OGS HAKKINDA MERAK ETTİGİNİZ HERŞEY…

OGS HAKKINDA MERAK ETTİGİNİZ HERŞEY…
2 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 5.234 kez okundu.

OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİ NEDİR?

Otomatik Geçiş Sistemi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda işletilmekte olan Boğaz Köprüleri ile otoyollarda yeni bir geçiş ücreti ödeme yöntemidir.

Bir otoyolda OG (Otomatik Geçiş) Şeridini kullanarak giriş yaptığınız taktirde; aracınıza takılı durumdaki Elektronik Etikete (Araç İçi Birim), geçiş esnasında hangi otoyola nereden, ne zaman girdiğiniz otomatik olarak kaydedilir. Aynı otoyolda bir OG Şeridinden çıkış yaparken Elektronik Etiket üzerindeki giriş bilgileri yine otomatik olarak okunur ve gişe bilgisayarları tarafından ücret tahakkuk ettirilerek, banka hesabınızdan tahsil edilir.

OGS’NE ABONE OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

OGS aboneleri,

1-) Cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini % 20 (yüzde yirmi) indirimli yapacaklardır.

2-) Durmaksızın geçiş yapacaklardır.

3-) Gişe sahasında oluşabilecek trafik yoğunluğundan Elektronik Etiketsiz araçlara göre daha az etkileneceklerdir.

HER ARAÇ SAHİBİ OGS’NE ABONE OLABİLİR Mİ?

OGS bu aşamada yalnız otobüsler, jeep, minibüs, otomobiller ve diğer küçük araçlar (motosiklet hariç) için işletmeye açılmıştır. Ayrıca bu aşamada ilave aks çeken (römork, karavan) otomobillerin Boğaz Köprüleri OG Şeritlerini kullanmamaları gerekmektedir. Kamyon ve tır gibi araçlara OGS aboneliği verilmemektedir.

ARAÇ SINIFLARI NELERDİR?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Sadece KGS de motorlar 6.sınıf olarak ücret ödemesi yapmaktadırlar.

1.SINIF ARAÇLAR:

AKS ARALIĞI(DİNGİL MESAFESİ) 3.20METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR.(OTOMOBİL;KAMYONET;MİNÜBÜS;ARAZİ TAŞITI VB.)

2.SINIF ARAÇLAR:

AKS ARALIĞI 3.20METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR.(MİNÜBÜS;KAMYONET;OTOBÜS VB.)

3.SINIF ARAÇLAR:

AKS ADEDİ(DİNGİL) 3 TANE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇLAR 3.SINIF ARAÇTIR.

4.SINIF ARAÇLAR:

DİNGİL SAYISI 4 VE 5 ADET OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 4.SINIF ARAÇTIR.

5.SINIF ARAÇLAR:

DİNGİL SAYISI 6 VE DAHA FAZLA OLAN KAMYON TREYLER VB.ARAÇLAR

MARKA VE MODELİNE GÖRE ARAÇ SINIFLARI

2007 MODEL TİCARİ ARAÇ SINIFLARI

OTOMATİK GEÇİŞ ŞERİTLERİ HANGİ GİŞE ALANLARINDA BULUNMAKTADIR?

Şuan;Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Mahmutbey, Avcılar, Hadımköy, Çatalca Kumburgaz, Selimpaşa, Silivri, Kınalı, Çerkezköy, Çorlu, Saray, Lüleburgaz,Babaeski, Havsa, Edirne, Çamlıca, Samandıra Kurtköy ,Şekerpınarı ,Gebze, Diliskelesi, Körfez, Batı İzmit, Kandıra ,Doğu İzmit, Sapanca, Adapazarı, Akyazı, Hendek, Düzce, Kaynaşlı,Bolu Batı,Çaydurt,Yeni Çağa, Gerede, Akıncılar, Abant, Şehitlik , Seferihisar, Urla,Karaburun, Zeytinlik ,Alaçatı, Çeşme ,Işıkkent Tahtalıçay,Torbalı, Belevi Germencik, Aydın Batı,Mersin Alın,Tarsus,Çamtepe,Adana Batı,Tekir,Pozantı,AdanaDoğu,İskenderun,Yumurtalık Serbest Bölge,Osmaniye,Narlı,Nurdağı,Gaziantep Batı,Gaziantep Kuzey,Gaziantep Doğu,Nizip istasyonun larında hizmet vermektedir.

İSTASYON KOD NUMARALARI HANGİ GİŞELERE AİTTİR?

99 NOLU İSTANBUL-FSM KÖPRÜSÜ
· 1 NOLU FSM KÖPRÜSÜ

· 2 NOLU BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ

3 NOLU MAHMUTBEY-EDİRNE OTOYOLU
· 1 NOLU MAHMUTBEY

· 2 NOLU AVCILAR

· 3 NOLU HADIMKÖY

· 4 NOLU ÇATALCA

· 5 NOLU KUMBURGAZ

· 6 NOLU SELİMPAŞA

· 7 NOLU SİLİVRİ

· 8 NOLU KINALI

· 9 NOLU ÇERKEZKÖY

· 10 NOLU ÇORLU

· 11 NOLU SARAY

· 12NOLU LÜLEBURGAZ

· 13 NOLU BABESKİ

· 14 NOLU HAVSA

· 15 NOLU EDİRNE

4 NOLU İSTANBUL-ANKARA OTOYOLU
· 9 NOLU ÇAMLICA

· 10 NOLU SAMANDIRA

· 11 NOLU KURTKÖY

· 12 NOLU ŞEKERPINARI

· 13 NOLU GEBZE

· 14 NOLU DİLİSKELESİ

· 17 NOLU KÖRFEZ

· 18 NOLU BATI İZMİT

· 19 NOLU KANDIRA

· 20 NOLU DOĞU İZMİT

· 21 NOLU SAPANCA

· 22 NOLU ADAPAZARI

· 23 NOLU AKYAZI

· 24 NOLU HENDEK

· 25 NOLU DÜZCE

· 26 NOLU KAYNAŞLI

· 27 NOLU BOLU BATI

· 28 NOLU ÇAYDURT

· 29 NOLU YENİ ÇAĞA

· 30 NOLU GEREDE

· 34 NOLU AKINCILAR(MÜRTED)

· 35 NOLU ABANT

32 NOLU İZMİR-AYDIN OTOYOLU
· 1 NOLU ŞEHİTLİK

· 2 NOLU SEFERİHİSAR

· 3 NOLU URLA

· 4 NOLU KARABURUN

· 5 NOLU ZEYTİNLİK

· 6 NOLU ALAÇATI

· 7 NOLU ÇEŞME

· 11 NOLU IŞIKKENT

· 12 NOLU TAHTALIÇAY

· 13 NOLU TORBALI

· 14 NOLU BELEVİ

· 15 NOLU GERMENCİK

· 16 NOLU AYDIN BATI

51 NOLU MERSİN OTOYOLU
· 1 NOLU POZANTI

· 2 NOLU TEKİR

· 4 NOLU ADANA BATI ALIN

· 25 NOLU TARSUS

· 26 NOLU MERSİN ALIN

· 30 NOLU ÇAMTEPE

5 NOLU ADANA OTOYOLU
· 7 NOLU ADANA DOĞU

· 10 NOLU OSMANİYE

· 13 NOLU NURDAĞI

· 14 NOLU NARLI

· 15 NOLU GAZİANTEP BATI

· 16 NOLU GAZİANTEP KUZEY

· 17 NOLU GAZİANTEP DOĞU

· 18 NOLU YUMURTALIK SERBEST BÖLGE

· 22 NOLU İSKENDERUN

· 31 NOLU NİZİP

OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİNE NASIL ABONE OLUNUR?

