Meraklının köşesi

Meraklının köşesi
6 Ağustos 2009 tarihinde eklendi, 2.066 kez okundu.

ÜŞÜMEYEN BİTKİLER
Kardelen çiçekleri hep hayretimizi celp eder. Nasıl oluyor da o karın kışın ortasında canlılıklarını sürdürebiliyor, gelin gibi bembeyaz çiçekler açabiliyorlar. Japon bilim adamları soğuk iklim bitkilerini donmaktan koruyan bir kimyevî madde buldular:

Kaempferol-7-O-glucoside. Rahmeti sonsuz tarafından bu canlılara bahşedilen bu kimyevî madde, soğuk havalarda bitkilerin donmasını engelliyor. Yaratılmış canlılardan ibretler alarak keşifler yapan bilim adamları, bazı maddelerin donmasını bu maddenin engelleyebileceğini düşünüyorlar.

MÜHENDİS PORSUKLAR
Evet, evet yanlış duymadınız! Bırakın üniversiteyi, ilkokul mezunu bile olmayan bu porsuklar, ancak bir mühendisin yapabileceği mükemmellikteki yuvalarını, büyük bir hassasiyetle inşa ederler.

Yuvalarının ısısını ve sağlamlılığını ise bilin bakalım nasıl sağlıyorlar? İnşaat malzemesi olarak kullandıkları toprak, kum ve humustan oluşmaktadır. Kum ve humusun seçilmesinin sebebi ise hem yuvalarının
ısı dengesini sağlamak, hem de çökmesini engellemektir.

SOĞUK İÇİNİZ
Pek de sağlıklı olmayan gazlı içeceklerin üzerindeki bu ibareyi bilmeyenimiz yoktur.
İyi de belki sıcak içmek istiyoruz! Eğer sıcak içmeyi göze almış olanlar varsa, bilmesi gereken bir şey var: Sıcaklık arttıkça içeceğin içerisindeki karbondioksit gazının çözünürlüğü azalıyor.

Şekerli sudan pek farkı kalmayan gazlı içecek ise, gazlı olmaktan çıkıyor anlayacağınız.

OTURARAK SU İÇMEK
Peygamber Efendimiz oturarak su içtiği için bizler de oturarak içeriz elbette. Böylece sünnet sevabını da almış oluruz. Ama biliriz ki Efendimiz bir davranışta bulunduysa, mutlaka bir hikmeti vardır. Oturarak su içilmesinin hikmetlerinden birine yer vermek istiyoruz bu haftaki köşemizde. Midemizde bulunan asit, ağzımızdan giren mikroplara karşı bir çeşit savunma sistemidir.

Ayakta içtiğimizde, içerisinde bakterileri de barındıran bir bardak su, doğrudan 12 parmak bağırsağımıza geçerken, oturarak içtiğimizde ise mide asidi ile karışmış ve mikropları önemli oranda ölmüş olur.

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?
*Aysberg adı verilen buz dağlarının altında, görünen kısmının 9 katı büyüklüğünde
dev buz kütlelerinin gizli olduğunu
*Bir filin hamilelik süresinin 660 gün olduğunu,
*Bir örümcek türüne, düşmanlarından korunabilmek için top şeklini alarak
saniyede 44 devirle 300 km hız yapma yeteneğinin verildiğini
*Karıncalara kendi cüsselerinin 50 katı ağırlığı, kaldırabilme yeteneğinin lütfedildiğini

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git