Ramazanın son günleri…

Ramazanın son günleri…
20 Ağustos 2011 tarihinde eklendi, 2.498 kez okundu.

Ramazanın son günlerine girmiş bulunmaktayız .Sevgili peygamberimiz  s.a.v bu günlerin değerinin bilinmesi gerektiğini ısrarla vurgulamış hadislerinde..

Bizde leylek misali göç edelim rahmet iklimine  ..Bayramda görüşünceye dek Allah a emanet olun..

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz..:)Ebu Saîd (ra) anlatıyor: “Biz Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm) ile birlikte Ramazan’ın orta on gününde itikâfa girdik, yirminci günün sabahı olunca eşyalarımızı (evlerimize) taşıdık. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) (bir hutbe irad etti ve) sonra şunu söyledi: “İtikâfa girmiş olanlar, itikâf mahallerine dönsünler. Zira bu gece bana Kadir gecesinin hangi gece olduğu gösterilmişti, sonra unutturuldu. [b]Siz, son on günde ve tek gecelerde arayın…” (Buhârî, Fadlu Leylet’l-Kadr 2, 3, İtikâf 1, 9, 13; Müslim, Sıyâm 213, (1167))

“ Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde arayın.” [Buhari, Teravih namazı, No:2017;, Müslim, Sıyam,No:1169.]

“ Kadir gecesini Ramazan’ın bitimine ya dokuz ya yedi ya beş ya üç gece kala ya da son gecesinde arayın” [Ahmed b. Hanbel, MÜsned,5/36,39; Tirmizi,Savm,No:794.]

“ Ramazan’ın yirmi üçü son yedi günün başlangıcıdır.” [Buhari,8/153,No:4470.]

Aişe (r. anhâ) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son on gününde ise çok daha çok çaba gösterirdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı…” (Buharî, Fadlu Leyleti’l-Kadr 5, Müslim, î’tikâf 8, (1175); Ebu Dâvud, Salât 318; Tirmizî, Savm 73; Nesâî, Kıyâmu ‘1-Leyl 17)

Etiketler:

Ramazanın son günleri… Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. gülcan diyor ki:

  çok güzel bir paylaşım olmuş bence kalvyenize sağlık. sizede hayırlı bayramlar.

 2. fragile diyor ki:

  slm rumma yeni keşfettim anlamı nedir?

  1. rumma diyor ki:

   Rummane arapça nar demektir..:)

 3. Nejla diyor ki:

  Bayildim resimlere!! elinize saglik..

 4. rumma diyor ki:

  Çok teşekkürler ..:)

Sayfa başına git