Otomatik Geçiş Sistemini kullanabilmeniz için sistemin bankacılık hizmetlerini vermekte olan T.C. Ziraat Bankasının ve İş Bankasının ilgili şubelerine başvurarak Otomatik Geçiş Sistemi Kullanıcı Sözleşmesini imzalamanız, Elektronik Etiket satın alarak beyan ettiğiniz aracınıza takmanız ve ilgili hesaba OG Şeritlerinden geçişlerinizde adınıza tahakkuk edecek geçiş ücretinin tahsilatında kullanılmak üzere para yatırmanız gerekmektedir. Otomatik Çıkış Şeritlerinden her geçişinizde daha önce Bankaya yatırdığınız paradan geçiş ücreti düşülecektir. Abonenin isteği halinde Bankanın/diğer bankaların kredi kartı hesabı ile OGS hesabı ilişkilendirilebilmekte ve geçiş ücretleri geçiş yapıldıkça kredi kartı hesaplarından düşülmektedir. OGS abonelik başvurusu yapılabilecek Banka Şubeleri hangileridir?

http://www.ziraatbank.com.tr ve http://www.isbank.com.tr adreslerinden şubeler hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

OGS ELEKTRONİK ETİKET(ARAÇ İÇİ BİRİM) NEDİR?

Kendi üzerindeki pil ile çalışan Elektronik etiket şeritten geçerken Anten ile iletişime geçerek veri alışverişinde bulunur.Giriş gişesinden geçiyorsa giriş bilgisini hafızasına yazar,Çıkış gişesinden geçiyorsa hesap bilgilerini ve Giriş bilgilerini Gişeye aktarır.

Anten ile Elektronik Etiket arasındaki haberleşme güvenliği iki yönlü onay yöntemi ile sağlanır.

Elektronik Etiketler okuma ve yazma yeteneğine sahiptir. Etiketlerde ayrıca bir sesli uyarıcı da bulunur. Genellikle, bir bip sesi başarılı bir geçişi ifade ederken, çoklu bip sesleri uyarı anlamına gelmektedir.

Gişe saçaklarına monte edilen anten, abonelerde bulunan Araç içi Üniteler ile 5.8 GHz frekansında, mikrodalga hattı ile haberleşir.

OGS Elektronik Etiket(Araç içi Birim)

OGS CİHAZI HANGİ OTOMOBİLDE NEREYE TAKILMALIDIR?

Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 98 Model yılı itibarı ile Renault Twingo;Clio;Megane Ailesi(Sedan;Scenic;Coupe;Wagon) ile Laguna,Kangoo,,Mercedes, BMW, Pegeout 206,307,406,Opel Zafira,Vectra Citroen ve Mercedes marka araçların klimalı modellerinde uygulanmaya başlanmıştır.Ayrıca yeni model araçlarda da atermik cam kullanılmaya başlanmıştır.

Şayet aracınız bu marka ve modelde ve camı atermik ise; bu bölgelere cihaz monte edilmelidir. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alabilirsiniz ve bu şekilde geçişler yapılmamalıdır.

· RENAULT TWİNGO :Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ tarafta uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.(sol tarafta çalışmamaktadır.)

· MEGANE AİLESİ :Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.

· SAFRANE,LAGUNA,OMEGA,SCENİC :Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

· RENAULT CLİO ,SYMBOL,MASTER(2004-2005model):Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine yerleştirilecektir.

· RENAULT KANGOO: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan 2 kare alandan biri tercih edilecek ve cihaz yerleştirilecektir.

· MERCEDES : Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.

MERCEDES VANEO model aracın bazılarında;AUDI A8’de ön cam tamamen metal film kaplıdır.Sürücü etiketi elle dışarı tutacaktır.)

· MERCEDES 2006 MODEL VE SONRASI : Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar olmaktadır.Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunmaktadır.

· LAND ROVER 2006 MODEL VE SONRASI ARAZİ TAŞITI(JEEP) :Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilecektir.

· FORD FOCUS 2006 MODEL VE SONRASI : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

· NEOPLAN MARKA OTOBÜSLER : Ön camın alt kısmında sol tarafta yer alan

parlak özel bir alan bulunmaktadır.Cihaz bu kısıma monte edilmelidir.

· BMW : Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilecektir.

· PEUGEOT 206,307,406 : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

· PEUGEOT PARTNER 2003 MODEL VE SONRASI: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

· OPEL ZAFİRA,VECTRA : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

· OPEL MOVANA MİNÜBÜS 2003 MODEL VE SONRASI: Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine yerleştirilecektir.

· CITROEN PICASSO,C3,C5,SAXO : Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecektir.

OGS ELEKTRONİK ETİKETİ BİRDEN FAZLA ARAÇTA KULLANILABİLİR Mİ?

Elektronik etiket, sadece beyan edilen araçta kullanılmalıdır. Aksi takdirde cihazın okunamadığı/algılanamadığı geçişlerde normal geçişin 10 katı cezalı ücretlere maruz kalınır. Yani her aracın kendisine ait OGS cihazı olmalıdır.Araç değişikliğinde,cihazın yeni araç üzerine devir işlemleri Ziraat Bankası ya da İş Bankası şubelerinden mutlaka yaptırılmalıdır.

OTOMATİK GEÇİŞ ŞERİTLERİ NASIL ANLAŞILIR?

Her OG Şeridi kendi amacına yönelik olarak yatay ve düşey işaretleri ile belirgin olarak işaretlenmiştir. İstanbul civarında OG şeritleri genelde trafiğin akış yönüne göre sol tarafta bulunan şeritlerden seçilmiştir. Baş üstü ve Yol kenarı levhalarında yayın yapan Elektronik Etiketli Araç sembolünün (Şekil-1) vurguladığı şerit OG şerididir. Zeminde sarı renkli çizgilerle şerit belirginleştirilmiştir. Şeridin ortasında aralıklarla sarı renkle “ OGS ” yazılıdır ve yönlendirme oku bulunmaktadır. Gişeye yaklaştıkça kanal ayırıcılar ile OG Şeridi diğerlerinden izole edilmiştir. Çalışır durumdaki OG Şeritlerine ait gişe saçağındaki flaşör sürekli yeşil renkte yanıp sönmektedir.Flaşörün üst kısmında OGS’ye ilişkin Logo (Şekil-2) bulunmaktadır.

OTOYOLDA SİSTEM NASIL KULLANILIR?

1-) Otoyolda OGS bulunan gişe alanlarından giriş yaparken, OG’e ilişkin yatay ve düşey trafik işaretlerine dikkat ederek OG şeridine geçiniz.

2-) OG şeridinin üstündeki saçakta OGS Logosu, logonun altında ise bir flaşör bulunmaktadır.Geçiş yapabileceğiniz normal şartlarda yeşil renkli flaşör yanıp sönmektedir.

3-) Giriş şeritlerinden geçerken, Elektronik Etiket ile OGS arasındaki haberleşme sağlıklı bir şekilde tamamlanmış ve girdiğiniz istasyon bilgileri Elektronik Etikete kaydedilmiş ise, Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyarsanız.

