Kıyamet kopmaya başlasa…

Kıyamet kopmaya başlasa…
15 Mart 2012 tarihinde eklendi, 2.566 kez okundu.

Sıkışık apartmanların arasında bir ıhlamur veya iğde ağacı görürüm bazen , mis gibi kokusu bütün mahalleyi sarar baharda üzerinde kuşlar cıvıldar ..Ağaçlar ve kuşlar en güzel arkadaşlık örneğidir aslında ,birbirinden ayrı düşünülemez..

Bir portakal yada limon çekirdeği düşer toprağa bakarsınız yeşerivermiş , büyüyüvermiş.. Bu kadar kolaydır yeşile ulaşmak..Kuşlar size bir çekirdek kadar yakındır..

21 Mart -26 Mart  orman haftası imiş bende bu vesileyle öncelikle dinimizin  ağaç ve ormana verdği değeri, oğlumun pazardan  bahçeye dikmek için  harçlığıyla aldığı çuha çiçeğini ve bahçemize misafir olan yaramaz ağaçkakan fotoğraflarını paylaşmak istiyorum sizlerle…

Çocukluğumuzda dinlediğimiz gibi tohumlar fidana ,fidanlar ağaça , ağaçlar ormana dönüşsün yurdumda..

Brokoliden ağaç yapma fikri ise sevgili Ufuk hanıma ait.. Benim brokolilerim çam ağacı  olamamak için inat etti…:)

Başlık ise biraz ürpertici olmakla birlikte Sevgili Peygamberimizin , dehşeti anlatılırken annenin evladından kaçacağı gün olarak en güzel şekilde ifade  edilen kıyamet gününde bile olsanız elinizdeki fidanı dikin hadisindeki yeşile verilen eşsiz önemi vurgulamak için seçilmiştir…

“Elinizde bir ağaç fidanı varsa, kıyamet kopmaya başlasa bile eğer onu dikecek kadar vaktiniz varsa, mutlaka dikin.” (Buhari : Kahire , S:168)

“Yedi şey vardır ki, kişi kabirde bile olsa, onlardan sevap devamlı surette kendisine ulaşır: Öğretilen ilim, halkın istifadesi için akıtılan su, dikilen ağaç, inşa edilen mescid, okunmak üzere bağışlanan Kur’an ve iyi terbiye edilmiş evlad.” ( El münavi:F. Kadir:4-87)

“ Her kim boş, kuru ve çorak bir yeri ihya edecek olursa, bu amelinden dolayı Allah tarafından mükafatlandırılır.İnsan ve hayvan ondan menfaatlandıkça orayı ihya edene sadaka yazılır.” ( F. Kadir: 6/39 )

“Kim ağaç dikiminde bulunursa, onun için ağaçtan hasıl olan ürün miktarınca Allah sevap yazar. ” ( Ahmet -Müsned :5/415)

“Bir kimse bir ağaç dikse, o ağaç meyve verdikçe  sevabı ona yazılır.” ( E.Münavi : 5-480)


Etiketler:

Kıyamet kopmaya başlasa… Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Urfa Tutkunu diyor ki:

    Rumma’cım tüm fotoğraflar birbirinden güzel. Allah, yarattıklarına zarar vermemeyi öğretsin hepimize, hayırlısıyla.

  2. semiha diyor ki:

    Çok güzel fotoğraflar hepside. Baharı hatırlattı pembe çiçek. Doğayı seviyoruz ama bir de korumayı, sahip çıkmayı öğrenebilsek. Allah(c.c)’ın bize bahşettiği güzellikleri kaybetmeden kıymetini bilenlerden olmayı diliyorum. Hayırlı cumalar canım.

Sayfa başına git