Ara(KAN) Ağlıyor!

Ara(KAN) Ağlıyor!
23 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.674 kez okundu.


Muaz Erdem / Genç Haber Merkezi

Ümmet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan Esed’in Suriye halkını katledişine tanık olurken, bir yandan da Filistinlilerin kanlı özgürlük mücadelesini izliyoruz. Tüm bunlara medya aracılığıyla tanık olurken, adını sanını bilmediğimiz, belki haritada yerini bile gösteremeyeceğimiz bir yerde insanlar “LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RASÛLULLAH” dedikleri için katlediliyorlar!

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücut gibidirler. Vücudun herhangi bir azası rahatsız olursa, diğer azaları da bu yüzden ateşlenir ve uykusuz kalır.” buyuran bir Peygamberin ümmeti olarak bu seferki kanayan uzvumuz, ARAKAN!


Arakan İslâm Krallığı

Bangladeş ve Burma’nın güneyinde 50.000 km2’lik bir alana yayılmış olan Arakan’ın İslâmiyet’le tanışması 8. yüzyılda Arap tüccarlar vesilesiyle gerçekleşmiştir. 15. Yüzyılın başında Kral Narameikla’nın İslâmiyet’i seçmesinin ardından Arakan İslâm Krallığı kurulmuş ve bu tarihten sonra İslâmiyet bölgede hızla yayılmıştır. Arakan’ın yerlileri olan Müslüman Rohingyalar ve Budist Rakhineler, 19. yüzyıla kadar barış içerisinde yaşamışlardır. Ancak 1826’da başlayan İngiliz işgalinin ardından Burma’yı işgalden kurtarmaya çalışan Takin Partisi, Budist Rakhineleri Müslüman Rohingyalara karşı kışkırtmaya başlamıştır. 1937 yılında İngiliz sömürgesi olarak Hindistan’dan ayrılan Burma’nın yönetimini Takinler ele geçirmiştir.

Arakanlı Budist Rakhineler

İngilizlerin ülkeden çekilmelerinden kısa bir süre sonra Hindistanlı ve Bangladeşli Müslümanlara yönelik ilk ciddi saldırılar başlamıştır. Olayların hızla yayılması üzerine can güvenlikleri kalmayan Arakanlı Müslüman halk Hindistan ve Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı. Meydanı boş bulan kudurmuş Arakanlı Budist Rakhinelerin liderleri, Rohingya Müslümanlarına karşı toplu katliamlar yaptı. 28 Mart 1942’de Minbya kasabasına bağlı Çanbilli Köyü’ndeki Müslümanlara saldıran azgın budistler, köydeki kadın, erkek ve çocukları kılıç ve mızraklarla katletmiş, Müslüman kadınlara tecavüz ettikten sonra vahşice öldürüp tüm bölgeyi yağmalamıştır!


Minbya Köyü’nden başlayan ve tüm Arakan’a yayılan ve yaklaşık 40 gün süren bu katliamda, en az 150.000 Arakanlı Müslüman kardeşimiz şehadet şerbetini içmiştir! Katliamdan sonra çok sayıda Arakanlı Müslüman mülteci olarak başta Bangladeş olmak üzere komşu ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. Yönetimin Müslümanlara yönelik uygulamalarından cesaret bulan ve Müslümanlara yönelik olan saldırılarını her geçen gün arttıran budistlere karşı hiçbir engelleyici girişimde bulunulmamıştır. Ara ara Müslümanlar silahlanarak mücadele etmeye çalıştılarsa da, başarılı olamamıştır.


On Binlerce Arakanlı Şehit

Yakın tarihi katliamlarla dolu olan Arakan’da; 1938’deki katliamda binlerce Müslüman şehid edilmiş, 500.000’den fazla Müslüman bölgeyi terkedilmek zorunda bırakılmıştır. 1942’de Müslümanlar bir kez daha büyük bir kıyıma uğramış, bu kıyımda da 150.000 Müslüman Hakk’a yürümüştür. 1947’deki saldırılarda, 1954 Muson Operasyonu’nda, 1978 Kral Dragon Operasyonu’nda on binlerce Müslüman şehid edilmiştir.

Camiler ve Medreseler Yakıldı!

Sürekli devam eden katliamlar, geçtiğimiz haziran ayında başkent Akyab’dan Maungdav şehrine gitmekte olan 10 Müslüman kardeşimizin budistler tarafından katledilmesi ile yeniden şahlanışa geçmiştir. Yüzlerce Müslüman bu vahşi saldırıyı protesto etmek için Maungdav şehrindeki Merkez Camii’nde toplanmıştır. Bu hareketi kendi varlıklarına tehdit olarak gören budist fanatikler ve Burma polisi Müslümanlara saldırmış ve çıkan çatışmada çok sayıda Müslüman şehid olmuştur. Burma polisi bu gösteriyi devlete karşı bir ayaklanma olarak saymış, olaylara karışan Müslümanların cezalandırılması emrini vermiştir. Suçluları barındırdıkları gerekçesiyle 300’ün üzerinde Müslüman köyü ile cami ve medreseler ateşe verilerek tamamen yakılmıştır!

Bağımsız insan hakları kuruluşlarına göre Haziran ayından bu yana bölgede 1.000 kişi katledilmiş, binlerce Müslüman evlerinden ve köylerinden sürülerek ormanlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Müslümanlardan bir kısmı ise komşu ülke Bangladeş’e sığınmak için teknelerle Naf Nehri ve Hint Okyanusu’na açılmış, ancak Bangladeş hükümetinin mültecileri kabul etmemesi nedeniyle yüzlerce Müslüman nehirde ve okyanusta boğularak yaşamını yitirmiştir!

Ey Müslüman kardeşim! Bu katliama sessiz kalma! Tepkini dile getir! Yapabiliyorsan maddi, yapamıyorsan manevi yardımını esirgeme! Seni her an duyan, seni senden daha iyi bilen bir Rabb`in olduğunu unutma!

Uzun zaman önce Arakan’da geniş çaplı yardım faaliyetlerine başlayan İHH aracılığıyla yardım etmek isterseniz iletişim bilgileri aşağıdadır:

Hesap numaraları: http://www.ihh.org.tr/banka-hesap-numaralari/tr

Online Bağış : https://secure.ihh.org.tr/?quick=0&language=tr

Etiketler:

Ara(KAN) Ağlıyor! Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. mine çelik diyor ki:

  Rumma cım, içim parçalandı, gazeteden okumuştum ama resimleri görünce dayanamadım:(( konuyu benim siteye de kopyalayabilir miyim?
  Hayırlı ramazanlar canım, Rabbim sağlık ve huzurla ailenle güzel bir ramazan geçirmeni nasip etsin

 2. birsence diyor ki:

  canım öncelikle ramazanın mübarek olsun…yazdıklarını okurken boğazım düğümlendi..dini için insan katletmek ne acı…Bu mübarek günlerde inşallah dünya barışla dolar…

  http://www.birseninmutfagi.com

 3. Tarifkolik diyor ki:

  İnsanoğlu nasıl bu kadar kötü olabiliyor aklım almıyor. Katliam ne demek? Müslümanlara yapılan bu eziyet, düşmanlık ne zaman son bulacak?

 4. Tarifkolik diyor ki:

  Paylaşım için Allah razı olsun Rummacığım. Hep beraber yardım ve dua edelim inş..

Sayfa başına git