Gişe adasının çıkış tarafında bulunan sönük durumdaki trafik ışığı yeşil renge döner.

4-) OG’ye ait giriş gişelerinden normal geçiş yapmış iseniz; çıkış yapacağınız gişe alanına yaklaşırken, OG’ye ilişkin yatay ve düşey trafik işaretlerine dikkat ederek, takip edeceğiniz yol şeridine geçiniz.

5-) OG’ye ait çıkış şeritlerinin üzerindeki saçaklarda da OGS Logosu ve Logonun altında bir flaşör bulunmaktadır. Geçiş yapabileceğiniz şeritte normal şartlarda yeşil renkli flaşör yanıp sönmektedir.

6-) Aracınız çıkış şeridine girdikten sonra ve şerit terk edilmeden aşağıdaki işlemler OGS tarafından otomatik olarak yapılır.

– OGS Aracınızdaki Elektronik Etiketi sorgulayarak kayıtlı bilgileri okumaya çalışır. Bu bilgilerin sağlıklı bir şekilde okunmasından sonra Elektronik Etiketten bir kez “ BİP ” sesi duyulur.

– Aracınızın sınıfı belirlenir.

– Gişe adasının sonundaki otomatik bariyer açık tutulur.

– Otomatik bariyere yakın yerde bulunan ve sönük durumda bulunan trafik ışığı, kısa bir süre için yeşil renge döner.

– Aynı yerdeki Ücret ve Sınıf Göstergesinde, aracınızın sınıfı ve o geçişinize ait ücret belirtilir. Normal bir geçiş yapmanız durumunda size yazı ile “ GÜLE GÜLE ” mesajı verilecektir. Banka hesabınızdaki kredinizin yeterli olduğu da aynı göstergedeki “ KREDİ AZ! ” uyarısı ile verilmektedir.

– Normal geçiş yapılmadığında ise;Ücret Göstergesinde kaçış mesajı ile birlikte siren sesi ile sürücü uyarılır ve aracınızın kamera görüntüsü kayıt edilir.

BOĞAZ KÖPRÜLERİNDE SİSTEM NASIL KULLANILIR?

Boğaz Köprülerinde giriş gişeleri olmadığından OG Şeritlerinde yukarıda 5.ve 6. maddede belirtilen işlemler gerçekleşir.

ELEKTRONİK ETİKETİN GEÇİŞ SIRASINDA VERDİĞİ SESLİ UYARILARIN ANLAMLARI NELERDİR?

Bir kez “ BİP ” sesi işlemlerin normal olarak gerçekleştiğini, dört kez “ BİP ” sesi Banka OGS hesabındaki kredinin yetersiz olduğunu, 2 – 3 geçişte ses vermemesi durumu ise Elektronik Etiketin arızalı ya da hatalı bir kullanım şekli olabileceğini ifade eder.

CİHAZIN SES VERMEMESİ DURUMUNDA,CİHAZ TESTE GÖTÜRÜLMELİDİR.

BANKA OGS HESABINDAKİ PARANIN BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

OG Şeritlerinden geçişlerinizde geçiş ücreti, Bankada bulunan OGS hesabınıza yatırdığınız paradan düşülmektedir. Şayet bu paranız kritik limitin altına düşmüş ise Elektronik Etiketiniz “ Düşük Bakiye ” veya “ Eksi Bakiye ” olarak adlandırılan limit altı bölgede kullanılıyor demektir.

1-) OG Çıkış Şeridinden çıkışınız sırasında Ücret ve Sınıf Göstergesinde “ KREDİ AZ ! ” mesajını görürseniz,

2-) OG Çıkış Şeridinden çıkışınız sırasında Elektronik Etiketten dört kez “ BİP ” sesi duyarsanız, OGS hesabınız “ Eksi Bakiye ” bölgesindedir ve hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.

Banka tarafından gönderilen hesap ekstresinde hesap bakiyenize ilişkin bilgi bulunmaktadır. Yalnız, hesap kesim tarihi ile hesap ekstresinin elinize geçtiği süre içerisinde yapmış olabileceğiniz geçişler ve/veya ödemeler nedeniyle hesap ekstresindeki bakiye bilgisinin en son durumu yansıtmayabileceğini unutmayınız.

BANKADAKİ OGS HESABINA YATIRILMASI GEREKEN PARANIN MİKTARI NEDİR?

Ziraat Bankası için ;İlk başvuru sırasında en az 10 kontör karşılığı YTL para yatırılmalıdır. (1 kontör = 1. sınıf araçlar için Boğaz Köprüsü indirimli geçiş ücreti)

Hesabınızdaki para bittiğinde ise en az; var ise adınıza tahakkuk eden geçiş borçlarını yatırdıktan sonra geçişlerinizi karşılayacak miktarda para yatırmanız gerekmektedir. Elektronik sistem size “ KREDİ AZ! ” uyarısı verdiğinde hesap ekstresini beklemeksizin OGS hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Ayrıca bu mesajı dikkate almakla birlikte hesabınızı kendinizin kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

İLK BAŞVURUDAN SONRA OGS BANKA HESABINA NE ŞEKİLDE PARA YATIRILIR?

· Nakit(OGS hesabına herhangi bir T.C.Ziraat Bankası A.Ş Şubesinden nakit olarak yatırılabilir.)

· EFT(Herhangi bir bankadan EFT yolu ile OGS hesabının bulunduğu T.C.Ziraat Bankası A.Ş Şubesine aktarılabilir.

· ATM’den virman(Ziraat Bankası ATM’lerinde ATM kartınızı kullanarak mevduat hesabınızdan OGS hesabına aktarılabilir.Bunun için ana menüdeki ‘’Diğer işlemler’’ altındaki ‘’Kurumsal Tahsilat’’seçilerek,’’OGS’’ adımına ulaşılır.OGS hesap numarası ardından tutar girilerek para transferi gerçekleştirilir.)

· Kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı(Herhangi bir T.C.Ziraat Bankası şubesine verilecek olan sahibi olduğunuz herhangi bir kredi kartından otomatik ödeme talimatı ile OGS hesabının belirli bir bakiyenin altına düşmesi durumunda kredi kartı ile ödeme yapılabilir.

· Vadesiz/Kredili Mevduat hesabından otomatik ödeme talimatı.(Mevduat hesabının bulunduğu T.C.Ziraat Bankası A.Ş Şubesine verilecek olan otomatik ödeme talimatı ile OGS hesabının belirli bir bakiyenin altına düşmesi durumunda mevduat hesabından ödeme yapılabilir.

· İnternet Şubesi aracılığıyla

İş Bankasından satın alınacak OGS cihazı; İş Bankası kredi kartına ya da ek hesap limiti bulunan Vadesiz YTL hesabına bağlı olarak ödeme yapılmaktadır.

BANKADAKİ OGS HESABINA PARA YATIRIRKEN HESAP NUMARASININ BELİRTİLMESİ GEREKLİ MİDİR?

Başvuru sırasında adınıza bir geçiş ücreti hesabı açılacağından, bu hesaba para yatırırken hesap numaranızı belirtmeniz gerekmektedir. Bu nedenle hesap numaranızı üzerinizde taşımanızda yarar vardır. Hesap numaranızın Elektronik Etiketinizin arkasında yazılı olduğunu unutmayınız.

CEZALI GEÇİŞLER VE ORANLARI NELERDİR?

