüyor sıradan bir veli iseniz bütün kapılar kapalı.

Tabi sadece bunlarla sınırlı değil sorunlar diğer sorunları mahrem görerek burada ifade etmekten utanıyorum.

Biliyorum buluğ çağındaki bir sürü genç ile uğraşmak zordur.Disiplini sağlamak da aynı şekilde öyledir.Puanları düşük olduğu için bu liselerde okuyan insanlarla imam hatip şuurunu taşıyan gençleri birbirinden ayırmak  ve farklı davranmak mümkün olmayabilir bunu da anlarım.Ama bunu yaparken çocukları okuldan soğutmanız ,hapishane yönetimi gibi davranmanız kabul edilemez. Hem kitaplara kadar değiştirip ezberci bir gençlik istemiyorsunuz hem ezber bozan düşünen akıl ve irfan dolu gençlerin şevkini kırarak onları mücadele etmek zorunda bırakıyorsunuz.Nasıl bir tezattır nasıl çelişkidir anlamak mümkün değil .Kafanızdaki şablona uymuyorsa saygısız olarak nitelendiriyor dışardan okusun diyebilecek kadar ileri gidiyorsunuz.

Biz çocuklarımız imam hatip ruhu ile büyüsün istedik, imama hatip marşları ile yetiştirdik onları ,vaadlerde bulunduk ..Yine diğer liselere göre başka bir yerde olduğu inancımızı yitirmedik şimdilik.Çok mu şey istedik bilemiyorum.

Not: Özellikle isim vermeden yazıyı sonlandırıyorum.Bazı saygıdeğer öğretmenleri tenzih ederim.

 

Etiketler:

Yalova İmam Hatip Lisesi Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. muhammed önder diyor ki:

  müslümanların birbirlerine saygılı davranmamalarını
  okul yöneticelerinin çocuklarımıza sevgiyle yaklaşmamalarını
  Bir imam hatipli cumhurbaşkanının görevde olduğu bir zamanda İmam Hatiplerde ”Asımın Nesillerinin ” şu veya bu şekilde aşağılanmasını ya da okuldan ayrılmak isteyecek kadar incitilmelerini
  hüzünlenerek,
  utanarak,
  tiksinerek
  incinerek
  kahrederek
  yüzbinlerce defa KINIYORUM…

 2. Aişe Şevval diyor ki:

  Esselamualeykum dertdaş kalem kardeşim…
  Evvela bu yazınız için size teşekkür ederim.
  Maalesef, bilhassa ileride gelecek nesillere dinimizi öğretecek gençler yetiştirdiğini iddia eden İmam-Hatip Liselerinin bu şekilde “kalifiye” olmamış öğretmen/hocalar barındırmaları ve bunları evlatlarımıza muhatap etmeleri gerçekten can yakıyor. İnsan kara kara düşünüyor; ne olacak bu Müslümanların hali? Çocuklarımıza Allâh’ın dînini okutma imkanımız YOK! Ancak kendi çabalarımızla kendimiz öğretebildiğimiz kadarını veriyoruz. Bunu da bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar…
  Rabbimiz encâmımızı hayreylesin… Amin…

 3. rumma diyor ki:

  Ve aleykum selam canım kardeşim ..Sizler gibi değerli insanlar olduğu sürece etrafımızda ümit var olacağız..Dışarıdan da olsa bir şeyler verebilmek verebilecek insanlar bulabilmek mühim.Allah sayılarınızı arttırsın

  Desteğin için çok teşekkür ediyorum.

 4. Süeda diyor ki:

  Yazıyı okuyunca üzüldüm açıkçası. :( Bende beş sene önce bu okuldan mezun oldum.Yanlış hatırlamıyorsam eğer böyle bir sorun o zaman yoktu .:/ Yazıyı okuyunca size verilen cevap karşında çok üzüldüm ne hale gelmiş bizim okul İmamhatip’in daha çok dikkatli olması gerekirken verilen cevap hiç yakışmamış yazık. İnşaAllah akılları başlarına gelirde sorun çözülür. Allah yardımcnız olsun. Selametle kalın.

Sayfa başına git