Salih çocuk yetiştirmek cihattır

Salih çocuk yetiştirmek cihattır
6 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 3.150 kez okundu.


Salih bir çocuk yetiştirmek cihattır. Cihat hicrettir. Bedir’de cihat etmektir. Uhud’da cihat etmektir.
Uhud ne ise, çocuk yetiştirmek odur. Hendek kazmak ama içine düşmemektir.

Çocuk yetiştirmek onu okutmaktan, iş sahibi yapmaktan, evlendirmekten ibaret değildir. Tam aksine doğumundan ölümüne kadar süren bir cihattır.

Bu cihatta karşı cephede şeytan var, nefisler var, şeytanın hizmetkârları var.

Savaş taktiktir. Bir ileri bir geri de olabilir. Bir iki kayıp nihai sonuç olmadığı gibi, bir iki kazanç da nihai zafer değildir. Taraflardan bıkan veya ihmalkâr olan kaybedecektir. Son kurşuna ve son nefese kadar yılmak yok, üşenmek yok.

Evet, düşman hem güçlü hem çok deneyimli… İlk insandan beri savaşıyor. Destekçisi de çok.

Biz yalnız değiliz. Bizi cepheye süren Allah’ımız var. Bize destek için gönderdiği melekler var. Yalnız değiliz. Bıkmak yok usanmak yok. Körü körüne savaşmak da yok. Bizden önceki mücahitlerin tecrübelerini kullanmak zorundayız. Ne ilk yenilgide yılmak var ne de erken bir zafer için acele sevinmek!

Bedir’i kazansan da Uhud var. Uhud’dan tırmansan Hendek var… Fethedilecek Mekke var…

İmtihandır bu. Cephenin önü de ardı da imtihandır. Küçük bir dalgınlık hezimet olur.

Zafere kadar devam!

“Ey mutmain nefis, Rabbi’ne dön!” çağrısına kadar ne yılmak var ne de çekilmek…

***

Salih bir çocuk için:

Nasibine düşene razı ol. En güzel çocuk, en ideal çocuk senin çocuğundur. Hiçbir çocuk diğeri ile ölçülmez. Senin cephen odur. Kendi cephendeki şartları başka cephelerle sakın ölçme. İlk tuzağa düşmüş olursun. Senin çocuğunun başka bir çocuğa göre şu veya bu yeteneği eksik görülebilir. Mühim olan sonuçtur. Ne kölelik “Bilal” olmaya engeldir ne de Kureyş’ten olmak “cehennem kütüğü” olmaktan kurtarır. İmtihanına bak, onun bunun çocuğuna değil.

***

Salih bir çocuk için:

Yarışa zamanında katıl. Şeytan birkaç tur attıktan sonra katılırsan, kazanılması zor bir yarışa girmiş olabilirsin.

Eş seçerken, Salih bir çocuğu düşünerek eş seç. Anne seçmek, yarışa zamanında başlamaktır. Geç kaldıysan yine de yılma. Yalnız değilsin. Açığını kapatmak için meleklerin yardımını iste. Sabah akşam duaya sarıl. Yaşlı gözlerle iste, iste… Öyle bir Rabbimiz var ki O, istemeyene darılıyor! Bir cümlelik dua ile yılların açığını kapatabilirsin.

***

Salih bir çocuk için:

“Sen nesin ki ne istiyorsun?” dedirtme. Güzel örnek olmak kadar önemli bir gayret olamaz. Niyetin ve gayretin büyük olsun. İsteklerinle işlerin arasında farklılık göstererek şeytanı güldürme. Çocuğunun beyninde kurmak istediğin düzeni önce evinde kur. Odaları şekillendirmek, beyinleri şekillendirmekten kolaydır. Önce kolayını hallet.

Yemeğe besmele ile başlamayı, sünnete uygun yaşamayı, ahlak kurallarına riayeti evde gören çocuk, gideceği yolu görmüş çocuktur.

***

Salih bir çocuk için:

Helal yemenin içmenin önemini küçümseme. Çocuğun ana rahmine düşmesi ve orada bulunduğu andan itibaren helalle gıdalanması şarttır. Bir dilim haram, anne ve babanın işini zorlaştıran koca bir kaya olabilir. Helal yemek yedirmek zor deme. Zor, ancak imkânsız değil. Çocuklarının rızkı için çalışıp terlemeni ibadet kabul ediyor Allah. Çocuk yetiştirmek ibadettir. İbadet helalle yapılır.

***

Salih bir çocuk için:
Sakın çocukları erkek-kız diye ayırmayasın. Hangisinin daha hayırlı olacağını biz bilemeyiz.

***

Salih bir çocuk için:

En büyük silahın sabırdır.

Bir göz bir kulak kullan. Peygamber aleyhisselam “Kızma!” diyor.

Kızdıkça yıpranan sen olursun.

Senin sinirli halin şeytana güç katar.

Suç dosyası biriktirme. Affı yeğle.

***

Salih bir çocuk için:

Tesettürü en önemli görev olarak bil. Tesettür giyinmek değil, örtünmektir. Bilhassa giyim kuşam konusunda çocuklar yaşadıkları çevrenin, oturup kalktıkları yakınlarının etkisinde kalırlar. Tesettürü bir sorun olarak yaşamak istemiyorsan, hem küçük yaşlardan itibaren giyilen şeylere dikkat edeceksin hem de gözleri kötü örnekten koruyacaksın.

***

Salih bir çocuk için:

Çocuğumuz nimet azmanı olmasın. Her istediğine ulaşan, iştahı çekenden başkasını yemeyen, giyeceğini, berberini beğenen çocuk zorlukların önünde duman olup gitmeye mahkûm olabilir.

Nureddin Yıldız

Etiketler:

Salih çocuk yetiştirmek cihattır Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. ayse diyor ki:

  merhaba rumma hanım sizi uzun zamandır hayranlıkla takip ediyorum bir konu hakkında bilgi almak icin size facebooktan bir mesaj yazmıstım sanırım okumadınız cok bekledim hüsnizanla bilgilerinize hosca kalın

  1. rumma diyor ki:

   Ayşe hanım face den herhangi bir mesajınız bana ulaşmadı ..

   Bana mail atabilirsiniz. Mail adresim makle@mynet.com

   sevgiler

Sayfa başına git