1-) Elektronik Etiketsiz olarak OG Şeridinden çıkış yapmak: Otoyolda; en uzak mesafeye aracın sınıfı için karşı düşen standart geçiş ücretinin 10 katı, Boğaz Köprülerinde; aracın sınıfına karşı düşen standart geçiş ücretinin 10 katı, tutarında ücreti öngörür.

2-) U Dönüşü yapmak: En uzak mesafeye aracın sınıfı için karşı düşen standart geçiş ücretini öngörür.

3-) Otoyolda girişini OG Giriş Şeridinden değil de, başka şeritten yapmasına rağmen OG Çıkış Şeridini kullanan Elektronik Etiketli araçlar: En uzak mesafeye aracın sınıfı için karşı düşen standart geçiş ücreti uygulanır.

4-)OGS abonesi, Otoyola girişini OG Giriş Şeridinden yapmasına rağmen Çıkış İstasyonunda Otomatik Geçiş Şeritleri olmaması nedeniyle nakit gişelerin kullanılması durumunda, Gişe memuruna giriş yapılan istasyon, araç ve elektronik etiket ile ilgili bilgiler beyan edilerek giriş yapılan istasyona göre ücret tahsilatı nakit olarak yapılır.

5-) OGS hesabına zamanında para yatırılmadığı durumda; OGS cihazları; geçiş sırasında sistem tarafından bozulacak ve geçiş ücreti ile birlikte 10 kat idari para cezasına maruz kalınacaktır.

KARA LİSTE NEDİR?

Sistem tarafından kullanılması yasak edilen Elektronik Etiketlerin listesidir. Hesabında geçiş için yeterli kredisi bulunmayan hesaplar Kara Listeye girecektir.

OG ŞERİTLERİNDEN GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ELEKTRONİK ETİKETSİZ ARAÇLAR İLE ELEKTRONİK ETİKETİ OLUP KARA LİSTEDE BULUNAN ARAÇLARA NE TÜR İŞLEM YAPILACAKTIR?

Bu tür araçlar için otomatik bariyer kolu kapalı tutularak geçişlerine izin verilmeyebileceği gibi, geçişlerine izin verilerek sonradan da normal geçiş ücretinin 10 katı cezalı geçiş ücreti uygulanmaktadır.

GİŞE SAHASINDA OG ŞERİDİNDEN GEÇİŞ SIRASINDA DURMAK GEREKİR Mİ?

OG Şeritlerinden geçişiniz sırasında durmanız gerekmemektedir. Aynı zamanda önerilmemektedir. Zira OGS, durmaksızın geçiş uygulamasıdır. Tavsiye edilen hız ise en fazla 30 km/saat’dir.

GİŞE SAHASINDA OG ŞERİTİNDEN GEÇİŞ YAPARKEN GİŞE GÖREVLİSİ İLE KARŞILIKLI BİR TEMAS OLACAK MI?

OG Şeritlerinde gişe görevlisi bulunmayacaktır. Geçiş ücreti tahsilatına dair işlemler tamamen otomatik olarak gerçekleşecektir.

KULLANICIYA OGS İÇİN ÖDEDİĞİ PARANIN BELGESİ VERİLECEK Mİ?

Banka tarafından OGS hesabınıza yatıracağınız parayı belgeleyen bir dekont verilecektir. Gişe sahasında geçiş yaparken geçiş ücreti ödenmesine dair herhangi bir belge verilmeyecektir.

KREDİ KARTINDAN (VISA, MASTERCARD GİBİ) OGS HESABINA PARA TRANSFER EDİLEBİLİR Mİ?

Herhangi bir T.C.Ziraat Bankası şubesine verilecek olan sahibi olduğunuz herhangi bir kredi kartından otomatik ödeme talimatı ile OGS hesabının belirli bir bakiyenin altına düşmesi durumunda kredi kartı ile ödeme yapılabilir. İş Bankası OGS cihazları ise bankanın kredi kartına bağlı olarak işlev görmektedir.

ELEKTRONİK ETİKET ARAÇTA TAKILI OLMAKSIZIN YA DA KAÇAK GEÇİŞ UYARISI VEREN CİHAZLARLA OTOMATİK GEÇİŞ YAPILABİLİR Mİ?

Sisteme abone olunmasına rağmen Elektronik Etiketin, araca takılmaması Elektronik Etiket ile iletişim kurulamamasına neden olacaktır..Bununla birlikte; arızalı ya da kaçış uyarısı veren cihazlarla kesinlikle geçiş yapılmamalıdır.

OGS şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araç ön camlarında FONKSİYONEL durumda cihaz bulundurmak zorundadır.Bu nedenle; kaçak geçiş uyarısı alıyorsanız(elektronik etiket BİP sinyalini vermiyor ise) geçişlere devam edilmemelidir.Aksi durumda cezalı geçiş ücretlerine maruz kalınabilir.

OG ŞERİTLERİNDEN GEÇİŞ SIRASINDA ARAÇTA BİRDEN FAZLA ELEKTRONİK ETİKET BULUNMASI HERHANGİ BİR OLUMSUZLUĞA NEDEN OLUR MU?

OG Şeritlerinden geçişiniz sırasında aracınızda birden fazla Elektronik Etiket var ise bu durum cezalı geçiş kategorisinde değerlendirilecek uygulamalara neden olabileceği gibi, herhangi birinden veya hepsinden ayrı ayrı geçiş ücreti tahsil edilebilir. Bunu önlemek için OG Şeritlerinden geçiş yapılmaması gerekmektedir.Ayrıca arızalı cihaz dahi olsa aracınızın torpido gözü dahil olmak üzere aracınızda birden fazla cihaz bulundurmayınız.

SİSTEM KULLANIMINDA VE ARIZALI DURUMLARDA UYMAMIZ GEREKEN HUSUSLAR?

1-) Sistemden yararlanabilmemiz için; otoyola girerken ve çıkarken mutlaka OGS’ne tahsis edilmiş şeritleri kullanmalısınız.

2-) OG Şeritlerinin yerleri her gişe alanında farklılıklar gösterdiğinden OG Şeritlerini seçmek ve kullanmak için gişe alanına yaklaştığınızda mutlaka yatay ve düşey trafik işaretlerine göre hareket etmelisiniz.

3-) Otoyola girerken OG Şeridine yönlenip yönlenmeyeceğinize flaşöre bakarak karar vermelisiniz. Flaşörü sönük durumda olan giriş şeritlerinde, mutlaka bilet almalısınız. Aksi taktirde çıkışta, cezalı ücret ödemek durumunda kalırsınız. OGS’nin arızalı olması veya aracınızda Elektronik Etiket olmaması durumunda trafiğe açık olan şeritlerden bilet almalısınız.

4-)OG Şeridinden otoyola girerken, Elektronik Etiketten ses duymamanız ve trafik ışığının yeşile dönmeyerek, kısa bir süre sarı renkte ışıması halinde, hiç beklemeden gişe şeridinden çıkmalı ve ileride sağ taraftaki park yerinde durarak görevlilerden bilet istemelisiniz. Aksi taktirde çıkışta en yüksek ücreti ödemek durumunda kalırsınız.İtiraz durumlarında giriş gişesi arızalarında bu tür uzak mesafe kesintilerinde düzeltme OGS Ana Kontrol Merkezince yapılabilmektedir.

