Fotoğraflarla Yalova /2014

Fotoğraflarla Yalova /2014
20 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 2.882 kez okundu.

yalova çocuk parkı

Yalova da hayat sessizdir,sakindir kısacası bana göre güzeldir..:) Sessizliği yaşlı ve emekli insanlara pek cazip gelir.Yalova yazın daha hareketlidir.Yazlık olarak kullanılan ve kışın boşalan evlerin sayısı oldukça fazla..Şimdiler de Üniversite sayesinde kışın da biraz hareketlendi. Yalova görünüşte bolluk ve bereketi akla getirse de oldukça pahalı bir yer, kipa  ve özdilek (çiftlikköy /izmit yolu üzeri) büyük marketler arasında bunun dışında en büyük alışveriş merkezleri yalçınkaya ve fidanlar olarak bilinir.Yalova pazarının özellikle köy pazarı kısmı (alt kat) çevreden gelenlerin büyük ilgisini görmekte,köylerde yetişen meyveler sebzeler taze taze satılmaktadır..

Yalova denilince akla ilk gelen yer termal kaplıcalarıdır .Gerçekten doğası görülmeye değer niteliktedir ki şifalı sularıyla da ülkemizin önde gelen kaplıcalarından birisidir. Diğer rağbet gören kaplıcalarından birisi ise Armutlu da olup ,İhlas Armutlu tatil köyü  tercih edilen tatil mekanlarından birisidir. Esenköy ise başka şirin tatil beldelerinden olup daha çok huzur arayan ve kalabalıktan kaçanlar için idealdir ..Sadece kaplıca suları değil kaynak suları da şifa kaynağıdır.Kaynak suyu içmek için dağa ovaya gitmeniz de gerekmez, Esin su en güzel kaynak suyunu kapınıza kadar getirir.Çınarcık tarafında yer alan Teşvikiye yaylası son dönemde yeşil severlerin ilgi alanı olmuştur  ,şelalesi de gezilesi görülesi yerler arasındadır.Bir başka şelale de üvezpınar köyünde yer almaktadır..

Yalova merkezde gezilecek görülecek yerler sınırlıdır.Sahil boyu parklar ,çay bahçeleri, cafeteryalar yer alır..Bir de çiftlik köy sahili ile bitişen  yürüyen köşk

Yalova ya gezi maksadıyla gelenler için yakın çevrede  gezilebilecek yerleri söylemeyi de ihmal etmeyelim ,yazın her gün 10. 30 adalar seferi ile adalara . Ayrıca  İznik gölünün gölyaka kıyısına  (30 dk) ve Bursa ya da kolaylıkla gidilebilir.(1 saat )

yalova deprem anıtı

17 Ağustos 1999 depremi sonrası enkazlarla doldurulan sahile yapılan deprem anıtı..Tümseğin alt kısmında yani anıtın içerisinde deprem fotoğrafları sergileniyor.

yalova sahil yalova heykel

Yalova da doğa ve yeşil adına yapılmış en güzel çalışmalardan birisi de  Tema vakfı kurucusu Hayrettin Karaca nın kurduğu ağaç parkıdır .(arboretum) Yalova dan Termal e giderken yol üzerinde yer almaktadır.Bu yüzden sahilde bir parka ismi verilmiş ve heykeli yapılmış.

yalovada hayat

Yol boyu uzanan banklara oturup deniz kokusunu içinize çekerek martıları seyretmek nasıl dinlendirir insanı bilemezsiniz..Nefes açıcı özelliği iyot kokusu sonbahar ve kış aylarında astım hastaları için şifa olsa da yazın nem oranının yüksek olması sebebiyle nefes almak güçleşir.

yalova balaban deresi

Yalova nın içinden geçen Safran deresi ,ıslah çalışmaları yapılmış ,rengi bir türlü düzelmemiştir.

yalova bad godesberg parkı

Almanya nın Bad godesberg şehri ile kardeş olan Yalova da ,bu parka kardeş şehrin ismi verilmiştir..

yalova marina

yalova balıkçılar

Bad godesberg parkının içerisinde barınanbu küçük koy balıkçı tekneleri ve küçük kayıklar için düzenlenmiş asıl büyük marina  , ido iskelesi yakınlarındadır.

yalova parkı yalova inkılap gemisi

Yalova meydanında sembolik Hükümet konağı ,kent müzesi şeklinde düzenlenmiştir, içini gezerek Yalova hatırası fotoğrafı çektirebilirsiniz. Bu karaya oturmuş meşhur İnkılap vapuru ise restore edilerek restoran olarak hizmet verecek söylentileri varsa da akibeti merak konusu.

mutlu yalova

Yalova hatırası fotoğrafı çektirmek isteyenler tarafından en çok ilgi gören mekanlardan birisi..:) Yakın zamana kadar Mutlu Yalova yazısı şimdilerde Umutlu Yalova olarak değiştirilmiştir.Biraz ileride ise büyük konser ve gösterilerin düzenlendiği Barış Manço  anfi tiyatrosunu , pazar binasını, ido iskelesini görmeniz mümkün.Son olarak dörtyol, İstanbul dan dan Bursa ya   geçenlerin Yalova namına görebildiği tek yerdir.

Daha fazla bilgi için bu videoyu da seyredin..

Diğer Yalova fotoğrafları na bakmadan gitmeyin..:))

Yalova/ ebemkuşağı

Yalova da sonbahar

Yalova /termal

Yalova

Yalova yürüyen köşk

Etiketler:

Fotoğraflarla Yalova /2014 Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. pinar diyor ki:

  Ben de bir Yalova li olarak fotoğraf larla hasret giderdim uzun zaman oldu gitmeyeli ellerinize sağlık şimdi aydinda yaşıyorum tarifleriniz harika bir çoğunu deneyecegim

 2. rumma diyor ki:

  Teşekkür ederim Pınar hanım.bizim de bir Aydın maceramız olmuştu. Muğla ya doğru giderken zorunlu olarak kalmıştık Aydın da, gözlerim hep deniz aradı o kadar alışmışız ki..En kısa zamanda gelir hasret giderirsiniz inş..

  sevgiler

 3. Burak evcimen diyor ki:

  Denize akan lağım sulari 30 yildir sifir asfalt dökülmeyen fatih caddesi talan edilen akkoy samanli gökcedere koyü ve daha nice yerle cinarcığı saymiyorum bile

  1. rumma diyor ki:

   Yalova yı sevmeyen bir insanın Yalova da ne işi var Burak bey ? Olumsuz taraflarını görmek isterseniz yaşanacak şehir bulamazsınız..

Sayfa başına git