Dr.Oetker den yenilikler

Dr.Oetker den yenilikler
9 Aralık 2009 tarihinde eklendi, 5.339 kez okundu.

………………….

Krem şanti (kaymak tadında), kek glazürü,süsleme glazürü, pasta süsü , gıda esansları (aromaları)

Kek glazürünün  iki farklı çeşiti var ,bitter çikolatalı ve siyah beyaz çikolatalı sıcak suda yumuşatıp poşetin uç kısmından  açarak kolaylıkla kekinizin yada tatlınızın üzerine dökebilmeniz mümkün..

Gıda aromaları en yeni ürünü sanırım, limonlusu vanilyalısı ve acıbadem aromalısı mevcut. Limonlusu ve vanilyalısını denedim sütlü tatlılarda  mükemmel sonuç veriyor. içinde 4 küçük şişe var gördüğünüz gibi  bir şişesi 1lt süt için veya 500 gr un için yeterli, fiyatı 1,5 tl  civarı..

Süsleme glazürünün içerisinde tüp şeklinde 4 farklı renk var ,kurabiyeleriniz için ideal..

Kaymak tadında  ,kremşanti severlerin yine gözdesi olucak..

not: konu, tarifler  esnasında bilgilendirme amaçlı kullanılmak üzere buradadır..:)

konuyu diğer insanların  yorumları okuyup faydalanabilmesi adına silmiyorum…

Sevgili Handenur a bir kez daha teşekkür ediyorum..

Etiketler:

Dr.Oetker den yenilikler Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. tub@ diyor ki:

  Hemen stoklamam lazım şekerim :)

  Sevgiler arkadaşım..

 2. Cahide diyor ki:

  Rummacım,bir kaç gündür firefoxda şablonun yana kaymış diye uyarılar geliyordu.bakayım derken şablonu kaybettim.başka yükledim.Bu kez resim yazıları birbirine karıştı.Saçma sapan sözler çıktı ortaya.Bütün linkler ,kodlar kayboldu.Yani dünden beri şablonla arbede yaşıyorum:(

  Bu markayı fazla kullanmamaya çalışıyorum canım.İçinde kıvam artırıcı olan şeyler risk grubunda dikkat etmek lazım.Allah emanet ol arkadaşım…

  1. rumma diyor ki:

   Canım kodlarla uğraşmak zordur ,blogcudan biliyorum blogspota göre çok daha karışıktı , deneyerek öğrenilmesi gereken bir sistemdi..

   Kıvam arttırıcılar konusunda haklısın ama o kadar hayatımızın içerisindeler ki ..

   Aromaları deneyebilirsin ..:)

 3. dilek hanımın mutf diyor ki:

  hayırlı sabahlar rummacım bir ara bende kullanmıştım artık elim ne geçerse cahdeminde dediği gibi biraz dikkat ederim selam

 4. sümeyye diyor ki:

  süsleme glazürlerinden ben memnun kalamadım ama belkide kullanmayı beceremedim.. bunları kullanarak br tarif yapmanı bekliyorum en kısa zamanda.. kullanımı konusunda da bir sağlama olsun :)

  1. rumma diyor ki:

   Dilek hanım hassasiyetinizi anlıyorum ve saygı duyuyorum, ama aromaları tavsiye edebilirim, en azından içeriklerine göz atarsınız..
   Sümeyyecim süsleme glazürü denememiştim, bak gözüm korktu şimdi..:(
   Aldım bir kere mecbur deneyeceğim, tarifi paylaşırım güzel olursa..:)

   sevgiler

 5. handenur diyor ki:

  sevgili rumma (aslında isminizle hitap etmek istiyorum ama bakındıysam da göremedim, rumma mı yoksa acaba?)

  aromalar bitkilerden bizim "tüketme" tabir ettiğimiz yolla elde edilirler ve bu tüketme iyi bir çözücü olduğu için çoklukla alkol ile yapılır, yani aroma ve esanslar (eğer başka bir organik çözücü kullanılmadıysa) alkol (=etanol, etil alkol) içerir. bu ürünü görmedim o yüzden içeriğine bakma fırsatım da olmadı, merak ettim içindekiler kısmında ne yazıyor, elinizdeyse paylaşırsanız çok sevinirim. bu marka ile ilgili içerik bilgisini görmeden konuşamam ama gezip dolaştığım pasta malzemeleri satan dükkanlardaki aroma ve esansların hepsinin alkol içerdiğini söyleyebilirim (ben almadığım, kullanmadığım birşey de olsa mutlaka herşeyin üzerini okumaya çalışırım da:)

 6. handenur diyor ki:

  hatta eminönü fermo'daki beyefendiyle çikolatalarında kullanılan lesitin kökeniyle ilgili konuşurken "peki esansları nasıl kullanıyorsunuz, bakın hepsinde alkol var, bu yumurta fırçaları ise çok çeşitli hayvanların kıllarından yapılıyor" diye samimi bir şekilde kendisi söylemişti, ben de "kullanmıyorum ki" demiştim:) ( yumurta fırçasının da silikon olanından kullanıyorum bu arada)

  1. rumma diyor ki:

   Sevgili Handenur bana rumma diyebilirsin..:)

   Aslında bu konuyu açmadan önce uzun uzun düşündüm , farklı boyutlarını (sahibi olan firmanın yahudi olup olmadığını) ama işin bu yönünü fazla düşünmedim açıkçası..