5-) Otoyolda çıkışta gişe alanına yaklaşırken, OG Şeridine yönelip yönlenmeyeceğinize flaşöre bakarak karar vermelisiniz. Flaşör ve OG Şeritlerinin herhangi bir nedenle kapanmış olması durumunda; giriş gişelerinden otomatik giriş yapmış iseniz, diğer operatörlü gişelere geçmeli, Elektronik Etiket seri no ve hesap no bilgileri ile hangi gişe istasyonundan giriş yaptığınızı operatöre bildirerek o geçişinize ait ücretinizi para ile ödemelisiniz.

6-) Elektronik Etiketi olmayan araçların, OG Şeritlerini kullanarak geçmeleri halinde, video kayıtlarından tespitleri yapılarak normal geçiş ücretinin 10 katı ceza uygulanır. Ayrıca bu araçların geçişi bariyer kolu kapalı tutularak engellenebilir.

7-) Cezalı durumdaki sürücülerin OG Sistemini kullanmaya devam etmek istemeleri durumunda, uzun süreli siren sesi ile sürücü ve görevliler uyarılır.

Şerit değiştirmelerde sürüş emniyeti ile ilgili kurallara ve gişe alanına yaklaşırken uyarı levhalarında belirtilen azami 30 km/saat hız limitine mutlaka uymalısınız. Gişe şeritlerinde duran araçlar olabileceğini, bu şeritlerin tek bir araç geçebilecek genişlikte olduğunu, her an şerit değiştirmek ve durmak zorunda kalabileceğinizi ve otomatik bariyer olduğunu unutmamalısınız.

9-) Karayolları Genel Müdürlüğü, işletmenin şartlarına göre ceza tipi ve miktarlarında değişiklikler yapabilecektir.

ÜCRET VE SINIF GÖSTERGESİNDEN GÖRÜLEBİLECEK MESAJLAR NELERDİR?

GÜLE GÜLE : Geçiş işlemleri normal olarak gerçekleşmiştir.

KREDİ AZ! : Bankada bulunan OGS hesabınızdaki para miktarı yetersizdir. Banka hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.

KAÇIŞ : Elektronik Etiketsiz ya da elektronik etiketi okunmayan/algılanamayan araç

KARA LST : Kara Listede bulunan Elektronik Etiket.

S. FARKLI : Elektronik Etikette yazılı araç sınıfı ile Otomatik Sınıf Tayin Sistemince belirlenen sınıf farklıdır.

U DÖNÜŞÜ : Otoyolda U Dönüşü yapılmış.

GİRİŞ YOK : Elektronik Etiketinizde Otoyol Giriş İstasyonu bilgisi bulunmamaktadır.

SÜRE DOLU : Otoyolda izin verilen süreden fazla kalınmış.

TANIMSIZ : OGS’ne ait olmayan ya da arızalanmış elektronik etiket.

OG ŞERİTLERİNDEN ÇIKIŞLARINIZ SIRASINDA ÜCRET VE SINIF GÖSTERGESİNDEKİ MESAJLARI OKUMAYI İHMAL ETMEYİNİZ.

SİSTEM İLE İLGİLİ İSTEK VE SORUNLAR NERELERE BİLDİRİLEBİLİR?

1-) Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Binası OGS Danışma Merkezinden 07:30-12:30 13:30-23:00 saatleri arasında telefonla ya da bizzat başvurarak bilgi alabilirsiniz.

OGS Danışma personelleri dışında alınacak bilgiler eksik ya da yanlış olabilir.Bu nedenle yetkisiz kişilerin verdiği bilgilere göre hareket edilmemelidir.

2-) Elektronik Etiketler ve Banka Hesabınız ile ilgili sorunlarınızı ise aşağıda telefon numarası verilen OGS Banka Merkezine veya ilgili Banka Şubelerinden birisine iletebilirsiniz.

OGS ELEKTRONİK ETİKETLERİ(CİHAZ) NERELERDE TEST EDİLEBİLİR?

Etiketinizin arızalı olduğunu düşündüğünüz durumlarda cihazınızı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği Bakım Binası;Boğaziçi Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği ;Mahmutbey İstasyonu;Çamlıca İstasyonu,İzmir Tahtalıçay;İzmir Şehitlik ve Adana Batı Alın istasyonunda hizmet veren Karayolları idari binalarından birinde test ettirmeniz gerekmektedir.Cihazınız test sonucu arızalı ise ya da cihazınız geçişlerde hala algılanamıyor ise banka şubenize başvurarak cihazınızı değiştirmelisiniz.

OGS İLE İLGİLİ SORUNLAR İLETİLİRKEN DİKKATE ALINMASI GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Dilekçelerinize mutlaka adınızı soyadınızı, telefon numaranızı OGS Banka hesap numaranızı yazınız. İsteğinizi, sorununuzu açık olarak yer ve zaman da belirterek açıklayınız.Sorunlu geçişlerinizde,geçiş tarihinden itibaren 45 gün içinde itirazınızı yapınız.OGS ile ilgili yapacağınız yazılı diğer istek ve sorunlarınızı aşağıdaki adreslere bildirebilirsiniz

KARAYOLLARI OGS DANIŞMA
TELEFON
FAKS
E-MAİL
ETİKET TEST İŞLEMİ,GİRİŞ/ÇIKIŞ SORUNLARII

FATİH S.MEHMET KÖPRÜSÜ
0(212)2870024 2879928

2632896
0(212)2634223

bol17@kgm.gov.tr
OGS ANA KONTROL MERKEZİ/CİHAZ TEST

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ
0(216)3107229
0(216)3104590
bogazici@kgm.gov.tr
CİHAZ TEST

MAHMUTBEY İSTASYONU
0(212)4720478
0(212)4720479
mahmutbey@kgm.gov.tr
CİHAZ TEST

ÇAMLICA İSTASYONU
0(216)3130526
0(216)4669570
kurtkoy@kgm.gov.tr
CİHAZ TEST

İZMİR TAHTALIÇAY
0(232)2576019
0(232)2575612
bol02@kgm.gov.tr
CİHAZ TEST

İZMİR ŞEHİTLİK
0(232)2388790
0(232)2388791
bol02@kgm.gov.tr
CİHAZ TEST

ADANA BATI ALIN
0(324)6510079
0(224)3207135
bol05@kgm.gov.tr
CİHAZ TEST

ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
TELEFON
E-MAİL
HESAPLA İLGİLİ SORULAR/CİHAZ SATIŞI

OGS BİRİMİ

444 00 00
www.ziraatbank.com.tr

ogs@ziraatbank.com.tr
OGS İnternet Şifresi;Hesap Ekstresi,Kredi kartı talimatı,EFT İşlemleri

İŞ BANKASI

GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
TELEFON
E-MAİL
HESAPLA İLGİLİ SORULAR/CİHAZ SATIŞI

OGS
444 02 02

www.isbank.com.tr

Hesap Ekstresi,hesaba ilişkin sorunlar

OGS’DE EN ÇOK SORULAN SORULAR VE YAPILMASI GEREKENLER:

SORU 1: OGS üyesiyim ;ancak OGS hesabımda araç plakam Hesap Bildirim Cetvelinde, Ziraat Bankası internet sitesinde ve para yatırılan dekontlarda hatalı olarak görünmektedir. Sorun olur mu? Ne yapmam gerekmektedir?

