Meraklının köşesi

Meraklının köşesi
8 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 1.556 kez okundu.


SOYTARI BALIĞI
Soytarı balığı deyip geçmeyin!
Deniz şakayıkı denen deniz canlıları ile yardımlaşarak yaşayan bu canlılar canlarının çektiği bir besini, dişlerine göre biraz fazla büyük bulurlarsa, deniz şakayıklarına götürerek yardım isterler. Dostları da bu besinleri kendileri için ufak parçalara ayırır. Sonra mı? Sonra deniz şakayıklarının bu yardımsever davranışını ödüllendiren soytarı balığı da deniz şakayıklarının üzerlerini temizleyerek onlara minnetleri gösterirler. Böylece yaradılışlarının gereği olan yardımlaşma özellikleriyle de biz insanlara örnek olurlar.

ÇAM AĞAÇLARINDAKİ MÜkEMMEL YARATILIŞ
Kışın çetin şartlarına karşı insanlar, giyim kuşamlarından, yiyeceklerine, oradan barınaklarına varıncaya kadar çeşitli önlemler alıyorlar. Evlerinin çatılarını kardan çökmemesi için koni şeklinde tasarlıyorlar. Bu eğim sayesinde çatılarının çökmesini engellemiş oluyorlar. Pekiii! Ya çam ağaçları! Onlar insanlar gibi düşünme kabiliyetinde olmadıkları hâlde bu mükemmel şekle nasıl sahip olabiliyorlar?

HEMŞİRE YUNUSLAR
Hepimizin dünyaya geliş yolculuğunda bizi karşılayan bir ev sahibi, bir ebesi vardır. İnsanları anladık ama ya yunuslar! Onlarda da dünyaya gelen yavru yunusu karşılayan ev sahipleri var: ebe yunuslar. Doğum yaparken anne yunusun etrafını saran ebe hemşireler, anneyi ve yavrusunu köpek balıklarından korurlar. Doğan yavrunun akciğer solunumu yaptığından bile habersiz olan yunuslar, yaratıcılarının yönlendirmesiyle bebeği alıp su yüzeyine çıkartırlar. Hemşire yunusların yardımıyla ilk nefeslerini alan yavru yunuslar, artık okyanuslarda afacanlık etmeye hazırdırlar.

PAMUK PRENSES VE ELMASI
Şöyle kıpkırmızı parlak bir elma gördüğümüzde, kötü kalpli cadının yufka yürekli pamuk prensese verdiği şu zehirli elma gelir çoğumuzun aklına. Oysaki elma, öldürmek bir yana ömür katar ömrümüze.

Bizi bizden daha iyi bilen rabbimiz elmanın içine kanımızın yapımında kullanılan demirin ve C vitamininin korunmasını sağlayan meyve asitlerini yerleştirmiştir.

Ya içerdiği karbonat! Sindirim zorluğu çeken veya mide rahatsızlığı olan insanlar için özel üretilmiş bir ilaçtır adeta.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ
Timsahların 90-100 yıl kadar yaşayabilen çeşitleri olduğunu ve sindirim için taş yuttuklarını
Köpeklerin burunlarında koku algılamayı sağlayan bölgenin, insanlarınkinden 12 kat daha büyük olduğunu Aslanların ortalama 15-20 yıl kadar yaşadıklarını, yavrularının 3 kilo doğduğunu ve gözlerini 2 hafta açamadıklarını Bir yabani hindi türünün 120 gr ağırlığındaki yumurtasının deve kuşu yumurtası ile aynı büyüklüğe sahip olduğunu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git