   Sizin de dediğiniz gibi paketli hiçbir ürünü kullanmamak en iyisi, aslında bu konuda epey zorlanıyoruz market ürünlerinin sağlıklı olanını bulmak zor cidden, plastik ve naylon paketlerden tutunda paket sütlerin ambalajlarına kadar zarardayız..:(

   Gelelim esans konusuna , içeriğini okudum sizinde söylediğiniz gibi etil alkol var içerisinde ama bildiğim kadarıyla etil alkol gıda ve ilaç sektöründe kullanılmakta olan ve haram olmayan alkol türü .. Tabiyki böyle keyfi bir konuda almamak en güzeli….

   Aydınlattığınız için teşekkür ederim konuyu silmek en iyisi olucak sanırım sevgiler…

 7. handenur diyor ki:

  sevgili Rumma, söylediklerinde çok haklısın, ama ne kadar yapabilirsek hem sağlığımız açısından yanımıza o kadar kar olur hem de hesabımız daha kolay olur Allah'ın izniyle…

  Rumma, etil alkol konusunda bu yanlış bilgilendirmeyi nereden nasıl edindiyseniz lütfen şikayetçi olunuz. çünkü etil alkol(=etanol) haram olan tek alkol türüdür. kimyasal yapı olarak alkoller sınıfında olan metanol(=metil alkol), sorbitol, sterarik alkol, benzil alkol, mannitol vs gibi "-ol"ler sarhoşluk verici değildirler ve dolayısıyla haram sınıfına girmez.

  evet gıda ve özellikle de ilaç sektöründe çok yaygın kullanılmakta ancak söz konusu ilaç, sağlık, hastalık olunca bazı şeyleri söylemek zorlaşıyor. "zaruriyet" mazeretine sığınarak tevekkül edip kullanmak zorunda kalınabiliyor.. hastalık bir zaruret durumu olsa da en azından her gün günde defalarca boğazımızdan geçen yiyecek içeceklerde bu ayrımcılığı yapmalıyız diye düşünüyorum.

  aslında bu markanın kakaosunu pudra şekerini ben de kullanıyorum ama onların üretiminde şüpheli bir basamak olabileceğini düşünmediğim için. bitkilerle çok muhatap olduğumuz için elde ediliş yollarını biraz bilebiliyoruz.

  belki bazı sözlerim sizin için irrite edici olabilir ancak sözlerimden lütfen alınmayın, ben bu konularda hassasiyeti olan kişilere, gıdalarda akıllarına bile gelemeyecek şeyler olduğunu elimden dilimden geldiğince anlatmak çabasındayım sadece, siz de ilgilendiğiniz için bu derece anlatma gayretindeyim. yoksa benim yediğim içtiğim beni ilgilendirir diyen arkadaşlarımıza ve böyle düşünen başta kendi aileme sadece kendi alanımla ilgili olarak sağlık boyutundan dem vuruyorum, henüz onları bile bazı konularda ikna edebilmiş değilim çünkü insanın alışkanlıklarından vazgeçmesi gerçekten zor bir süreç hele yiyecek söz konusu ise onun için onları da anlayışla karşılıyorum.. inşallah Rabbim kalbimden geçeni yansıtmamı sağlamıştır. içten dileklerimle,,iyi geceler….

  1. rumma diyor ki:

   Sevgili Handenur , bilgi ve birikimlerinden faydalanabildiğimiz için şanslı insanlardan olduğumuzu düşünüyorum..:)

   Alkol konusunda, sanırım yanlış anlattım .. Demek istediğim ilaç ve gıda sektöründe kullanılan alkolun helal olduğunu biliyorum. Esansın üzerindede etil alkol yazısını görünce bu sektörde kullanılan alkolun isminin bu olduğunu düşündüm bu konuda hiçbir bilgim yok açıkçası..

   Dediğin gibi insan bazı şeyleri kabullenmekte zorlansada sağlık ve haram helal çizgisi hatta şüpheliler bile çok önemli bizim için..

   Doğrusu epey sevinmiştim bu esansların market raflarında yerini almasına…:(

   Neyse limon kabuğu , portakal kabuğu kokuları neyimize yetmiyor değilmi..:)

   Tekrar teşekkürler sevgiler…

 8. humeyra diyor ki:

  Vanilya esansını ilk duyduğumda ben de pek sevinmiştim. Ama sağolsun babam, hazır gıdalara hiç ama hiç güvenmez, hatta düşmandır, babamın gözüyle tüm hazır gıdalar mimlidir. Eve böyle şeyler sokulmasına şiddetle karşı olduğu için, alacağım şeyin önce içeriğinin temiz olduğuna ikna etmem gerektiğinden, birşey almadan önce nette araştırıyorum. Pek çoğu sınıfı geçemiyor. Ne yapalım, bu da eksik kalsın :)

 9. rumma diyor ki:

  Kesinlikle canım, babalar en doğrusunu bilir çoğu zaman, tecrübe başka bir güzel…

 10. ruma diyor ki:

  Burda bir kaç yanlış bilgilendirme var: evet, ethanol dininizce haram, handenur’un ölümcül hatası da ethanol dışındakilerin haram olmadığı yönündeki bildirim. Methanol(metil alkol); kaçak içki vs haberlerinde körlük, böbrek yetmezliği ve çoğunlukla ölüme sebep olan alkol türü. Ethanol dışında gıda için kullanılabilecek alkol bileşiği yok. Ve ethanol 78C derecede uçar. Pişirdiğiniz ürünlerde, bu sıcaklığın üstüne çıktığınız durumlarda alkol kalmayacaktır…

  1. rumma diyor ki:

   Teşekkürler bilgilendirme için , şu an bu esansların içeriğinde sıvıyağ yazıyor ama ne kadar güvenilir bilemiyorum..

 11. ruma diyor ki:

  düzeltme: aceleye geldi: ethanol dışında da gıdalarda işlenmiş/işlenmemiş bulunan alkol bileşikleri var.

Sayfa başına git