CEVAP 1:Araç plakası sistem için önem arz etmektedir. OGS çıkış gişesinde cihazınızın okunamadığı ve kaçak geçiş uyarısı ile karşılaştığınız durumlarda; sistem araç plakanızı görüntülemektedir. Bu nedenle araç plakanızı en kısa sürede bankaya başvuruda bulunarak düzelttirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda cezalı geçiş ücretlerine maruz kalabilirsiniz!

Yeni OGS satın aldığınızda mutlaka sistemde araç plakanızın doğru olup olmadığını kendiniz kontrol ediniz.

SORU 2:Ziraat Bankasının yetki verdiği aracı firmalardan ya da internet kanalıyla OGS cihazı satın aldım.Cihazı satın aldığım anda hemen kullanabilir miyim?Sorun olur mu?

CEVAP 2:Bu tür satış kanallarından temin edilen cihazların hemen kullanılmaması gerekmektedir.OGS cihazınız Ziraat Bankası tarafından sistemde aktif duruma getirildikten sonra(banka hesabınızın açılışını yaptıktan sonra)kullanılması gerekmektedir.Bu nedenle bu tür satış kanallarından temin edilen cihazları kullanmadan önce hesabınızın aktif durumda olup olmadığı bilgisini 444 00 00 nolu telefondan teyit ediniz! Aksi durumda cihazın okunamadığı geçişlerde normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı geçiş ücretlerine maruz kalabilirsiniz.

SORU 3:OGS cihazı birden fazla araçta kullanılabilir mi?Kullanılırsa sorun teşkil eder mi?

CEVAP 3:OGS cihazı sözleşme gereği sadece beyan edilen tek bir araçta kullanılmalıdır.Aksi durumda cihazın okunamadığı her geçişte normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı geçişlere maruz kalınabilir.

SORU 4: OGS ile ilgili sorunlarımızda nerelere başvurmalıyız?
CEVAP 4: Fatih Sultan Mehmet Köprüsü OGS Danışma Merkezinden 7:30-12:30 13:30-22:30 saatleri arasında telefonla ya da bizzat başvurarak bilgi alabilirsiniz.OGS Danışma personelleri dışında aldığınız bilgiler eksik ya da yanlış olabilir.Bu nedenle lütfen yetkisiz kişilerin size verdiği bilgilere göre hareket etmeyiniz!

SORU 5:Uzun zamandır OGS kullanıyorum;geçen gün geçiş sırasında elektronik etiketim okunamadı ve KAÇIŞ uyarısı aldım.Herhangi bir cezam olur mu?Ne yapmam gerekir?

CEVAP 5:Şayet bu geçişinizi beyan ettiğiniz araç ile yapmışsanız(kayıtlı plaka)ve OGS hesabınız AKTİF durumda ise herhangi bir cezanız olmayacaktır. Bu geçişiniz, otomatik olarak normal geçiş ücretine çevrilip aktif olan hesabınızdan düşecektir. Bundan sonraki geçişlerinizde normal geçiş mesajı almaya devam ediyorsanız;OGS kullanmaya devam edebilirsiniz.Ancak geçişlerinizde cihazdan BİP sinyalini almıyorsanız kesinlikle geçişlere devam etmeyiniz!

SORU 6:OGS elektronik cihazım son 2-3 kez geçişimde okunamadı ve KAÇIŞ uyarısı aldım. Cezam olur mu?Ne yapmalıyım?

CEVAP 6:Bu geçişlerinizi beyan ettiğiniz araç ile yapmışsanız(kayıtlı plaka)ve OGS hesabınız AKTİF durumda ise; herhangi bir cezanız olmayacaktır. Ancak cihazınız arızalanmış/hatalı kullanım ya da hesabınıza zamanında para yatırmadığınız için KARA LİSTEYE girmiş ve hesabınız iptal edilmiş olabilir.Bu şekilde ;OGS’ yi kesinlikle kullanmayınız ve cihazınızı test yaptırınız.Cihaz test sonucu arızalı/hatalı kullanım vs. ya da KARALİSTEDE çıkarsa kullanmayınız ve değiştiriniz.

SORU 7:Elektronik cihazımın arızalı olduğunu düşünüyorum. Cihazımı nerelerde kontrol ettirebilirim?

CEVAP 7:Cihazınızı; Karayolları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Binası;Boğaziçi Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği ;Mahmutbey İstasyonu;Çamlıca İstasyonu ve İzmir Tahtalıçay ;İzmir Şehitlik ve Adana Batı Alın istasyonlarında mesai saatleri içinde test yaptırabilirsiniz.(Mahmutbey İstasyonu 24 saat test İşlemi yapmaktadır Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Binası(OGS Merkezi) 7:30-12:30 13:30-22:30 saatleri arasında test ve danışma hizmetlerini vermektedir.)

SORU 8:OGS üyesiyim, aracımda OGS elektronik etiketi olmadan/cihazı okutamadan ya da arızalı cihaz ile kayıtlı aracım ile geçiş yapabilir miyim?

CEVAP 8:OGS şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler araç ön camlarında FONKSİYONEL durumda cihaz bulundurmak zorundadır. Bu nedenle kesinlikle bu şekilde geçişlere devam edilmemelidir. Aksi durumda normal geçiş ücreti uygulanmayacaktır.

SORU 9:OGS’ ye yeni abone oldum fakat hiç normal bir geçiş yapamadım ve cihazımdan ‘’BİP’’sinyalini alamadım. Cihazım arızalı olabilir mi?Ne yapmalıyım?

CEVAP 9:Şayet aracınızın ön camı atermik(ısı yalıtımlı) ise cihazların camda monte edileceği özel bölgeler bulunmaktadır.(Renault Megane;Laguna;Clio;Kangoo;Opel Vectra;Astra;Citroen;BMW;Mercedes vb)

Bu durumda Karayolları danışma birimlerinde cihazınızı test ettirip cihazın takılacağı yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. Cihazın geçiş sırasında BİP sinyalini vermesi gerekmektedir.

SORU 10:OGS abonesiyim ve otoyollarda zaman zaman giriş gişelerinde sorun yaşıyorum ve çıkış gişesinde ödemem gereken miktardan daha fazla uzak mesafe ücreti ödüyorum. İtirazımı nereye yapabilirim?

CEVAP 10: Problem yaşadığınız tarihten itibaren 45 gün içinde OGS Danışma Merkezinin 0212 2634223 nolu faksına dilekçe gönderdiğiniz ya da bol17@kgm.gov.tr adresine e-mail ile başvuruda bulunduğunuz takdirde gerekli inceleme ve düzeltme işlemleri Karayolları tarafından yapılabilecektir.(Dilekçenizde araç plakanızı; OGS hesap numaranızı; giriş/çıkış istasyonlarınızı mutlaka belirtiniz.)

SORU 11:OGS geçişlerimi nereden takip edebilirim?

CEVAP 11:Ziraat Bankası A.Ş ve İş Bankası talep eden kullanıcılara 3 ayda bir ücretsiz ekstre göndermekte olup; 444 00 00’dan alacağınız internet şifreniz ile www.ziraatbank.com.trwww.isbank.com.tr adresinden geçişlerinizi takip edebilirsiniz.

SORU 12:OGS bakiye durumumu nereden öğrenebilirim?

