DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN…

DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN…
29 Ağustos 2009 tarihinde eklendi, 2.994 kez okundu.

Hepimiz biliriz bu sözü bilmiyorum duymayan varmıdır ,alakasız birşey gördüğümüzde söyleriz çoğu zaman ,dam üstünde saksağan vur beline kazmayı..

İşte bu söze konu olmuş saksağanlar misafirim oldu , tamda bu  söz ile müsemma kondular karşıki dama…

Bu hayvanlar hakkında araştırma yaparken , karşılaştığım bu yazıyı da sizinle paylaşmadan geçmek istemedim …

Saksağan yavrusu

Saksağan yavrusu haşarıdır. Yuvada akıllı uslu oturamaz. Biraz serpilince yuvadan düşer.
Kanat telekleri gelişmemiş, kuyruk tüyleri uçuş, özellikle iniş dengesini sağlayacak kadar uzamamıştır. Yavru bunu bilip yuvada dursa iyidir de, yapamaz.
Ana-baba saksağanlar ise yavrularının aklını başına toplamasına ve uçmasına daha zaman olduğunu ama onun nasıl olsa yuvadan düşeceğini bilirler.
Aslında doğada insandan başka düşmanı olmayan saksağan yavrularının yuvada kalmasını gerektirecek tek bir neden vardır; mahallenin kulağı kesik kedileri!
Bu yüzden, yavrunun yuvadan düşmesi yaklaşınca, saksağanlar yere inip o civarda ne kadar kedi varsa başına üşüşürler. Bir yandan karık sesleri ile çığrışırken bir yandan da işi, kedileri gagalamaya kadar vardırırlar.
Ne denli kulağı kesik olsalar da, kedilerin siniri bozulur bu tantanadan. Saldırgan saksağanlar karşısında pısarlar. Renk ayırt edemezler ama kendilerine yaşamı zehir eden saksağanın, grinin tonları olarak gördükleri, siyah- beyaz renklerini unutmazlar.
Ve yuvadan düşen yavru saksağan uçacak hale gelinceye kadar, kedilerin endişeli bakışları arasında, “Buraların efendisi benim!” dercesine dolanır.
Bugünlerde kedilere musallat olan saksağan görürseniz, bilin ki yavru yuvadan düşecektir. Saksağanlar önlem alıyor.

Fotoğraf  çekme merakımdanmıdır herşeye fotoğraf karesi formatında bakar oldum…İşte buda diğer misafirim …:)

Etiketler:

DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN… Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. nuri deniz diyor ki:

  Resimler harika, bende 1500metrekarelik bahçemde resimlerini çekmeye çalışıyorum amma bu denli net değil…çok uyanık olduklarından daha elimi düğmeye getirirken anında kaçıyorlar….baklavayı ve yumurtayı vede mısır ekmeğini çok sevdiklerini gördüm….kedilerin belalısılar…bahçede bir beyaz kedimiz vardı vatandaş yok oldu…kedi meydanda yok…Kediye 3’ü birden saldırdıklarına şahit oldum….Teşekkürler….

  1. rumma diyor ki:

   Nuri bey birde kardeş olduklarını düşündüğüm alakarga isimli bir kuş gördüm .Belki ilginizi çeker..Unutmadan cevizide çok severler..

   http://www.flickr.com/photos/rumma/7244546312/in/photostream

   selamlar..

Sayfa başına git