CEVAP 12:OGS de yaklaşık bir bakiye bilgisi olmakla birlikte bakiye durumlarınızı Ziraat Bankası şubelerinden ya da Ziraat Bankası Genel Merkezden öğrenebilirsiniz.Ayrıca bakiye durumunuzu www.ziraatbank.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz. .OGS de on-line bir sistem olmadığı için şubelerden öğrendiğiniz miktarlarda henüz hesabınızdan tahsil edilmemiş geçişler olabileceğini de unutmayınız. OGS hesaplarınıza Kredi kartı otomatik ödeme talimatı vermeniz faydanıza olacaktır. İş Bankası OGS cihazları bankaya ait kredi kartınıza ya ek hesabı bulunan vadesiz YTL hesabınıza bağlı olduğu için,bu hesaplarınızda sorun olmadığı müddetçe bakiyenizi sürekli kontrol etmeniz gerekmeyecektir.

SORU 13:OGS hesabıma yeterli miktarda para yatırdım fakat hala geçiş sırasında ‘’Kredi Az’’ uyarısı almaktayım.Bundan dolayı bana gecikme faizi uygulanacak mı?

CEVAP 13:OGS’ de;Banka Merkezi ile Karayolları Ana Kontrol Merkezi bağlantısı on-line yapıda çalışmamaktadır.Karayolları Ana Kontrol Merkezi ile OGS şeritleri arasındaki veri alışverişi telefon hatları vasıtasıyla olmaktadır. Bu nedenle iletişim problemi olmadığı durumlarda para yatırdıktan sonra 1-2 gün daha OGS şeritlerinde ‘’Kredi Az’’ uyarısını görürsünüz. Geçişleriniz banka tarafından hesabınızdan tahsil edildiği için ; bankada bakiye durumunuz pozitif ise geçişlerinize faiz uygulanmaz.Kredi kartı otomatik ödeme talimatı vermeniz faydanıza olacaktır.

SORU 14: Kredi kartımdan Otomatik Ödeme talimatı verdim fakat ‘’Kredi Az’’uyarısı alıyorum. Ne yapmam gerekir?
CEVAP 14: Ziraat Bankası şubelerinden bakiye durumunuzu kontrol ediniz. Otomatik Ödeme talimatınız ile ilgili ne türlü bir sorununuz olduğunu Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünden ya da 444 00 00 nolu telefondan öğrenebilirsiniz. Kredi kartı ödeme işlemleri; EFT ilgili işlemleri banka gerçekleştirmektedir.Otomatik Ödeme talimatı verdiğiniz kartınızla ilgili herhangi bir değişiklik olduğu takdirde(yenilenme,iptal vs.) talimatınızı güncellemeniz gerekmektedir.İş Bankasında ise sorun durumlarında 444 02 02 nolu telefondan bilgi almanız mümkündür.

SORU 15: OGS üyesiyim aracımı sattım ve yeni bir araç aldım. Elektronik etiketimi yeni aracımda nasıl kullanabilirim?

CEVAP 15: Ziraat Bankası ya da İş Bankası Şubenize yeni aracın ruhsat fotokopisi,kimlik fotokopisi,vergi kimlik numaranız ile devir işlemi için dilekçe vermeniz gerekmektedir.Devir işleminizi bankadan yapmadan cihazınızı üye olmayan araçta kullanmayınız.Aksi durumda cezalı duruma düşebilirsiniz.

SORU 16: OGS üyesiyim;aracımı sattım ve OGS kullanmayı düşünmüyorum.OGS hesabımı iptal ettirmeli miyim?

CEVAP 16: Ziraat Bankası Şubenize ya da İş Bankası şubenize hesabınızın iptali için dilekçe veriniz. Aksi takdirde plakaya bağlı bir aktif hesap olduğu için,hesabınıza geçiş ücretleri yansıyabilir.

SORU 17: Ziraat Bankası şubesinden satın aldığım cihazım arızalandı ve garanti süresi bitmiş. Ne yapmalıyım?

CEVAP 17: 40 $ karşılığında satın alınan Elektronik etiketlerin garanti süresi; satın aldığınız tarihten itibaren; banka tarafından 36 ay şeklinde belirlenmiştir.(Ziraat Bankası Kullanım bedeli karşılığı kiralanan cihazların garanti süresi yoktur.) İş Bankası OGS cihazlarının satış bedeli 40YTL olup,garanti süresi ise 4 yıl olarak bankaca belirlenmiştir.
Garanti süresi dolmuş arızalı cihazınızın hesabının iptali için şubenize mutlaka dilekçe veriniz. Hesabınızda kullanabilir bakiye var ise yeni açtıracağınız OGS hesabına aktarım yaptırabilirsiniz. Ayrıca aracınızın torpido gözü de dahil; araçta 2 adet elektronik etiket bulundurmayınız!

SORU 18: OGS cihazım kayboldu/çalındı ne yapmam gerekir?

CEVAP18: OGS hesabınızın iptali için Ziraat Bankası şubenize ya da İş Bankası şubenize dilekçe veriniz ya da ilgili bankaların çağrı merkezlerini arayınız!Aksi durumda yapılan geçiş ücretlerini ödemek durumunda kalabilirsiniz.

SORU 19: OGS üyesiyim ancak Kartlı Geçiş Sistemi(KGS) şeridinden geçiş yaptım; cezam olur mu?

CEVAP19: Sistemde sadece OGS şeritlerinden geçiş yapılması zorunludur.Aksi durumda normal geçiş ücreti ve 10 kat idari para cezası ile birlikte normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı duruma düşülecektir.

SORU 20:OGS hesabıma zamanında geçişlerimi karşılayacak miktarda para yatırışı yapmadım. Kredi Az uyarısı almaktayım.Sorun olur mu? Cezaya girer miyim?

CEVAP 20: Otomatik Geçiş Sistemi kullanıcı sözleşmesinde:

Madde4:”Otomatik geçiş şeritlerini kullanmak isteyen sürücüler;araçlarının ön camı iç yüzeyinde fonksiyonel durumda olan ve geçiş için yeterli krediye sahip elektronik etiket bulundurmak zorundadır.”

Madde5:’’Kullanıcı OGS hesabındaki geçiş ücreti kredisi bittiğinde,geçiş ücreti kredisi olarak bankanın herhangi bir şubesinden aynı hesaba nakit olarak,EFT kanalıyla ve otomatik ödeme talimatı(kredi kartı/KMH)vermek suretiyle yeniden para yatıracaktır.’’ maddeleri yer almaktadır.

Boğaziçi Köprüleri ve Otoyollardan ücret ödemeden geçiş yapan araç sahiplerinden;31.07.2004 tarih ve 25539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5225 no’lu Kanunun 50.maddesi gereği ücretsiz geçiş yaptığı andan itibaren 10(on) kat idari para cezası kesilmektedir.Bu nedenle tüm uygulamalar sözleşmenize ve yasalara göre yapılmakta olup,bu tür hesaplar KARA LİSTEYE girecektir.Ve hesabınızın iptal sonrası geçişler cezalı şekilde olacaktır.

SORU 21:OGS hesabım para yatırılmadığı için KARALİSTEYE girmiş ve iptal edilmiş görünmektedir? Bu durumda ne yapılması gerekmektedir? OGS’ yi tekrar nasıl kullanıma açtırabilirim?

CEVAP 21:Öncelikle bu tür cihazlar ile geçişlere devam edilmemesi gerekmektedir. OGS hesabınıza ne kadar bakiye borcunuz oluştuğu bilgisini herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden öğrenebilirsiniz. Borcunuzun tamamını bankaya ödeme yaptıktan sonra,cihazınız garanti kapsamında ise tekrar formatlanması ve kullanıma açılması işlemi Ziraat Bankası tarafından değerlendirilecektir.Ayrıca Karayollarından plakanıza ait iptal sonrası kaçış cezalarınızın ödemesi yapılması gerekmektedir.

İş Bankasından satın aldığınız OGS cihazı Kara Listeye girmiş ise yeniden OGS satın almanız gerekmektedir.

SORU 22: OGS-KGS Gişelerinden Ücret Ödemeden Yapılan Kaçak Geçişlerin Ücretleri Nasıl Yatırılabilir?

CEVAP 22: Boğaziçi Köprüleri ve Otoyollardan ücret ödemeden geçiş yapan araç sahiplerinden;31.07.2004 tarih ve 25539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5225 no’lu Kanunun 50.maddesi gereği ücretsiz geçiş yaptığı andan itibaren 10(on) kat idari para cezası kesilmektedir.

Ödenmesi gerekli olan miktar, aracın sınıfına karşılık düşen standart geçiş ücreti ve 10 kat idari para cezası ile birlikte 11 kata denk gelmektedir.

Otoyollarda(kapalı sistem) geçiş yapılan istasyona en uzak mesafede bulunan istasyon ücreti esas alınarak aracın sınıfına karşılık düşen ücretin 11 katıdır.

01/06/2005 tarihli Kabahatler Kanununa göre; peşin ödeme yapılması durumunda geçiş ücreti hariç,10 kat ceza üzerinden 1/4 indirim hakkınız bulunmaktadır.

· OGS Kaçış cezaları Tel:0(212) 2570390-2570391-2632897

· Cezalı Geçiş Ücretleri 351113 posta çeki hesabına postaneden yatırılabilir. Alıcı:Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bak.İşletme Başmühendisliği

Posta çeki üzerine araç plakası mutlaka yazılmalıdır.

· Ya da Ziraat Bankası şubesi; GEÇİŞ.ÜC.İPC adı ve 9102 vergi türü kodu ile banka şubelerine yatırabilir.

Tüm Ödemeler 0(212) 2877122 Nolu faksa mutlaka gönderilmelidir.

SORU 23: OGS-KGS Geçiş ücretleri KDV oranı var mıdır? KDV iadesi almak için banka
dekontları kullanılabilir mi?

CEVAP 23: Katma değer Vergisi Kanunun 1/3-g maddesi gereği Otoyol ve Boğaz Köprüleri Geçiş ücretlerine %18 oranında KDV dahil edilmiştir.OGS ve KGS kullanıcıları banka dekontunda gösterilen bedele iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle bulunacak Katma Değer Vergisi tutarı, mükellefler tarafından vergi indirimi yapılabilir. Bu vergi otoyol geçişine muhatap mükellefler tarafından, OGS ve KGS bedelleri ödenip alınan dekontlar, yıl geçmemek şartı ile kanuni defterlere kayıt edildiği dönemde( geçiş yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın) indirim konusu yapılabilecektir.

Otomatik Geçiş Sistemi Ana Kontrol Merkezi Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği R.Hisarüstü/İstanbul

Tel: 0(212) 2870024-2879928-2632896

Otomatik Geçiş Sistemi Banka Merkezi T.C. Ziraat Bankası A.Ş Müşteri Hizmetleri

Tel: 444 00 00

İş Bankası PK134 34330 Levent/İSTANBUL

OGS’ni Tanıtıcı Web Siteleri:

1) www.kgm.gov.tr

2) www.aselsan.com.tr

3) www.ziraatbank.com.tr

4) www.isbank.com.tr

KAYNAKÇA: www.kgm.gov.tr

ARAÇTAKİ OGS KİTİNİ ÜRETEN ASELSANDAN İSE SİSTEM HAKKINDA AYRINTILI ÖZET BİLGİ:

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), otoyol, köprü ve tünellerde ücret toplamak için ASELSAN tarafından geliştirilen, araç ve gişe arasında mikrodalga iletişim esasına dayalı, gişelerde durmadan araç geçirmeye uygun, tam otomatik bir elektronik ücret toplama sistemidir. OGS, bir otoyol ücret toplama işletmesi için gerekli olan veri toplama, denetleme, izleme, ihlal işlemleri, ücretlendirme ve raporlama gibi tüm fonksiyonlara sahip entegre bir sistemdir. Sistem, seviyeli mimarisi sayesinde, küçük bir otoyol veya köprü için uygun olduğu gibi, içinde birçok otoyolu barındıran bölgesel bir işletme veya ülke çapında işletilen uygulamalar için de uygundur.

Aselsan Otomatik Geçiş Sistemi, CEN 278 Avrupa standardına uyumlu, 5.8 GHZ çalışma frekansında mikrodalga haberleşme esasına uygun olarak geliştirilmiştir.

Sistem hiyerarşisinin en üst seviyesinde Ana Kontrol Merkezi (AKM) bulunur. Gişelerden gelen tüm geçiş bilgileri AKM’de toplanır, buradan da bir Hesap Merkezi’ne iletilir. Hesap Merkezi, genellikle, sistem abonelerinin önceden ya da sonradan ödemeli hesaplarının tutulduğu bir Banka ya da benzeri bir kurumdur. AKM’de sistemin trafik ve ücret raporları alındığı gibi, kişisel geçiş bilgileri, abone hesap ve ödemelerinin kontrol işlemleri de yapılmaktadır.

OGS abone esaslı bir ücret toplama sistemidir. Sistemin bir otoyol üzerinde yaygın olarak kullanılabilmesi için, abone olmaya yatkın, otoyolu her gün kullanan bir kitlenin bulunması gerekir. Bu tip otoyollarda OGS, gişe araç kapasitesini önemli ölçüde arttırarak oluşan kuyrukları azaltır. OGS’nin abone sayısı 600 000’e yaklaşmış olup sistem üzerinden yılda 100 milyonun üzerinde geçiş gerçekleşmektedir.

OGS, köprüler gibi açık (mesafeden bağımsız) ve otoyollar gibi kapalı (mesafeye bağlı) ücret toplama yöntemlerine uygundur. Araç-gişe arasında mikrodalga tabanlı iletişim kurarak araçların ücret ödeme gişelerinden durmadan geçişini sağlar. Herhangi bir operatör müdahalesi gerektirmeden tam otomatik olarak çalışır.

Sistem;

• Gişe kontrol merkezi bilgisayar sistemi,
• Giriş/Çıkış gişelerinde CEN TC278 uyumlu mikrodalga linkli gişe denetim cihazı,
• Otomatik araç sınıf tayini detektörleri,
• Kameralı ihlal denetim sistemi,
• Araç sınıf / ücret göstergeleri,
• Trafik ışıkları / bariyerler gibi birimlerden oluşur.

Sistemin genel özellikleri şunlardır:

• Kullanıcıların gişelerden durmadan geçmesini sağlayarak zaman ve enerji tasarrufu sağlar,
• Saatte 1.800’ün üzerindeki araç kapasitesi ile gişe alanlarındaki kuyrukların önüne geçer,
• Tam otomatik çalışma özelliği sayesinde gişecilere gereksinimi ortadan kaldırır,
• Nakit para alışverişini ortadan kaldırarak buna bağlı usulsüzlüklerin önüne geçer,
• Otomatik Sınıf Tayini ve Kameralı İhlal Denetim Sistemleri ile ihlallere karşı etkin denetim sağlar,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git